FASCINANTNI KOSMOS: U Paraćinu prvi put izložene fotografije doktora fizike Svetislava Krstića (FOTO)

Зорана Рашић
Zorana Rašić

18. 11. 2023. u 20:44

PLANETE, galaksije, magline iz kojih se rađaju zvezde, tranzit Venere preko Sunca... svi ti čudesni nebeski objekti mogu se videti na fotografijama koje su od sinoć izložene u Kulturnom centru u Paraćinu.

ФАСЦИНАНТНИ КОСМОС: У Параћину први пут изложене фотографије доктора физике Светислава Крстића (ФОТО)

Foto: Z. Rašić

GALERIJA je  bila pretesna za sve posetioce, naročito mlađe, koji su došli da pogledaju nikad do sada javno viđene fotografije kosmosa prof. dr fizičkih nauka, Svetislava Krstića, te da uživaju u njegovoj priči.

Iako je profesor Krstić u izjavi za medije rekao da mu je astronomija hobi od detinjstva, fotografije galaksija, planeta, maglina i drugih svemirskih objekata koje je „napravio“, ni najmanje se ne mogu smatrati amaterskim. Foto-svedočanstva nedokučivog svemira nastala su u njegovoj ličnoj astronomskoj opservatoriji koja se nalazi tridesetak kilometara od Paraćina, na obroncima Južnog Kučaja, a svaka fotografija sadrži tekst - naučni opis šta je na njoj prikazano.

Foto: Z. Rašić

 

- Najpre sam izučavao nebeska tela i pravio teleskope, da bih u funkciji tog svog hobija pre desetak godina počeo da se bavim i fotografijom, što je logičan sled u razvoju te moje pasije. Prvi put sam sada izložio zbirku od dvadesetak radova mada ih imam mnogo više, ali ovo su baš radovi objavljeni na svetskim portalima koji se bave astrofotografijom – navodi dr Krstić.

On je objasnio da se odlučio za izložbu baš u Paraćinu jer, iako je iz Novog Sada, već četiri godine sa porodicom živi na Kučajskim planinama gde se nalazi njegova  opservatorija, pa je logično da izložbu ima u gradu u blizini. Sve fotografije su i nastale na Južnom Kučaju, izuzev jedne.

Naučnik, koji je trećinu radnog veka proveo na Univerzitetu u Novom Sadu, rekao je da je izložba namenjena pre svega mladim ljudima, omladini, kako bi ih zainteresovao za astronomiju i astrofotografiju. Time se, nažalost, u Srbiji jako malo ljudi bavi, dok u svetu nije tako.

-  Fotografije ovakvog kvaliteta pre dvadesetak godina mogle su da naprave samo najveće opservatorije u svetu vredne više stotina miliona dolara. Međutim, od tada je tehnologija mnogo napredovala. Ovo radim za svoju dušu, a od opreme u opservatoriji imam nekoliko teleskopa i kamera. U astrofotografiji je možda najinteresantnije to što većinu objekata koje slikate uopšte ne vidite, a to, što ne vidite, jako brzo vam beži iz vidnog polja zbog rotacije Zemlje. S toga teleskop, na čijem se kraju nalazi kamera, mora da bude takav da kompenzuje tu rotaciju – pokušao je da pojasni dr Krstić.

Izložbu je u Kulturnom centru, predstavljajući nadahnuto autora, otvorio direktor ove ustanove Nenad Jevtić, a zatim je srpski fizičar predstavio radoznaloj publici svaku fotografiju ponaosob.

Ko nije došao na otvaranje šansu da uživa u pogledu na daleki svemir imaće naredne dve nedelje, koliko će u Paraćinu trajati ova izložba.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

ĐOKOVIĆ POBEDIO ALKARAZA: Novak u polufinalu Australijan opena