KRITIČAR DOBRIH NAMERA: Napustio nas je vrsni pisac, pesnik, teoretičar - Mićo Cvijetić
ISTAKNUTI pisac - pesnik, književni teoretičar, kritičar, putopisac i novinar Mićo Cvijetić, preminuo je juče u Beogradu posle teške bolesti s kojom se dugo nosio.
Rođen u Kušlatu kod Foče 1946, studije Istorije jugoslovenskih književnosti i srpskohrvatskog jezika završio je na Filozofskom fakultetu u Sarajevu, gde je i magistrirao. Doktorirao je na Filološkom fakultetu u Beogradu 1989. godine, sa temom književnih veza Lužičkih Srba i Jugoslovena.
Radio je kao prosvetni radnik i lektor na Univerzitetu u Lajpcigu (1978-1982), a najveći deo radnog veka proveo je na Radio Sarajevu, kao dugogodišnji urednik Redakcije za kulturu. Na početku građanskog rata otišao je iz Sarajeva i od novembra 1992. živi u Beogradu. Bio je stalni saradnik Radio Beograda, u listu "Borba" desetak godina uređivao nedeljni književni dodatak "Svet knjige", a od 2005. do 2020. godine, glavni i odgovorni urednik "Književnih novina".
Objavio zbirke pesama "Zaumice" (1976), "Zapisi" (1999), "Čvorovi i uzlovi" (2006), "Uzaludni poslovi" (2012), "Svet i kuća" (2015), "Glasovi vedrine" (2018), "Božje seme / Gospodovo seme" (2007), knjige kritika i eseja "Kritike i komentari" (2004), "Razdaljine i blizine" (2006), "Kroz vremena i knjige" (2007), "Oslonci i ukrštaji" (2010), "Lica i obrazine" (2021). Njegove knjige putopisa "U lepoj domovini Lužičkih Srba" (2009), "Bliske daljine - Moskva i Kijev" (2013) i "Francuska nadahnuća" (2018) spadaju u sam vrh putopisne proze u nas.
Kao vresni znalac lužičkosrpskog i nemačkog jezika, preveo je dve knjige lužičkosrpskih bajki: "Tri krasna prstena" i "Lepa i ružna devojka", antologiju savremenog pesništva Lužičkih Srba, kao i zbirke satihova nemačćkih pesnika Petera Geriša i Konstance Petersman.
Kao čovek koji se i sam teško probijao i na životnoj i na književnoj sceni, Cvijetić je uvek bio spreman da pruži podršku mladima ili onima koji su se tek oprobavali kao pisci. Dobronameran i skroman, voleo je najviše da piše o knjigama koje su mu se posebno dopadale, kao i o delima onih autora koji su dugo i nepravedno ostajali u senci. Kao vrsni znalac srpske književnosti, bio je dugogodišnji revnosni član Velikog žirija za nagradu "Meša Selimović" u čije se kriterijume nije moglo posumnjati. Glasao je i ove godine, a njegov izbor pet najboljih knjiga, uz kratka i lucidna obrazloženja, bio je jedan od poslednjih tekstova koje je stigao da napiše.
Mesto i datum sahrane biće naknadno objavljeni.
Nagrade i priznanja
ZA DOPRINOS srpskoj književnosti, kulturi i duhovnosti dobio je više nagrada i priznanja, "Branko Ćopić", "Srboljub Mitić", "Krajinski krug", "Zlatni Orfej", "Sretenjska povelja", a za književnu kritiku "Milan Bogdanović", "Čedomir Mirković" i "Povelja Jovan Skerlić".
Dobitnik međunarodnih pesničkih nagrada "Arka", "Nikolaj Gogolj" i "Frančesko Petrarka".
MAKRON SVE IZNENADIO: Evo šta kaže o pregovorima sa Putinom
FRANCUSKI predsednik Emanuel Makron rekao je da ne isključuje mogućnost pregovora sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom „kada kontekst dozvoljava“.
17. 11. 2024. u 21:03
ŠTA JE ATACMS KOJIM ĆE UKRAJINA UDARITI NA RUSIJU? Američka raketa ima domet 300 km, koristi se za gađanje ovih ciljeva
ADMINISTRACIJA američkog predsednika Džozefa Bajdena ukinula je danas ograničenja koja su dosad Ukrajini blokirala upotrebu američkog oružja za napade duboko na rusku teritoriju.
17. 11. 2024. u 19:48
DA ČOVEK NE POVERUJE: Pogrebni biznis - evo čime se Legija bavi u zatvoru
TAJ posao mu je plaćen.
18. 11. 2024. u 15:42
Komentari (0)