DEGRADACIJA PORODICE: Predstava niškog teatra "Heroj nacije" gostuje na sceni "Madlenijanuma"
PREDSTAVA "Heroj nacije" po tekstu Ivana Lalića a u režiji Spasoja Ž. Milovanovića sa kojom će niško Narodno pozorište po treći put gostovati u "Madlenijanumu", bavi se degradacijom porodice i dezorijentacijom pojedinca.

"Heroj nacije" / Foto NP Niš
Reditelj i direktor niškog Pozorišta ističe da je zadovoljan što se saradnja nastavlja i da se nada da je ona uvod u jedno "pravo, pozorišno proleće".
- Svi očekujemo da se ovo ludilo zvano korona završi i da se vratimo normali. Sve to zavisi od grada do grada i od epidemioloških prilika u svakoj sredini, ali na nama je da obezbedimo sigurnost glumcima i publike. Zato smo se i odlučili za ovu predstavu, jer nije u pitanju veliki glumački ansambl, pa je lako pokretljiva - kaže Milovanović.
Što se same predstave tiče, Milovanović navodi da u suštini govori o uticaju medija na život običnog čoveka.
- Naša predstava upravo insistira na gledaocu. Ona ne prikazuje stvarnost varljivih odraza, ne nudi nikakve odraze, već polazeći od vlastite i društveno-stvarnosne materijalnosti, dozvoljava da se one sagledaju u jednom istom kretanju. Tako se propitivanjem funkcije pozorišta postavlja pitanje: da li je pametno to što je publika rekla? Tekst sa jedne strane pokušava ako ne da pronikne, onda da ukaže na posledice eksperimentisanja s krhkošću ljudske psihe, željom za brzopoteznom slavom i privilegijama te i takve slave, nastalih po pravilu iz metastaziranja haosa i nasilja u društvu - ističe naš sagovornik.
Glavnog lika Budimira Životića igra Dragan Boža Marjanović, njegovu ženu Desanku - Snežana Petrović, sina Ljupčeta tumači Uroš Milojević, Novinarku - Jovana Golubović, a Pogrebnika - Dragiša Veljković. Niški glumci ističu da igraju ovu predstavu u čast svog, nedavno preminilog kolege Dragoslava Savića Safe koji je trebalo da tumači glavnu ulogu.
Preporučujemo

NIŠLIJE SPAKOVALE KOFERE: Četiri gostovanja ansambla Narodnog pozorišta u jednoj nedelji
13. 10. 2021. u 15:06

SKANDAL U BRITANIJI, PORODICE U ŠOKU: Direktorka mrtvačnice gledala crtani film sa mrtvim bebama u svojoj kući
EJMI Apton (38), osnivačica udruženja Florrie’s Army u Lidsu u Engleskoj, našla se u centru velike afere nakon što su roditelji preminule dece otkrili da su tela njihovih beba držana u njenoj kući umesto u mrtvačnici.
27. 08. 2025. u 17:50

OVO JE DETALjAN SPISAK NAMIRNICA KOJIMA ĆE PASTI CENA: Nove ekonomske mere važne za građane
PRESEDNIK Srbije Aleksandar Vučić istakao je juče prilikom izlaganja o smanjenju marži na kućnu hemiju i prehrambene proizvode, a u okviru predstavljanja novih ekonomskih mera za građane, da sniženje koje će uslediti kao posledica ograničenja trgovačkih marži obuhvata 3000 proizvoda iz 23 grupe.
25. 08. 2025. u 13:15

NEOBJAŠNjEN FENOMEN: Mnoštvo zmija dolazi u crkvu svake godine na Veliku gospojinu - "poštuju" stari kalendar (FOTO/VIDEO)
PRAVOSLAVNI vernici 28. avgusta slave Veliku gospojinu, a zanimljiv fenomen, koji nauka još nije objasnila, vezuje se za ovaj praznik na grčkom ostrvu Kefalonija. Doduše - ne za 28. avgust, već za 15. kada se Velika gospojina slavila po starom kalendaru. U to vreme, svake godine, u jednu crkvu dolazi veliki broj zmija, što je navelo maštovite lokalce da iskonstruišu brojne legende.
28. 08. 2025. u 11:02
Komentari (0)