CENA GASA DIVLJA U EVROPI: Dostigla najvišu vrednost u poslednje dve godine
BERZANSKE cene gasa u Evropi prvi put od 8. februara 2023. godine premašile su 620 dolara za hiljadu kubnih metara, pokazuju podaci Londonske berze ICE.

Foto: AP
Martovski (najbliži) fjučersi po indeksu TTF (najvećeg haba u Evropi, smeštenog u Holandiji) otvorili su trgovanje u ponedeljak u 08:00 po srpskom vremenu na nivou od 618 dolara (+3,4%) za hiljadu kubnih metara. Do 09:03 po srpskom vremenu njihova vrednost dostigla je 620,7 dolara (+3,8%).
Dinamika kotacija se izračunava u odnosu na obračunsku cenu prethodnog trgovačkog dana, koja je iznosila 597,7 dolara za hiljadu kubnih metara.
Cene gasa u EU krenule su uzlaznom putanjom nakon što je istekao ugovor o tranzitu ruskog gasa u Evropu preko Ukrajine. Predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski odbio je mogućnost produženja ovog sporazuma, čak i u slučaju nabavki od strane trećih zemalja. Kao rezultat toga, Gasprom je 1. januara obustavio transport gasa, naglasivši da je izgubio tehničke i pravne mogućnosti za nastavak isporuka.
Prošle godine kompanija je preko ovog koridora isporučila oko 15 milijardi kubnih metara gasa, što je činilo 4,5% ukupne potrošnje u Evropskoj uniji.
Sada je jedini izvor ruskog cevovodnog gasa za Evropu Balkanski tok, koji prihvata gorivo iz Turskog toka. Godišnje se ovim putem transportuje oko 14–15 milijardi kubnih metara gasa u Rumuniju, Grčku, Severnu Makedoniju, Srbiju, Bosnu i Hercegovinu i Mađarsku.
Prosečna cena gasnih fjučersa na evropskoj berzi u prošloj godini iznosila je 386,5 dolara, što je za 16,3% manje u odnosu na godinu ranije. Značajno više cene gasa bile su u periodu 2021–2022. Tako visoke i dugotrajne cene nisu zabeležene u celokupnoj istoriji funkcionisanja gasnih habova u Evropi – od 1996. godine. Istorijski rekord od 3.892 dolara za hiljadu kubnih metara gas je dostigao početkom proleća 2022. godine.
Preporučujemo

SPAS OD UCENE I ENERGETSKE NESTABILNOSTI: Mađarska odreagovala u poslednji čas
10. 02. 2025. u 10:40

GAS USIJAO EVROPSKE BERZE: Cena plavog goriva na najvišem nivou od februara 2023.
08. 02. 2025. u 10:39

STRAH OD TRGOVINSKOG RATA: Cena nafte skače, evropska tržišta u crvenom
05. 02. 2025. u 00:49

UKRAJINAC PLANIRAO DRŽAVNI UDAR U TUĐOJ ZEMLjI: Uhapšen zbog zavere u državi EU
30. 01. 2025. u 21:12

UZNEMIRUJUĆE Kamera zabeležila horor u Budvi: Devojka (19) odvezala pojas i pala sa više od 50 metara visine
DRŽAVLjANKA Srbije (19) poginula je danas tokom parasejlinga, aktivnosti koja omogućava učesnicima da lete iznad vode dok ih vuče gliser, kada je odvezala sigurnosni pojas koji je pričvršćen za padobran.
28. 05. 2025. u 14:59

UKRAJINA IZVELA JEDAN OD NAJVEĆIH NAPADA NA RUSIJU: Aerodromi u Moskvi zatvoreni, uništena važna fabrika (VIDEO)
UKRAJINA je tokom noći izvela jedan od najvećih napada dronovima od početka rata, gađajući više ciljeva na teritoriji Rusije. Zbog napada su moskovski aerodromi bili primorani da privremeno obustave rad, što je izazvalo haos u vazdušnom saobraćaju.
28. 05. 2025. u 09:45

"URAĐENA JE DNK ANALIZA" Devin nema pravo na jednu Miroslavovu kuću - ostalo sve kao i Ilićeva deca rođena u braku
"AKO JE pravosnažno utvrđeno da je Devin dete Miroslava Ilića, on ima ista prava kao i sva druga deca u vezi sa nasledstvom."
28. 05. 2025. u 14:15
Komentari (0)