NAJNOVIJI ARHEOLOŠKI EKSPONATI IZ MANASTIRA MANASIJA: Na izložbi u Jagodini do kraja maja (FOTO)
MEĐU stotinak eksponata najveći deo otkriven je u najnovijim istraživačkim kampanjama 2017. i 2018. godine unutar zidina manastira Manasije.

Foto:muzej ugljarstva Senjski Rudnik
Izložba „Manastir Manasija-šest decenija istraživanja i zaštite" povodom manifestacije „Muzeji za 10“, otvorena u Muzeju ugljarstva u Senjskom Rudniku, predstavljena je na 14 informativnih izložbenih panoa, nastalih korišćenjem dokumentacije Republičkog zavoda, na kojima je prikazan istorijat manastira, crkve, utvrđenja, manastirske trpezarije i svi aspekti istraživačko – konzervatorskih radova sprovedenih u manastirskom kompleksu od polovine prošlog veka do današnjeih dana.
Priredili su je Republički zavod za zaštitu spomenika kulture u Beogradu i Zavičajni muzej u Jagodini.
- Ukrasne igle iz perioda od 15. i 16. veka, nakit iz perioda od 15. i 17. veka, opeka sa ktitorskim natpisom pronađena u manastirskoj kuhinji „U dane blagovernoga despota Stefana“, kandilo iz 15. veka, staklene posude iz perioda od 15. do 18. veka, keramičko posuđe samo su deo izloženih predmeta – navodi za „Večernje novosti“ rukovodilac Muzeja ugljarstva Nenad Anžel.
Smiljana Dodić, muzejski savetnik Zavičajnog muzeja Jagodina, koautor izložbe, kaže da je od stotinak predmeta najveći deo otkriven u najnovijim istraživačkim kampanjama 2017. i 2018. godine unutar zidina manastira Manasije. Oni predstavljaju samo delić bogatog arheološkog inventara od više hiljada pokretnih nalaza, a brojnošću i raznovrsnošću prednjači keramičko posuđe za pripremanje i serviranje hrane, razne vrste gvozdenog alata, razni predmeti lične pobožnosti, ali i ukrasni, kao i predmeti izrađeni od stakla, poput prozorskih okana sa crkve SveteTrojice. Izložba je dopunjena i kopijama fresaka iz zbirke jagodinskog Zavičajnog muzeja i crkve SveteTrojice manastira Manasija.
- Nesumnjivo je da je od najvećeg značaja za istraživanja otkriće grobnog mesta despota Stefana Lazarevića sa njegovim zemnim ostacima 2006. godine, kada je, praktično, razrešena viševekovna dilema o mestu njegovog sahranjivanja i prvi put u arheološkoj praksi primenjena dnk analiza, kojom je potvrđeno da je u pitanju potomak kneza Lazara. Despot Stefan Lazarević sahranjen je u crkvi na mestu gde se u pravoslavnom svetu sahranjuju ktitori - uz južni zid zapadnog traveja naosa crkve. Njegov biograf Konstantin Filozof pisao je da je manastir Manasiju, odnosno crkvu Svete Trojice, zidao kao svoju grobnu crkvu – kaže Smiljana Dodić za naš list.
Izložba će biti otvorena do kraja maja.
AUTORI
Izložba o višedecenijskim istraživanjima manastira Manasija, zapravo, predstavlja donekle izmenjenu varijantu izložbe, koja je u Jagodini bila premijerno prikazana u Jagodini 2014. godine. Autori su bili predstavnici Republičkog zavoda: pokojni Marin Brmbolić, rukovodilac arheoloških istraživanja, arhitekta Dragoljub Todorović i Katarina Mitić, i Smiljana Dodić, muzejski savetnik Zavičajnog muzeja Jagodina.
- Za gostovanje ove izložbe postojali su veliki planovi, ali kako je rukovodilac iskopavanja Brmbolić iznenada preminuo te godine, izložba je svoj put do domaće i međunarodne javnosti našla gostovanjima na viteškim festivalima „Džast aut“, u Republici Srpskoj, Zaječaru i u Kruševcu, rodnom gradu despota Stefana Lazarevića. Kako je moto ovogodišnje manifestacije „Muzeji, održivost i blagostanje“, to ukazuje na važnu ulogu, koju muzeji imaju u očuvanju i pormociji kulturnog nasleđa, ali i o vezi Republičkog zavoda, muzeja i prezentovanja rezultata istraživanja – poručila je Smiljana Dodić.

MONSTRUOZNO! Ovaj hoće da vlada Srbijom! Žene mu krive kad ih neko siluje ili prebije!
VUK Nektarijević, student blokader sa Mašinskog fakulteta u Beogradu, koji je tobož biciklom išao u Strazbur, ima u najmanju ruku problematične stavove.
20. 04. 2025. u 14:35

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

Halid Bešlić "težak" 13 miliona €, a živi od kirije - "uvalio" se u kredit
"SADA iznajmljujem sve i živim od kirije, tako je najbolje."
21. 04. 2025. u 18:56 >> 18:56
Komentari (0)