MARINA I ULAJ, DO POSLEDNJEG DAHA: Izložba pionira umetnosti performansa, od sutra u Muzeju savremene umetnosti u Lionu
MUZEJ savremene umetnosti u Lionu (Musee d`art contemporain de Lyon - macLyon), tokom gotovo četiri decenije, skupio je najviše snimaka zajedničkih radova jednog od najznačajnijih umetničkih i ljubavnih parova u drugoj polovini 20. veka i od sutra će ih predstaviti na izložbi "Marina Abramović & Ulaj: performansi 1976- 1988".
Naime, još 1986. ova institucija prvi put je ugostila izložbu pionira umetnosti performansa, predstavljajući publici ciklus kojim su stekli međunarodni ugled i priznanje - "Prelazak noćnog mora/konjunkcija". Ciklus čini 22 performansa, izvedena na različitim krajevima planete, od Sidneja i Ušimada do Čikaga i Kasela. Sedeli su okrenuti jedno drugom, licem u lice, pred publikom, nepokretni, u apsolutnoj tišini i koncentraciji, nekada i danima. U Lionu je serija konačno zaokužena performansom koji je naručio muzej, a čiji deo su bile i fotografije i objekti sa snimanja ekstremnih momenata njihovih nastupa.
Kako tvrde u ovoj francuskoj ustanovi kulture, najavljujući izložbu, radovi Marine i Ulaja, zastupljeni u njihovoj kolekciji, tiču se fundamentalnih tema, koja se danas nazivaju antropološkim. Ta dela pokreću pitanja polnosti, partnerstva, svesti o izazovima telesnosti, mentalne kontrole bola i izdržljivosti, izlaganja opasnostima, vezama sa prirodnim okruženjem i različitim kulturama, i zapravo su društevna i politička kritika. Pored ciklusa "Prelazak noćnog mora" (obuhvata radove nastale od 1981. do 1986.) na postavci koja će trajati do 2. januara, naći će se najvažniji, rani zajednički poduhvati, kao i delo kojim su završili umetničku saradnju i označili kraj svoje emotivne veze - "Ljubavnici: Šetnja Velikim zidom".
Beograđanka, čijim umetničkim istraživanjima je sredina iz koje je potekla, sredinom sedamdesetih godina prošlog veka, postala tesna - Marina Abramović (1946) i nemački umetnik rođen u Solingenu, Frank Uve Lajsipen (1943-2020), poznat pod pseudonimom Ulaj, upoznali su se u jednom od studija holandske televizije 1975. Godinu dana kasnije otpočeli su strastveno, dvanaestogodišnje ljubavno i umetničko saživljavanje, iz koga su nastali performansi kojima su iskušavali mnoge aspekte ljudskog postojanja.
Testirali su granice muškog i ženskog identiteta, transformišući tu dvojnost u univerzalni dualizam svetla i tame, pozitivnog i negativnog, tišine i buke, aktivnog i pasivnog, nepokretnosti i kretanja... Snagu njihovog prožimanja, između ostalih, reflektuju performansi "Udisanje/ izdisanje", iz 1977. tokom kojih su satima bili spojeni u neprekidnom poljupcu, udišući i izdišući vazduh jedan iz drugoga, do granice mogućeg gušenja...
- Oni su testirali fizičke granice svojih tela, granice svog odnosa i svojih mentalnih kapaciteta, kao i društvene i kulturne kodove koji su uticali na njih, ili one koji su se odnosili na stereotipe pola, seksa i normalnosti - ističe se u tekstu koji prati izložbu u Lionu, a potpisali su ga Erv Persebo, direktor muzejske kolekcije, i Tijeri Prat, menadžer produkcije.
- U samo nekoliko godina Marina Abramović i Frank Uve Lajsipen kreirali su snažan umetnički opus, koji ostavio trajan utisak na gledaoce koji su imali sreće da uživo prisustvuju njihovim performansima.
Sa "Marijom Kalas" u Parizu
PROJEKAT naše umetnice "Sedam smrti Marije Kalas", premijerno izveden prošle godine u Bavarkosj državnoj operi u Minhenu, početkom septembra gostovao je u Pariskoj operi. U predstavi, igranoj od 1. do 4. septembra u francuskoj prestonici, život grčke dive predstavljen je kroz operu, video i performans. Marina Abramović pozivala je sedam operskih pevača da izvedu čuvene arije, a ona se tokom predstave pojavljuje na video snimcima u kojima predstavlja "smrt" operskih junakinja, od Toske do Karmen, ali i poslednje sate života Marije Kalas.
Preporučujemo
PET NEDELjA ZA PET UMETNOSTI: Četvrti Kaleidoskop kulture od četvrtka u Novom Sadu
27. 08. 2021. u 21:13
PRED NAMA SU ODLUČUJUĆE NEDELjE: Evropa na kolenima sa posvađanim liderima, a Ukrajina pred ambisom
POLjSKI premijer Donald Tusk rekao je da će naredne sedmice biti odlučujuće, ne samo za ukrajinski sukob, već i za evropsku budućnost.
17. 11. 2024. u 18:44
ŠTA JE ATACMS KOJIM ĆE UKRAJINA UDARITI NA RUSIJU? Američka raketa ima domet 300 km, koristi se za gađanje ovih ciljeva
ADMINISTRACIJA američkog predsednika Džozefa Bajdena ukinula je danas ograničenja koja su dosad Ukrajini blokirala upotrebu američkog oružja za napade duboko na rusku teritoriju.
17. 11. 2024. u 19:48
"TERALI SU ME DA RADIM JUTARNjI PROGRAM, NASILNO - PO KAZNI": Olivera Kovačević o karijeri na RTS-u
VODITELjKA Olivera Kovačević je o svojim počecima, izazovima u poslu, o tome zašto ponekad poželi da bude vikinška ratnica, kao i o svemu što joj daje snagu i inspiraciju.
17. 11. 2024. u 09:28
Komentari (0)