KNJIŽEVNA KRITIKA - Videti i ono čega nema
DA se u svetu lirskog subjekta stvaraoca s protokom vremena uvećava potreba za osluškivanjem i razumevanjem nevinosti biljnog i životinjskog sveta čija empatija je veća od ljudske, i u večitom traganju za lepotom, nasuprot prikupljenom, uzaludnom iskustvu, sa kristalisanjem posve jasnih misli koje se mogu transformisati iz strašnog u lepo - od konstantne misli o različitim pojavima smrti, čiji posao nikada ne ostaje nedovršen, pa sve do cvetanja ruže, ljubavi i značaja sanjarenja, koje je poput "seruma protiv nasilja pesimizma", svedoči zbirka poezije Tomislava Marinkovića "Šta o nama misle anđeli" ("Arhipelag", Beograd 2024).

Foto: Privatna arhiva
Imajući u vidu tu neumoljivu nedovršenost, lirski subjekt zamišljen je nad neopevanim i neproučenim nepostojanjem, oličenim, između ostalog, u "kraljevstvima koja su imala siguran hod", a koja su "pala zbog slomljene potpetice / na klizavom pločniku istorije", kao i nad opevanim i razmatranim postojanjem, oličenim "čudom kao što su / fuge Johana Sebastijana" ("Rasprava o postojanju i nepostojanju"), on se približava istini o bliskosti i kratkotrajnosti ta dva fenomena.
Ipak, da verovatno postoji neko više znanje, kazuju "prsti nekog čudaka / koji u transu svira orgulje" u samo svitanje, i nada, koja iz toga proishodi, da postoje anđeli koji razmišljaju o nama. Ta činjenica osmišljava kategorije i pamćenja i zaborava, i sam "život sačinjen od / hipotetičkih pitanja / bez odgovora" ("Jutarnja pesma").
U zapitanost, koja ne traži odgovore, kazuje lirski subjekt, staju ne lako iskazive očiglednosti kao što su: "šapat kedrova", "partiture vlažnog lišća", "gudala violina / od promrzlog i vitkog pruća"... Zato je ona svojevrstan hod po žici - između pesama i potonuće u sebe "podvodni ribolov /među jatima bistrookih, / opreznih reči".
Krećući se u takvom postojanju, jer ono je njegova sudbina, koja podrazumeva samoću, tišinu, snove i njihovo tumačenje, kao i nesanicu, boravak u sopstvenoj senci, lirski subjekt teži "smirenom bitisanju" jer ono pomaže "da vidiš i ono čega nema" ("Podvodni ribolov").

Foto promo
Dakle, on prozorljivošću rasklapa nepostojanje, razotkriva ga. Razume da ono sadrži sopstvenu suprotnost koju onaj koji vreba reči pretvara u iskazivo i jezikom situira u pesme.
Šta o tome misle anđeli? Ako su čitali ovu zbirku, možda su se malo i ljutnuli, smatrajući da se pesnik, preko svojih ovlašćenja, meša u božji posao. Šta o tome razaznajemo mi, onoliko koliko nam tek ljudsko znanje omogućava? Istinski živi onaj koji o životu peva poput drozda: "Drozd peva u šumi / kao da nikada nisu postojali / trenuci i razdoblja tuge, / podvlačeći visokim / deonicama geslo / da treba podneti sve / i radovati se svemu" ("Raduj se").

MONSTRUOZNO! Ovaj hoće da vlada Srbijom! Žene mu krive kad ih neko siluje ili prebije!
VUK Nektarijević, student blokader sa Mašinskog fakulteta u Beogradu, koji je tobož biciklom išao u Strazbur, ima u najmanju ruku problematične stavove.
20. 04. 2025. u 14:35

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

OTVOREN HRISTOV GROB Evo šta su našli: "Kolena su mi klecala, nisam to očekivao - vekovima je bio zatvoren" (VIDEO)
"APSOLUTNO sam zadivljen. "
19. 04. 2025. u 08:39
Komentari (0)