SERIJA CRTEŽA MILANA BLANUŠE PREMIJERNO U GALERIJI „RIMA“: Pred publikom i „umetnička policija“
JEDINSTVENI ciklus crteža, jednog od naših najznačajnijih likovnih stvaralaca današnjice, Milana Blanuše, nastao još 1999. godine, biće premijerno predstavljen u utorak, 7. juna, u beogradskom izložbenom prostoru galerije „Rima“.
Foto promo Galerija Rima
Na ovim radovima, reč je u potpunosti zamenila figuru kao nosioca forme i sadržaja dela, a motiv svakog od crteža velikog formata (200 k 150 cm) je jedan pojam na nemačkom ili engleskom jeziku. To je i naziv dela, pa će se pred publikom naći - „Traum” (san), „Nebel” (magla), „Ideje” (ideje), ili izrazi koje je sam umetnik smislio kao na crtežu „Kunst Polizei” (umetnička policija).
Još od kraja osamdesetih godina tekst je dobio značajno mesto u Blanušinom stvaralaštvu, na slikama, crtežima i grafikama.
Izloženi crteži su nastali tokom tri meseca NATO bombardovanja Jugoslavije, u njegovom ateljeu u Beogradu.
-Udaljeni od trenutka nastanka – vrhunca krize u Srbiji obeleženog fizičkim uništenjem i smrću tokom 1999, ujedno i neizlagani u periodu kada je umetnik planirao, u uzavrelim mesecima posle petooktobarskih promena 2000. – ovi radovi su protekle dve decenije gubili na svom neposrednom kritičkom i angažovanom potencijalu, a jačali na polju univerzalnih značenja- zaključuje u katalogu, Nevena Martinović, istoričar umetnosti i kustos „Rime“.
Izložba će biti otvorena do 20. juna.
Preporučujemo
NOVOGODIŠNjA ČAROLIJA UZ CIRQUE DU SOLEIL: 20 odsto popusta na predstavu „OVO“
26. 12. 2025. u 12:45
BRISEL I NATO SE OVOME NISU NADALI Ruska odluka drma Evropu: Brigada marinaca posataje divizija na vratima EU (VIDEO)
VOJNO-politička situacija između Rusije i evropskih država ulazi u fazu opasne eskalacije. Moskva je iznenada donela odluku da postojeću 336. gardijsku brigadu mornaričke pešadije, stacioniranu u Kalinjingradskoj oblasti, reorganizuje i podigne na nivo divizije.
30. 12. 2025. u 20:45
RUSI ĆE NAPASTI EU MNOGO RANIJE: Veliko upozorenje iz Ukrajine, poznata godina i glavna meta
RUSIJA je pomerila svoje planove za direktnu agresiju sa 2030. na 2027. godinu, a Evropa je sve glasnija o riziku od direktnog sukoba, u kojem bi se baltičke države mogle naći pod okupacijom.
20. 12. 2025. u 09:41
UMRO NAJTEŽI ČOVEK NA SVETU: Sa 600 kilograma ušao u istoriju - borio se da smrša, ali bolest je presudila
DRŽAO je Ginisov rekord za najtežeg čoveka na planeti...
30. 12. 2025. u 18:15
Komentari (0)