PREGOVORI U STOKHOLMU: Kina i SAD možda produže pauzu na carine za još 90 dana

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

27. 07. 2025. u 19:33

OČEKUJE se da će na trgovinskim pregovorima u Stokholmu, koji počinju sutra, Kina i Sjedinjene Američke Države produžiti pauzu na carine za još tri meseca, preneli su danas kineski mediji, pozivajući se na neimenovane izvore upoznate sa ovim pitanjem.

ПРЕГОВОРИ У СТОКХОЛМУ: Кина и САД можда продуже паузу на царине за још 90 дана

Foto: Profimedia/Ilustracija

Visoki američki i kineski pregovarači sastaće se sutra u Stokholmu da bi razgovarali o dugotrajnim ekonomskim sporovima koji su u središtu trgovinskog rata između dve zemlje, prenosi Rojters, uz ocenu da oni imaju za cilj da produže svojevrsno primirje koje sprečava uvođenje znatno viših carina.

Kina se suočava sa rokom do 12. avgusta da postigne trajni sporazum o carinama sa administracijom američkog predsednika Donalda Trampa, nakon što su Peking i Vašington u junu postigli preliminarni dogovor o okončanju višenedeljne razmene uzvratnih carina, navodi agencija.

REGISTRUJ SE I ČEKA TE 5 DANA BONUSA - BEZ RIZIKA!

Bez dogovora, globalni lanci snabdevanja mogli bi ponovo da se nađu u haosu zbog uvođenja carina koje premašuju 100 odsto.

Razgovori u Stokholmu, koje predvode američki ministar finansija Skot Besent i kineski potpredsednik vlade He Lifeng, održaće se dan nakon što predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen bude razgovarala sa Trampom na njegovom golf terenu u Škotskoj, pokušavajući da postigne dogovor koji bi najverovatnije uključivao osnovnu carinu od 15 odsto na većinu robe iz EU, ističe Rojters.

REGISTRUJ SE I ČEKA TE 5 DANA BONUSA - BEZ RIZIKA!

Trgovinski analitičari sa obe strane Pacifika navode da je malo verovatno da će razgovori u švedskoj prestonici doneti proboj, ali da bi mogli da spreče dalju eskalaciju i stvore uslove za eventualni sastanak Trampa i kineskog predsednika Si Đinpinga kasnije ove godine, navodi agencija.

Prethodni trgovinski razgovori SAD i Kine, održani u Ženevi i Londonu tokom maja i juna, fokusirali su se na snižavanje uzajamnih carina koje su dostigle trocifrene procente i na ponovno pokretanje trgovine retkim zemnim mineralima, koje je Kina obustavila, kao i čipovima Nvidia H20 AI i drugom robom koje su blokirale SAD, dodaje Rojters.

Do sada se nije pregovaralo o širim ekonomskim pitanjima, koja uključuju američke zamerke na kineski državno vođeni izvozno orijentisani model, za koji Vašington tvrdi da preplavljuje svetska tržišta jeftinom robom, kao i kineske zamerke na američke izvozne kontrole u oblasti tehnologije, koje Peking smatra pokušajem da se uspori kineski razvoj, navodi agencija.

Dva Trampova visoka trgovinska zvaničnika, ministar trgovine Hauard Lutnik i američki trgovinski predstavnik Džejmison Grir, prisustvovaće razgovorima u Škotskoj, a potom putuju u Stokholm.

Analitičari ističu da su pregovori sa Kinom daleko složeniji i da će zahtevati više vremena.

Kina ima čvrstu kontrolu nad globalnim tržištem retkih zemnih minerala i magneta, koji se koriste na svim poljima - od vojne opreme do motora za brisače automobila, što predstavlja značajnu prednost u pregovorima sa američkom industrijom, navodi Rojters.

U pozadini razgovora su i spekulacije o mogućem sastanku Trampa i Sija krajem oktobra.

Tramp je rekao da će uskoro odlučiti da li će posetiti Kinu u okviru istorijske posete radi rešavanja trgovinskih i bezbednosnih tenzija, navodi agencija.

Nova eskalacija carina i izvoznih ograničenja verovatno bi osujetila planove za taj sastanak.

Besent je već izjavio da želi da postigne dogovor o produženju roka koji ističe 12. avgusta kako bi se sprečilo da carine ponovo skoče na 145 odsto sa američke strane i na 125 odsto sa kineske strane.

Kina će, kako se očekuje, tražiti smanjenje višeslojnih američkih carina koje ukupno iznose 55 odsto na većinu kineske robe, kao i dalje ublažavanje američkih izvoznih ograničenja u oblasti visoke tehnologije.

Peking tvrdi da bi veća kineska kupovina američke robe pomogla u smanjenju američkog trgovinskog deficita sa Kinom, koji je 2024. godine dostigao 295,5 milijardi dolara, navodi agencija.

(Tanjug)

BONUS VIDEO - Potraga za delovima tela kod Lazarevca

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

„UŽIVAJ, RECIKLIRAJ I ODGOVORNO KONZUMIRAJ“ poruka Apatinske pivare sa 31. Drinske regate