GUSTO SITO U RUKAMA UDRUŽENJA: Na konursu za vrhunski doprinos nacionalnoj kulturi priznanja će dobiti 20 stvaralaca
POSLE osmogodišnje pauze Ministarstvo kulture i informisanja raspisalo je javni poziv za dodelu priznanja za vrhunski doprinos nacionalnoj kulturi, odnosno kulturi nacionalnih manjina.
U javnosti je već samo objavljivanje konkursa pozitivno ocenjeno, a ostaje da se vidi da li će biti aklamacije i posle "guste" trijaže kroz koje će predlozi proći u reprezentativnim umetničkim udruženjima, a potom i pred sedmočlanom stručnom komisijom (imenovaće je lično ministarka Maja Gojković), koja će izbor svesti na 20 nagrađenih.
Pravila igre ovog konkursa propisuje Uredba o bližim uslovima i načinu dodele priznanja za vrhunski doprinos nacionalnoj kulturi, odnosno kulturi nacionalnih manjina (Vlada je usvojila u februaru prošle godine), a do koje se došlo posle višemesečnih javnih sesija o kriterijumima i proceduri dodele.
Uredba predviđa da svaka umetnička oblast može da kandiduje najviše tri stvaraoca (a po jednog predstavnici manjina), a prepoznate su - 22. Od književnog stvaralaštva, prevodilaštva, muz ičkog stvaralaštva i interpretacije, likovne umetnosti, primenjene i vizuelne umetnosti, dizajna i umetničke fotografije, preko filmske, pozorišne umetnosti, opere, umetničke igre, digitalnog stvaralaštva, arhitekture, prevođenja stručnih i naučnih tekstova, izvođenja muzičkih, govornih, artističkih i scenskih kulturnih programa, istraživanje i zaštite nasleđa (pokretnog, nepokretnog i nematerijalnog), filmske i TV delatnosti, do naučnoistraživačkog rada u kulturi, bibliotekarstva, izdavaštva i produkcije programa.
- Uredba je ispravila mnoge neravnine koje su se dešavale pri ranijim dodelama i dala reprezentativnim umetničkim udruženjima mogućnost da aktivnije učestvuju u proceduri nagrađivanja - kaže, za "Novosti", pesnik i prevodilac Dragan Mraović, koji je bio član Radne grupe MKI za izradu predloga Uredbe, dodajući kako se neće dešavati, kao u ranijim izborima, da pred komisiju dođe i po 500 predloga. - Sama udruženja preuzeće odgovornost za selekciju na svojim internim komisijama. Tako će, recimo, književnici UKS i SKD zajedno moći da predlože tri autora.
Mali broj kandidata u svakom "resoru" će, prema mišljenju sagovornika, omogućiti kvalitet i više se neće dešavati da neka udruženja predlažu i više od 50 umetnika, od kojih je većina ispod nivoa nagrade.
Pored uslova da su ostvarili pravo na penziju, kandidati, prema Uredbi, moraju da ispune i kriterijum da su doprineli razvoju kulturnih vrednosti u zemlji, odnosno njenoj međunarodnoj afirmaciji, kao i da su dobitnici najznačajnijih nagrada i priznanja. Listu utvrđuju udruženja, a reč je o republičkim nagradama za poseban doprinos, nagradama za životno delo, stručnim nagradama sa međunarodnih festivala, nagradama sa festivala od republičkog značaja, stručnim nagradama udruženja, lokalnim nagradama i društvenim priznanjima, kao i drugim stručnim međunarodnim i domaćim nagradama i priznanjima.
- Mehanizam nove uredbe je takav da neće više moći da prođu kandidati "estrade", ili da ih naknadno Vlada predloži direktno, što je ranije izazivalo najveću buru - tvrdi Mraović. - Ministarstvo je ovog puta radilo precizno i blagovremeno, pa su reprezentativna udruženja dobila već na dan objavljivanja oglasa sva detaljna uputstva za rad.
Rok za predlog kandidata je 30. novembar. Inače, od 2007. do 2013. dodeljena su 503 nacionalna priznanja, a trenutno ih prima 231 umetnik-penzioner. n
UZ NOVAC, VAŽNA I POVELjA
NAČINjEN je mali tehnički propust, da se u Zakon o kulturi unese da se priznanje ne sastoji samo od novčanog iznosa, već i od povelje, pa tu povelju nije moguće dodeljivati dok se ne izvrši ta dopuna - primećuje Mraović. - Bilo je planirano da povelju retroaktivno dobiju svi koji su imali to priznanje, a da se novim dobitnicima uručuje na posebnoj državnoj svečanosti. Verujemo da će i to biti regulisano u bliskoj budućnosti.
NISU "NACIONALNE PENZIJE"!
PREMA mišljenju Dragana Mraovića termin koji se odomaćio za ova priznanja -"nacionalne penzije", naneo je ogromnu štetu ugledu umetnika:
- U jednom trenutku je PIO, ni kriv ni dužan, dobio 7.000 protestnih pisama penzionera, a svaki taj dopis morao je biti primljen i registrovan - objašnjava. - To priznanje se ne dobija u PIO, niti se nagrada isplaćuje iz PIO fonda, jer nije nikakva penzija.
Preporučujemo
VRAĆAJU SE NACIONALNE PENZIJE: Posle osam godina umetnicima opet priznanje
01. 11. 2021. u 18:39
URUČENA PRIZNANjA ZLATNI BEOČUG: Dobitnici daju svetlost očima (FOTO)
22. 09. 2020. u 01:24
REKORDNA PODRŠKA: Maja Gojković o infrastrukturi u oblasti kulture
23. 07. 2021. u 16:02
VALERIJ ZALUŽNI DAO PROGNOZU: Evo kada će ruska vojska da probije ukrajinski front
NOVI tehnološki napredak tokom ratnog vremena sprečiće ozbiljnije probijanje fronta duž ukrajinsko-ruske granice do oko 2027. godine, izjavio je Valerij Zalužni, bivši vrhovni komandant Ukrajine i sadašnji ambasador u Ujedinjenom Kraljevstvu, za „Ukrajinsku pravdu“ u intervjuu objavljenom 23. novembra.
23. 11. 2024. u 18:55
BRITANCI OBJAVILI ZASTRAŠUJUĆU MAPU: "Orešnik" može da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta (MAPA)
BRITANSKI list "Dejli mejl" ocenio je da bi balistička raketa "orešnik" mogla da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta.
23. 11. 2024. u 15:58
POTPREDSEDNIK SAD UMRO TOKOM ODNOSA: Bio sa 50 godina mlađom ljubavnicom, Bela kuća nije znala kako da saopšti vest o smrti
BIO JE to 27. januar 1979. godine. U 1 ujutro, portparol porodice Nelsona Rokfelera objavio je zvaničnu izjavu za štampu. Bivši potpredsednik preminuo je U 71 godini života ranije te večeri.
22. 11. 2024. u 18:36
Komentari (0)