DUBROVAČKA KNJIŽEVNOST JE ZAJEDNIČKO NASLEĐE: Ministarstvo kulture odgovorilo na optužbe iz Hrvatske
ODREDBA Zakona o kulturnom nasleđu po kojoj izdanja dubrovačke književnosti pripadaju i srpskoj i hrvatskoj kulturi, zaključno sa 1867. godinom, ne znači da Srbija spori da je stara dubrovačka književnost i deo kulturnog nasleđa Hrvata.

Marin Držić, Foto Arhiva
Ovo je saopštilo Ministarstvo kulture i informisanja reagujući na navode Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje koji je najoštrije osudio "postupak srbijanske zakonodavne vlasti, koja prisvaja dubrovačku književnost". Ovaj institut je ocenio kako je takvim stavom učinjen dodatan agresivan korak posezanja za hrvatskom kulturnom baštinom.
- Dubrovačka književnost i dubrovačka kultura bile su i ostaće isključivo hrvatske, kao jedan od bisera hrvatske tisućljetne kulturne baštine - ističu ovi lingvisti.
A hrvatski evroposlanik Karlo Resler otišao je i korak dalje pa je pozvao Evropsku komisiju da reaguje na srpski Zakon o kulturnom nasleđu jer "Srbija prisvaja hrvatsku kulturnu baštinu.

Ivan Gundulić, Foto Arhiva
Iz Ministarstva kulture, međutim, poručuju da je zakonska odredba da izdanja dubrovačke književnosti pripadaju i srpskoj i hrvatskoj kulturi - potvrda naučna metodološke doslednosti, koju je srpska filološka škola ustanovila pre sto pedeset godina, a koja traje i danas.
- U Srpskoj akademiji nauka i umetnosti, Beogradskom univerzitetu, Matici srpskoj i drugim naučnim institucijama je utvrđeno da je stara dubrovačka književnost jedinstvena pojava kod Južnih Slovena koja ima svoje osobenosti i predstavlja veliko zajedničko dobro. Na osnovu jezika na kome je napisana može istovremeno da bude i srpska i hrvatska - pojašnjavaju u Ministarstvu.
Inače, ovo nije prvi put da se hrvatski jezikoslovci bune protiv stava da dubrovačka književnost pripada i srpskom i hrvatskom kulturnom nasleđu. Oni su još 2011. godine napali Antologijsku ediciju "Deset vekova srpske književnosti" koju je izdala Matica srpska zato što su u nju uvršteni Gundulić i Držić.
- Književnost koja je nastajala u Dubrovačkoj republici, po specifičnim osobinama i jezičkoj osnovi štokavskog narečja, ima dvojnu pripadnost, ona je istovremeno i hrvatska i srpska - kaže za "Novosti" glavni i odgovorni urednik ove edicije, akademik Miro Vuksanović.
- Takvo krajnje pomirljivo stanovište proističe iz naučnih radova istoričara književnosti među kojima su ugledni Dubrovčani Milan Rešetar i Petar Kolendić. Zato smo u Antologijsku ediciju "Deset vekova srpske književnosti" uvrstili poeziju starog Dubrovnika, kao i knjige Gundulića i Držića.
KORŽINEKOVA NAJAVILA PROTESTNU NOTU
HRVATSKA ministarka kulture Nina Obuljen Koržinek ponovo je juče komentarisala srpski Zakon o kulturnom nasleđu i kazala da to pitanje nije ni stručno ni filološko, već političko:
- Ukoliko ne bude razumevanja sa srpske strane da je ovakvo ponašanje neprihvatljivo, Hrvatska će zvaničnom Beogradu uputiti notu putem Ministarstva spoljnih i evropskih poslova, odnosno Ambasade Hrvatske Srbiji, ali će primeniti i druge instrumente koji su na raspolaganju.
Preporučujemo

RULjA IZVUKLA BRITANCA IZ STANICE I ZAPALILA GA: Policija nije reagovala iz straha za sopstvenu bezbednost
BRITANSKI državljanin preminuo je od posledica teških opekotina nakon što ga je, prema navodima lokalnih medija, grupa ljudi izvukla iz policijske stanice i zapalila na ulici, javlja Skaj njuz.
22. 04. 2025. u 12:01

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

Halid Bešlić "težak" 13 miliona €, a živi od kirije - "uvalio" se u kredit
"SADA iznajmljujem sve i živim od kirije, tako je najbolje."
21. 04. 2025. u 18:56 >> 18:56
Komentari (4)