ČUVARI STARIH ZANATA: Manakova kuća obeležava 55 godina rada u okviru Etnografskog muzeja
ETNOGRAFSKOM muzeju je briga o zbirci poznatog srpskog slikara Hristifora Crnilovića, smeštenoj u Manakovoj kući, poverena je pre 55 godina, 17. novembra 1968. Godine. Tada je otvarena stalna postavke narodne nošnje i nakit centralnobalkanskog područja iz 19. i prvih decenija 20. veka.

Foto promo
Pred očima javnosti tako su se, u Manakovoj kući, koja je reprezentativan primer starobalkanske gradske arhitekture, našle nošnje šopskog, moravskog i vardarskog kompleksa. Poslednjih pet i po decenija, održavajući radionice i škole filigrana, tradicionalnog veza i zlatoveza, tradicionalne i umetničke keramike, mozaika, kaligrafije, ručnog tkanja na nitnom razboju i ručnog tkanja klečanom tehnikom, Manakova kuća i Etnografski muzej čuvaju i oživljavaju zanatsku umetnost i estetiku tradicije.
Povodom proslavljanja jubileja, u petak 17. novembra u 13 sati biće otvorena Godišnja izložba radova tradicionalnih i umetničkih zanata, a u 18 sati polaznicima radionica biće dodeljena uverenja o završenoj školi starog zanata Etnografskog muzeja.

ŠOK PROGNOZA ZA OKTOBAR: Najavljeno da će pasti pola metra snega! Ovakve ekstreme ni meteorolozi ne pamte
PREMA najavama meteorologa, oktobar 2025. počeće u Srbiji pod uticajem prodora hladnog vazduha sa severoistoka Rusije koji je došao do Nemačke i Poljske, ali se polako približava ka nama što će prouzrokovati razvoj ciklona u Jonskom, Tirenskom i delu Jadranskog mora i već 1. oktobra, u sredu, u večernjim časovima na jugu i jugozapadu Srbije počeće da pada kiša.
30. 09. 2025. u 20:58

"ZAŠTO MI PIPAŠ ŽENU?" Ovako je počela tuča na svadbi u Gornjem Milanovcu, nasrnuli na doktora (VIDEO)
SVADBENO veselje u Gornjem Milanovcu pretvorilo se u haotičnu scenu kada je došlo do nesvakidašnjeg incidenta.
30. 09. 2025. u 16:10

NE DA NA ĆERKU Bogdanin otac očitao lekciju Veljku, jasno mu stavio do znanja: "Možda pre nisi imao ovakvu devojku..."
VELjKO je uvek isticao da želi veliku porodicu sa mnogo dece kojima će usaditi prave vrednosti i tradiciju.
29. 09. 2025. u 16:17
Komentari (0)