POLA VEKA NA LIKOVNOJ SCENI: IN MEMORIAM - Sava Stepanov (1951‒2024)
SAVA Stepanov, likovni kritičar i teoretičar umetnosti iz Novog Sada preminuo je juče u u 73. godini.
Foto : KCV "Miloš Crnjanski"
Njegov odlazak je nenadoknadiv gubitak za kulturu Novog Sada i Vojvodine, jer više od pola veka bio je ne samo hroničar ovdašnje likovne scene, već i aktivni učesnik umetničkih zbivanja i procesa.-saopšteno je danas iz Kulturnog centra Vojvodine "Miloš Crnjanski" u Novom Sadu.
Od kasnih sedamdesetih godina 20. veka do danas, Stepanov je objavio veliki broj tekstova kojima je nastojao da prati glavne umetničke tokove i aktere na našoj umetničkoj sceni. Radio je u Galeriji Matice srpske kao urednik u Foto galeriji (1979–1993), zatim kao direktor Centra za vizuelnu kulturu „Zlatno oko” (1993–2010), te rukovodilac Galerije „Most” u Zavodu za kulturu Vojvodine (2011–2014), danas Kulturnom centru Vojvodine „Miloš Crnjanski”. U periodu od 1977. do 1981. godine bio je urednik Likovnog salona Tribine mladih u Novom Sadu.
Galerija Matice srpske je pre pet godina primila od njega jedinstven dar ‒ Poklon-zbirku likovnog kritičara i kolekcionara Save Stepanovakoja ne donosi ne donosi dela jednog autora, što je uobičajena praksa već se sastoji od niza različitih autora i umetničkih dela, i daje pregled razvoja postmoderne i savremene umetničke misli na srpskomumetničkom prostoru.
Za svoj dugogodišnji rad u ovoj oblasti, nagrađen je brojnim priznanjima, između ostalih, i nagradom „Lazar Trifunović”.
- Sava Stepanov, i nakon što je otišao u penziju iz naše institucije pre deset godina, nastavio je saradnju s njom. U okviru Izdavačke delatnosti Zavoda za kulturu Vojvodine, objavljene su dve njegove studije „O crtežu i crtačima” 2013. godine i „Umetnost bez granice” 2014. godine. Vest da više nije sa nama zatekla nas je u danima kada je upravo u prelomu njegova monografska knjiga „Fenomen Konjović”.- saopšteno je iz KCV „Miloš Crnjanski“.
VUČIĆ RASTURIO MILANOVIĆA! Predsednik Srbije ga razmontirao u paramparčad
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da podržava odluku predsednika Hrvatske Zorana Milanovića da otkaže skup Brdo Brioni u maju jer mu, kako je istakao, tamo nije mesto, kao i da mu je mnogo važnije da ode i položi cvet u Jasenovcu.
30. 03. 2026. u 18:31 >> 18:44
PROVOCIRALI NA GODIŠNjICU NATO AGRESIJE: Uhapšena četvorica Albanaca u Srbiji, pogledajte snimke (VIDEO)
PRIPADNICI Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije uhapsili su na teritoriji Republike Srbije A. S. (1989), E. V. (1984), E. G. (1978) i A. C. (2005) državljane Republike Albanije zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
24. 03. 2026. u 20:17
VILIJAM MONTGOMERI: "Kad smo bombardovali Srbiju, nismo imali dozvolu za prelet preko Hrvatske - Tuđman nije znao! Podela KiM jedini izlaz"
NEDAVNO je obeležena 27. godišnjica od početka NATO agresije na Saveznu Republiku Jugoslaviju.
30. 03. 2026. u 20:11
Komentari (0)