CVET U KAMENU JEVTIĆU: Savet 46. Belovodske rozete nagradio uglednog kompozitora i akademika
KOMPOZITOR i akademik Ivan Jevtić dobitnik je prestižne nagrade "Cvet u kamenu", koja se tradicionalno dodeljuje za izuzetan doprinos srpskoj kulturi i umetnosti u okviru jedinstvene manifestacije "Belovodska rozeta" u mestu Bela Voda kod Kruševca.

Foto G. Čvorović
Desanka Maksimović, Vladeta Jerotić, Milorad Pavić, mitropolit Amfilohije, Peter Handke, samo su neki od prethodnih laureata manifestacije koja slavi belovodski peščar - slavni kamen korišćen u moravskom graditeljstvu.
- Ivan Jevtić je trenutno naš najveći živi kompozitor, dobitnik je brojnih prestižnih priznanja i nagrada, i odluka programskog Saveta 46. Belovodske rozete je doneta jednoglasno - kaže, za "Novosti", Violeta Kaplarević, direktorka Kulturnog centra Kruševac, koji je među organizatorima kulturno-umetničkog događaja u Beloj Vodi.
Rozeta "Cvet u kamenu" Jevtiću će biti uručena 22. jula na centralnoj večeri 46. Belovodske rozete, koja će trajati od 18. do 24. jula.
- U okviru ove manifestacije imaćemo tradicionalno bogat kulturno-umetnički program, sa organizacijom dve kolonije: 26. vajarske kolonije "Belovodski peščar" i 11. mozaičarske kolonije "Mladen Srbinović". Belovodska rozeta je više od manifestacije, to je obeležje Kruševca i mesta Bela Voda - napominje gradonačelnica Jasmina Palurović.
POSETA MUZEJU
DOBITNIK nagrade "Cvet u kamenu" posetiće, najavljuju organizatori, i Muzej klesarstva i vajarstva, gde su izložena i svedočanstva stare Škole zanata, koja je radila od 1919. do 1925. godine. Kolonije se održavaju u Parku skulptura, a ceremonija uručenja nagrade u amfiteatru u centru Bele Vode.
Muzičku akademiju Jevtić je završio 1971. godine u Beogradu, gde i magistarske studije. Usavršavao se na Konzervatorijumu u Parizu u klasi čuvenog kompozitora i profesora Olivijea Mesijana, studije klavira završava na Muzičkom konzervatorijumu u Parizu (Ecole Normale de musique Alfred Cortot) u klasi Dušana Tadića, gde je diplomirao (1975), a Visoku školu za muziku u Beču (1975) u klasi kompozitora i profesora Alfreda Uhla.
Laureat koji je od 2012. godine redovni član SANU kaže da mu je velika čast što se pridružio blistavom nizu imena prethodnih dobitnika priznanja:
- Radujem se što ću zarad ceremonije uručenja posetiti to lepo malo mesto, čiju slavu pronose toliki veliki neimari, koji su od njihovog čuvenog kamena klesali gotovo sve rozete u srpskim crkvama.
Slavni kamen peščar iz Bele Vode kod Kruševca eksploatiše se već šest vekova. Prema ranijim istraživanjima, od 1880. godine svi vijadukti i mostovi pruge Beograd-Niš gradili su se od belovodskog kamena, a sve do 1960. gotovo da nema reprezentativnijeg objekta u koji nije ugrađen peščar, među kojima su: manastiri i crkve Ravanica, Lazarica, Ljubostinja, Manasija, Kalenić, Milentija, Veluće, Drenča, Lepenac, Crkva Svetog Marka u Beogradu, Palata Beograd, Pošta, Hipotekarna banka, Brankov most, Francuski kulturni centar.

PORODICE U ŠOKU NAKON ŠTO SU OTVORILE KOVČEGE SA TELIMA: Nove bizarnosti nakon pada aviona u Indiji
SIN žene koja je poginula u padu aviona kompanije Air India izjavio je za Bi-Bi-Si da su u kovčegu s telom njegove majke pronađeni i „drugi ostaci“.
23. 07. 2025. u 16:49

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

NAUČNICI U STRAHU - RIZIK OD NESTANKA: Ada Bojana i Bokokotorski zaliv u opasnosti - more nikada nije bilo takvo
NIVO Jadranskog mora će, prema projekcijama, do kraja veka porasti 35 centimetara (cm), što će ugroziti obalska područja, posebno područje Ade Bojane i delove Bokokotorskog zaliva, navodi se u prošlogodišnjem Nacrtu Nacionalnog plana Crne Gore za prilagođavanje na klimatske promene.
25. 07. 2025. u 08:55
Komentari (0)