VATROMETI, TERMOSI, KIŠOBRANI, KOLICA ZA BEBE... SAD tri puta više zavise od Kine nego obrnuto
SAD značajno zavise od uvoza iz Kine, pri čemu više od trećine ukupnog uvoza dolazi iz Kine, sa 198 različitih proizvoda, dok Kina uvozi samo 68 artikala iz SAD, govore podaci nacionalnih statističkih službi.

Foto: Profimedia/Ilustracija
Taj disbalans je postao još izraženiji nakon što je predsednik SAD Donald Tramp 2. aprila potpisao izvršnu naredbu kojom se uvode "recipročne" carine na uvoz iz drugih zemalja, uključujući Kinu, koja je pogođena jednom od najviših carinskih stopa u istoriji - tarifom od 54 odsto, navodi ruska agencija.
Kao rezultat tog poteza, carine na kineske proizvode u SAD dostigle su vrednost od 145 odsto, dok carine na američke proizvode u Kini iznose 125 odsto.
Stručnjaci smatraju da ovako visoke takse mogu da dovedu do praktičnog prekida trgovine između dve najveće svetske ekonomije.
Među 68 grupa proizvoda, kinesko tržište je prošle godine u velikoj meri zavisilo od američkog uvoza, naročito kada je reč o živini, gde su SAD činile čak 93 odsto kineskog uvoza. Takođe, više od 70 odsto kineskog uvoza činili su korejski usevi, mesni proizvodi, a oko dve trećine je činila prodaja upaljača i biljke sirak.
Sjedinjene Države su, takođe, bile glavni snabdevač Kine sa 60 odsto ogledala, kaolina, tantala, celuloze, aviona, turbomlaznih motora, gasnih turbina, stočne hrane i kvarca. Ostala roba, za koju su SAD činile najmanje trećinu isporuka, uključivala je antibiotike, pamučna vlakna i kamione.
Proizvode koje su Kinezi najviše kupovali iz SAD bili su naftni derivati, vredni 14 milijardi dolara, iako je udeo SAD u kineskom tržištu naftnih derivata 16 odsto.
Slična situacija važi za robu vrednu milijardu dolara i više, gde je više od trećine dolazilo iz Sjedinjenih Država, uključujući turbomlazne motore - vredne 6,6 milijardi dolara, avione - 5,3 milijarde dolara, aciklične ugljovodonike - 2,8 milijardi dolara, pamučna vlakna - 1,85 milijardi dolara i još 1,7 milijardi dolara vredne isporuke.
Sa druge strane, među proizvodima gde kineske firme čine više od trećine isporuka na američko tržište, najistaknutiji su telefoni - 50,9 milijardi dolara, sa sniženom carinom od 20 odsto umesto 145 odsto na ostalu robu, električne baterije - 17,9 milijardi dolara, video-igre i konzole, takođe vredne 17,9 milijardi dolara, i električni bojleri - 6,6 milijardi dolara.
Amerikanci su kupili više od 90 odsto od jedanaest artikala iz Kine, uključujući kolica za bebe, kišobrane, termose i vatromete.
Kineski dobavljači čine više od dve trećine američkog uvoza krede, mangana, itrijuma i skandijuma.
(Spunjtik)

FRANCUSKI DOKUMENT: Rusija će napasti Balkan za tri do pet godina, Evropi preti veliki rat
FRANCUSKE vlasti smatraju da je 2030. godine moguć veliki sukob u Evropi, a u koji bi bila uvučena Francuska i njeni saveznici, navodi se u „Strateškom nacionalnom pregledu“ te zemlje za 2025. godinu.
15. 07. 2025. u 11:22

"ZAŠTO NE UDARIŠ NA MOSKVU?!" Detalji razgovora Trampa i Zelenskog, na Rusiju će padati rakete koje Srbi pamte po zlu?
AMERIČKI predsednik Donald Tramp razmatra mogućnost da Ukrajini pošalje krstareće rakete Tomahavk, prenosi Vašington post pozivajući se na izvor upoznat sa razgovorima u Beloj kući. Navedene rakete se još uvek ne nalaze na zvaničnom spisku, ali bi mogle biti uključene u kasnijim paketima pomoći.
15. 07. 2025. u 09:36

Naučnici ajkulama spustili mrtvu kravu na 1.629 metara dubine - nisu mogli da veruju šta su ribe uradile (VIDEO)
"TO POKAZUJE strategiju preživljavanja kod vrsta koje se ne hrane usamljeno."
14. 07. 2025. u 13:06
Komentari (0)