RUKAVICE, NAOČARE, ORMARIĆ ZA PRVU POMOĆ: Jesu li školske laboratorije adekvatno opremljene i učenici bezbedni?
UČENICA J. M. (16) iz Poljoprivredno-hemijske škole u Obrenovcu, koja je u ponedeljak na času hemije popila nekoliko gutljaja vodenog rastvora azotne kiseline, i dalje se nalazi u Univerzitetskoj dečijoj klinici u Tiršovoj gde dobija svu neophodnu terapiju.
Lekari se nadaju da će oporavak ići u zadovoljavajućem smeru. Jedino što je još neizvesno jeste da li će se jednjak oporaviti u potpunosti, jer postoji opasnost od njegovog suženja, kao posedica oštećenja sluzokože, tokom zarastanja, što bi tokom života moglo da joj otežava gutanje.
Nemio događaj u Obrenovcu otvorio je pitanja postupanja u školskim laboratorijama naročito prilikom izvođenja vežbe. Upućeni kažu da propisana pravila postoje i moraju da se poštuju, kako ne bi došlo do neželjenih posledica. Takođe, u svakoj laboratoriji mora da postoji ormarić za pružanje prve pomoći, kao i na vidnom mestu okačeni telefoni hitnih službi.
Prof. dr Gorana Roglića, dekan Hemijskog fakulteta u Beogradu, kaže da reagovanje nastavnika zavisi od situacija i ističe da postoji bezbednosna lista za svaku hemikaliju, odnosno šta se radi u kom slučaju. On ističe da je najveći problem kada neko proguta koncentrovanu kiselinu i da se tada najmanje može uraditi na licu mesta, već je potrebno što pre obavestiti Hitnu pomoć. Na sreću, to su situacije koje se i najređe dešavaju, osim u slučaju kada to neko uradi namerno.
- Ako se desi gutanje azotne kiseline, potrebno je odmah isprati usta i popiti veću količinu vode i naravno pozvati Hitnu pomoć - kaže profesor Roglić. - Najčešće se incidenti u laboratorijama dešavaju prilikom presipanja kiseline, koja se može prosuti ili početi da isparava. U takvim situacijama radi se ispiranje i obaveštava nadležna služba. Uvek postoji rizik da se nešto neplanirano dogodi, ali ako se slušaju uputstva nastavnika, ta mogućnost je svedena na minumum.
BEZ HRANE I PIĆA
PRILIKOM boravka u laboratoriji nije dozvoljeno šetati, kosa mora da bude vezana, ne smeju da se unose hrana i piće. Ogledi u laboratorijama se izvode sa minimalnim količinama susptance, nepohodnim da bi se đacima objasnio neki hemijski proces.
Naš sagovornik navodi da učenici i studenti koji su na vežbama moraju da imaju zaštitne rukavice, naočare i bele mantile. Pri zagrevanju supstance treba stajati što dalje, a otvor epruvete ne treba da bude okrenut ka onom ko izvodi ogled. Ako se ispušta neki miris, ne sme se mirisati direktno iz posude već na daljinu ili rukom iznad otvora paru supstance usmeravati ka nosu.
DRAMATIČNO UPOZORENjE BRITANSKOG MINISTRA: U slučaju velikog rata naša vojska bila bi uništena za najviše godinu dana
BRITANSKA vojska bi u slučaju izbijanja velikog rata bila uništena u roku od „šest meseci do godinu dana“, što ističe važnost obnove rezervnih snaga u Velikoj Britaniji, upozorio je ministar odbrane za veterane Alister Karns, prenosi Skaj njuz.
04. 12. 2024. u 17:10
(UZNEMIRUJUĆE) OBJAVLjEN SNIMAK LIKVIDACIJE: Ubica vadi pištolj i puca sa leđa, američki direktor nije imao šanse (VIDEO)
BRAJAN Tompson (50), direktor najveće zdravstvene osiguravajuće kompanije u Americi, snimljen je kako napušta hotel u 6.45 ujutru u sredu, kada je maskirani napadač izvukao pištolj sa prigušivačem i pucao mu u leđa.
04. 12. 2024. u 19:58
KRAJ KARIJERE JELENE KARLEUŠE: Prelazak u politiku i visoka funkcija
JELENA Karleuša se poslednjih nekoliko godina veoma aktivirala politički, a iako zvanično nije član nijedne stranke, ona se trudi da iskaže svoje mišljenje i stav kad god je to potrebno.
02. 12. 2024. u 13:23
Komentari (0)