SUŠA OBRALA "CRVENO ZLATO": Cena raste, maline nema

Никола Јанковић
Nikola Janković

02. 07. 2025. u 12:44

Slatke i ukusne, a sitne kao šumska jagoda. Ovako u većem delu zapadne Srbije izgleda plod maline, zbog suše koja je drastično smanjila prinose i količinu roda koji će se naći u hladnjačama. Uz to, otkupna akontna cena na početku berbe bila je 305, pojedini otkupljivači sada nude i 420 dinara, ali je izvesno da ova sezona neće biti berićetna za proizvođače, ni za izvoznike.

СУША ОБРАЛА ЦРВЕНО ЗЛАТО: Цена расте, малине нема

Foto D. Milovanović

- Plod je pun šećera, ali je sitan, pa će se berba uskoro završiti.   Predviđali smo da će ukupan rod dostići 20 hiljada tona, ali čak ni taj minimum nećemo dostići na nivou države.  Po svoj prilici i hladnjače će ostati poluprazne. Što se tiče cene, otkup je počeo sa ponudom  od 400 dinara, odmah zatim hladnjačari su cenu spustili na 305 dinara. Na neuređenom tržištu, ovih dana pojedinaci gotovinom plaćaju od 380 do 450 dinara, ali roda nema dovoljno – kaže Dobrivoje Radović, predsednik Asocijacije proizvođača maline Srbije.

Svoju analizu ponudio je i Republički zavod za statistiku, njihova metematika „kaže“ da će prinos maline biti 12.2 odsto manji nego lane.

- Na početku berbe smo očekivali smo neku normalnu otkupnu cenu, jer smo dve prethodne godine radili u minusu, bez mogućnosti da pokrijemo troškove proizvodnje. Nažalost, posle lošeg došlo je još gore. Nezapamćena suša, dva meseca bez jake kiše u fazi zrenja, formiranja plodova i berbe maline odneli su rod. U mom malinjaku nemam ni 20 kilograma po aru. Koliko god da cena poraste, ova godina je propala. Govorili smo da zbog prethodnih loših sezona ljudi neće imati novca da ulože u navodnjavanje, đubrenje, zanavljanje zasada, a sada je kasno – ističe Mileta Pilčević, predsednik Udruženja proizvođača maline „Vilamet“ iz Arilja.

Pilčević predlaže da se sadašnje stanje proglasi za elementarnu nepogodu, da Ministarstvo poljoprivrede inicira postavljanje sistema za navodnjavanje, jer će se posledice ove, još više osetiti sledeće godine.

U narednim danima završiće se berba u nižim predelima, nastaviće se u višim, ali sa plodom koji je u proseku težak svega dva grama, ni 420 dinara za kilogram koliko sada nude pojedini otkupljivači, neće spasiti sezonu. Jaka kiša do kraja sedmice, mogla bi ublažiti sadašnje loše stanje, pa i ovaj put taj minimum zavisi od "više sile".

Istovremeno, strani kupci se okreću dobavljačima iz drugih država kako bi nadomestili manjak iz Srbije.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

TRENIRAJ SA ŠAMPIONIMA: Fondacija Mozzart vodi na kampove proslavljenih sportista