IZLOŽBA "SVETOST UMETNOSTI" POVODOM JUBILEJA AKADEMIJE SPC: Duhovni uznosi fresaka i ikona
TRI decenije rada Akademije Srpske pravoslavne crkve za umetnosti i konzervaciju, biće obeleženo i izložbom "Svetost umetnosti" u galeriji RTS, koja će biti otvorena sutra u 19 časova.
Tokom tri decenije Akademija SPC iznedrila je mnoge kvalitetne umetnike, restauratore i konzervatore crkvenog nasleđa, a ova jedinstvena škola je tokom tog dugog perioda usavršavala svoje programe i ideje.
Izložba u Galeriji RTS predstavljena crkvenu umetnost, čije je prirodno mesto je hram.
- U hramu, kroz miris i prozračni veo tamjana u vazduhu, jasnije se uznosi sozercanje fresaka i ikona - piše z katalogu dr Marina Matić, istoričarka umetnosti i šef odseka za teoriju Akademije SPC. - Liturgijski obred daje im pravi smisao duhovnog sadržaja, a svetlost sveća i kandila naglašava harmoniju bojenih površina. Ovo je samo deo jedne savršene hijerotopske zamisli oslikanog hrama, koju upotpunjuje još niz važnih elemenata, poput ritma kretanja sveštenika u obredu, crkvenog pojanja, arhitektonskog oblikovanja prostora, topline dodira vernika pri celivanju ikona, svečano blistanje svetih sasuda, sabornost... Ipak, nešto od toga osetićemo i izvan hrama, na ovoj smotri, jer univerzalnost sakralne umetnosti svojim intenzitetom prodire i van crkvenog prostora.
Sveti likovi
PIŠUĆI o suštinskim karakteristikam crkvene umetnosti Matićeva između ostalog kaže:
- Čoveku se Bog otkrio višeznačno - rečju, delovanjem i u likovima. Izobražavanje lika Bogočoveka prelazi granice umetnosti, zalazi u versko, mističko i metafizičko. Ikonopis, kao najzahtevniji vid crkvene umetnosti, svedoči, prema Jovanu Majendorfu, o prisustvu proslavljene i obožene ljudske prirode najpre u Hristu, a kroz Hrista i Svetog Duha u Bogorodici i drugim svetim likovima.
Bivši i sadašnji profesori Akademije predočiće na postavci svoja viđenja crkvene umetnosti, konzervacije i restauracije, a deo radova biće i njihova intimna sagledavanja nekih umetničkih tema.
- Izloženi radovi ukazuju na veliki dijapazon mogućnosti crkvene umetnosti, koja je predočena u gotovo svim tehnikama stvaralaštva - ističe Matićeva. - Tu su ikonopis, freskopis, vajarstvo, kaligrafija, mozaik, iluminacija, drvorez i razne kombinovane tehnike... Radovi su oblikovani i tradicionalnim materijalima i tehnikama izrade (jajčana tempera na lipovom drvetu, freskopis na svežem malteru, tuš na papiru, ulje na platnu, prirodni mozaički kamen i pasta, akvarel, tehnika pozlate na polimentu...), ali i primenom savremenih pristupa svojstvenih modernom društvu, njegovim potrebama i tehnološkim uzletima (al secco tehnika sa akrilima, akril na drvetu, platnu i guščijem peru, beton, pozlata na akrilnom polimentu...).
Svetlost, duhovno zlato
FORMA vidljivog u crkvenoj umetnosti se projavljuje blagodatnom svetlošću - objašnjava Marina Matić, u katalogu. - Svetlost je primordijalna esencija sveta, metafizički temelj svega postojećeg. Usled nemogućnosti da se predstavi neposredno, simbolički se prenosi slikom kruga - mandorle, oreola, koji ukazuju, kako navodi Leonid Uspenski, na unutrašnje stanje čoveka čiji je lik blistanje sunca. Potpuno duhovno bezmolvije. U crkvenoj umetnosti analogija nebeske svetlosti je zlato. Stoga je ikonopisna mistika pre svega sunčeva mistika u najvišem, sakralnom značenju ove reči, služba svetlosti, kako navodi Jevgenij Trubeckoj. Njome se otkriva duhovno zlato.
Postavku čine i dela pojedinih darovitih i uspešnih studenata Akademije, bivših i sadašnjih, koja potvrđuju visoke obrazovne domete ove škole i smisao njenog tridesetogodišnjeg postojanja. Savremeni studijski programi ove škole obuhvataju živopis, ikonopis, mozaik, kaligrafiju, vajarstvo, pozlatarstvo, konzervaciju i restauraciju... Akademija SPC ima i višestruku saradnju sa srodnim fakultetima i institucijama kulture i umetnosti u zemlji i inostranstvu.
- Srpskoj crkvi i državi potrebno je i jedno i drugo. Stoga je podrška Srpske pravoslavne crkve, osnivača Akademije, ali i državnih institucija, neophodna u daljem jačanju misije i uloge ove obrazovne ustanove - zaključuje se u katalogu postavke "Svetlost umetnosti".
Budnost srca: Ljubav
SMISAO sakralne umetnosti je da ukaže da je čovekovo poreklo božansko i da čovek mora da sačuva u što većoj meri svoju sličnost sa Bogom. "A najviši stepen sličnosti čoveka s Bogom je budnost srca: Ljubav." - reči su koje prate ovu izložbu crkvene umetnosti.
NOVE SVETSKE SILE UKLjUČILE SE U SUKOB U UKRAJINI: "Dve na strani Putina, dve žestoko protiv Rusa"
SUMNjE u podršku SAD Ukrajini u slučaju pobede Donalda Trampa na predsedničkim izborima mučile su sve one kojima je cilj da se Kijev obrani od ruske agresije. Tramp je pobedio i tek treba videti u kom će smeru krenuti njegova politika, ali sva ta dešavanja zasenila su drugi važan odnos u tom, ionako komplikovanom, odnosu.
22. 11. 2024. u 09:14
RUSIJA POSTALA GLAVNI "IGRAČ" U EVROPI: Ovo se desilo prvi put od proleća 2022. godine
RUSIJA je u septembru prvi put od proleća 2022. postala glavni snabdevač gasom Evropske unije, prenosi RIA Novosti, pozivajući se na podatke Evrostata.
21. 11. 2024. u 11:32
SKANDAL TOKOM POSETE Snimak Makrona: "Oni su totalni kreteni", rekao posle povika da je "Francuska odgovorna za krvoproliće"
"ONI si potpuni kreteni", rekao je francuski predsednik Emanuel Makron o prelaznom telu i dodao da "nikada nisu smeli da ga smene".
22. 11. 2024. u 13:07 >> 13:17
Komentari (0)