ALEKSANDAR SE DOSETIO KAKO DODATNO DA ZARADI: Sve učio od mušterija, sada se razbija od posla
PROIZVOĐAČI lešnika u Kikindi očekuju znatno bolju godinu nego što je bila prethodna.

Foto: Free Images Pixabay
Proizvođači lešnika u Kikindi očekuju znatno bolju godinu nego što je bila prethodna. Jedan od većih proizvođača na teritoriji grada Aleksa Raca proizvodi ulje, puter i namaze od lešnika, tako da mu celokupna prodaja zavisi od vremenskih prilika.
Kako bi zadovoljio potrebe sve zahtevnijeg tržišta, konstantno ulaganje u proizvodnju je neophodno, uprkos brojnim problemima sa kojima se lešnikari suočavaju.
- Za sada imamo pozitivan trend i temperature i samih padavina. Očekujemo da godina takva i bude, da imamo zadovoljavajuće količine padavina, naravno, da ne budu praćene visokim temperaturama. Lešnik nije toliko zahtevan, imamo nekoliko ključnih prskanja koje je potrebno uraditi da bi zadovoljili leskine potrebe. Radili smo zaštitu od monilije, tretman insekticidima, tako da se sada baziramo na tretiranje trave u zasadima i idemo kasnije sa ostalim agrotehničkim merama - priča Raca.
Proizvodnja putera od lešnika i drugih popularnih poslastica zahteva dugotrajan proces i dosta ulaganja. U zavisnosti od sezone, nekada je neophodna i kupovina dodatnih količina lešnika.
- Kvalitet je uvek na visokom nivou, to se trudimo već godinama, koliko se bavimo proizvodnjom namaza. Prošle godine smo imali problem sa kvantitetom, pa smo imali manji rod. Bavimo se proizvodnjom ulja od lešnika, naš lešnik koji proizvedemo ide u preradu, ne prodaje se kao sirovina, a ove godine ćemo imati potrebu i za otkupom, jer ćemo naš lešnik potroštiti - dodaje Raca.
Kako se trište godinama razvijalo, a mušterije postale probirljivije, za sada se najviše traži puter od lešnika i namaz od lešnika i meda.
(Biznis.kurir.rs/RTV)

ŠOK PROGNOZA ZA OKTOBAR: Najavljeno da će pasti pola metra snega! Ovakve ekstreme ni meteorolozi ne pamte
PREMA najavama meteorologa, oktobar 2025. počeće u Srbiji pod uticajem prodora hladnog vazduha sa severoistoka Rusije koji je došao do Nemačke i Poljske, ali se polako približava ka nama što će prouzrokovati razvoj ciklona u Jonskom, Tirenskom i delu Jadranskog mora i već 1. oktobra, u sredu, u večernjim časovima na jugu i jugozapadu Srbije počeće da pada kiša.
30. 09. 2025. u 20:58

"ZAŠTO MI PIPAŠ ŽENU?" Ovako je počela tuča na svadbi u Gornjem Milanovcu, nasrnuli na doktora (VIDEO)
SVADBENO veselje u Gornjem Milanovcu pretvorilo se u haotičnu scenu kada je došlo do nesvakidašnjeg incidenta.
30. 09. 2025. u 16:10

NE DA NA ĆERKU Bogdanin otac očitao lekciju Veljku, jasno mu stavio do znanja: "Možda pre nisi imao ovakvu devojku..."
VELjKO je uvek isticao da želi veliku porodicu sa mnogo dece kojima će usaditi prave vrednosti i tradiciju.
29. 09. 2025. u 16:17
Komentari (0)