ŽRTVE TREBA OHRABRITI DA PROGOVORE: Zašto nekim ženama treba više vremena da prijave silovatelja
NAKON silovanja, gotovo po pravilu, žrtve se nalaze u procesu različitih faza koje treba osvestiti, savladati, prevazići, a tek onda preduzeti neke postupke, između ostalog i prijaviti nasilnika policiji - objašnjava Mirjana Mitić, socijalna radnica i konsultant za pružanje direktne podrške ženama sa iskustvom nasilja iz Autonomnog ženskog centra.
- U većini slučajeva, procesi su praćeni osećajem sramote i straha. Žrtve često okrivljuju sebe zato što im se to desilo, misle da im niko neće verovati. Postavljaju sebi pitanje šta će biti nakon što progovore? Koga će to povrediti? Da li će ih to obeležiti za ceo život?
Potom sledi strah od pitanja zašto odmah nisu prijavile takav događaj? To nastupa bez obzira na to da li se žrtva javila posle nekoliko dana, meseci ili godina.
- Okruženje u kom postoji nerazumevanje, ali i činjenica da institucije ne garantuju brz i efikasan razultat, mogu doprineti tome da žrtva nikada ne skupi dovoljno snage da progovori - dodaje naša sagovornica.
Čitavo društvo mora iznova da šalje poruku da nema tolerancije na bilo koji oblik nasilja, a naročito silovanja.
- Za nasilje je uvek kriv onaj ko ga čini, ma kako se žrtva ponašala ili nosila - jasna je Mitićeva. - Verujem da će se mnoge žrtve ohrabriti da prijave preživljeno. Ovaj slučaj će biti test za naše pravosuđe, prvenstveno tužilaštvo. Treba jasno dokazati da je osumnjičeni silovao tako veliki broj devojaka, a sve je postalo jasno posle proteka toliko godina od kada su se silovanja desila. Moraju da budu primenjene sve zakonske mere kako bi se ove devojke zaštitile od sekundarne traumatizacije, ali i eventualnih pretnji ili ucena tokom postupka.
BEZUSLOVNO POVERENjE
Logično pitanje je kako žrtvama silovanja pružiti podršku?
- Bezuslovno verovanje i istinska empatija su prvi koraci kada neko progovori - podvlači Mitićeva. - Time žrtvi dajemo snagu da progovori o onome šta je preživela. Ne umanjujući značaj terapijskog oporavka žrtve silovanja, smatram da fokus mora biti i na društvenoj odgovornosti u slučajevima kada se ova tema otvori.
SRAMNE REČI ANGELE MERKEL U MEMOARIMA: Evo šta je napisala o bombardovanju Srbije, ratovima i Zapadnom Balkanu
SA MNOGO pompe, u knjižare su stigli memoari bivše nemačke kancelarke Angele Merkel pod naslovom „Sloboda“. U njima se na nekoliko mesta spominju Srbija i Zapadni Balkan.
26. 11. 2024. u 17:09
(MAPA) RUSI NAPREDUJU U TORECKU: Oglasio se Pušilin, žestoke borbe vode se za grad (VIDEO)
JEDINICE ruske vojske napreduju u Dzeržinsku (ukrajinski naziv za Toreck), javio je na Telegram kanalu šef DNR Denis Pušilin.
24. 11. 2024. u 18:59
PUTINOV NOVI SAVEZNIK? Ko je potencijalni rumunski predsednik - NATO raketni štit naziva SRAMOTOM, divi se Mađarskoj
NEZAVISNI ultradesničarski kandidat na predsedničkim izborima u Rumuniji Kalin Đorđesku osvojio je najviše glasova u prvom krugu i najveći je favorit za pobedu u drugom krugu, u koji će najverovatnije ići sa Elenom Lasčoni ispred partije "Save Romania Union" (USR).
25. 11. 2024. u 15:22
Komentari (0)