SVETSKA BAŠTINA SRBIJE U MEKSIKO SITIJU: Srpski srednjovekovni manastiri na Listi UNESKO-a
U PROSTORU Paseo de las kulturas (Paseo de las Culturas) u centralnoj aveniji Reforma u Meksiko Sitiju u toku je izložba "Svetska baština Srbije - srpski srednjovekovni manastiri na Listi svetske baštine UNESKO".

Foto: MPS
Na 40 panela predstavljen je deo kulturne baštine Srbije na Listi svetske kulturne baštine UNESKO, uključujući kompleks Stari Ras i Sopoćane, sa Petrovom crkvom i manastirom Ðurđevi stupovi, manastirom Studenica, kao i srednjovekovne manastire na KiM - Pećku Patrijaršiju, manastire Visoki Dečani i Gracanicu, crkvu Bogorodice Ljeviške u Prizrenu.
Izložba su 30. jula otvorile je ministarka kulture grada Meksiko Sitija Vanesa Bohorkes Lopes, generalna koordinatorka za pitanja medunarodne saradnje u Vladi Grada Meksiko Sitija dr Diana Alarkon i ambasadorka Srbije u Meksiku Tatjana Conić.
U uvodnim izlaganjima je naglašena otvorenost Meksiko Sitija da prezentuje kulturne sadržaje drugih zemalja građanima meksičke prestonice.
U tom smislu, izložba Srbije predstavlja veliki doprinos raznovrsnosti kulturne ponude u gradu.
Takođe, istaknut je vrhunski kvalitet izložbe, koju je pripremilo Ministarstvo kulture i informisanja u saradnji sa Ministarstvom spoljnih poslova Srbije, te bogatstvo prikazanog sadržaja, koji će svakako u velikoj meri približiti srpsku kulturu i istoriju građanima Meksika, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova Srbije.
Ambasadorka Conić je naglasila značaj koji Srbija pridaje zaštiti svog kulturnog nasleda i saradnji sa UNESKO, čiji je aktivni i odgovorni član.
Conić je dala i detaljne informacije o predstavljenoj srpskoj baštini, uz poseban akcenat na istorijski okvir i značaj ovih kulturnih spomenika ne samo za Srbiju, kao i na ugroženost naših srednjovekovnih manastira u južnoj srpskoj pokrajini Kosovu i Metohiji.
Dogadaju su prisustvovali predstavnici diplomatskog kora, kolege iz Ministarstva inostranih poslova Meksika i drugih meksickih institucija, generalni direktor za Evropu MIP Meksika Bernarda Agilara, generalni direktor za UN Eduard Haramilja, kao i srpski državljani koji žive u Meksiku.
Preporučujemo

JEDINSTVENA IZLOŽBA U U KRUŠEVCU: Šta je stvarnost, a šta legenda o Moravskoj Srbiji
01. 08. 2021. u 14:00

IZLOŽBA "TI ZNAŠ DA LETIŠ": Radovi Jovane Puzović u beogradskoj Galeriji "Singidunum"
30. 07. 2021. u 14:52

JUBILEJ BOJSA I MANGELOSA: Izložba u Galeriji Gete instituta u Beogradu
30. 07. 2021. u 13:29

CIKLUS "BOŽJA STVORENjA" DANKA BRKIĆA: Izložba u beogradskoj Galeriji `73
28. 07. 2021. u 20:55

VELIKA PROMENA U ŠKOLAMA U SRBIJI: Od danas ništa neće biti isto, odnosi se na roditelje
RODITELjI školaraca u Srbiji od danas dobijaju automatska zvučna obaveštenja kada nastavnik u elektronski dnevnik upiše izostanak deteta sa časa ili novu ocenu. Mada su deca godinama nalazila načine da ne kažu roditeljima baš sva dešavanja u školi, to sada više neće biti moguće.
17. 04. 2025. u 11:29

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

"KOMPLITLI FRI OF ČARDž": Da li ste čuli kako Putin priča engleski? (VIDEO)
RUSKI predsednik Vladimir Putin imao je u februaru telefonski razgovor s američkim predsednikom Donaldom Trampom o okončanju rata u Ukrajini, a iako tada nije saopšteno kojim su jezikom pričala dvojica državnika verovatno se svako koristio svojim maternjim i oslonio na prevodioce.
17. 04. 2025. u 15:25
Komentari (0)