IZLOŽBA "BRANISLAV NUŠIĆ - SLUČAJ JEDNE SOBE: U Narodnom pozorištu u Beogradu sećanje na velikom komediografa
U GODINI dvostrukog jubileja našeg najpopularnijeg komediografa, od 21. do 31. oktobra, u Foajeu treće galerije Narodnog pozorišta u Beogradu, biće postavljena izložba "Branislav Nušić: slučaj jedne sobe".

foto Narodno pozorište u Beogradu
Izložba se otvara povodom 160 godina od rođenja i sto godina od objavljivanja njegove "Autobiografije", a reč je o postavci iz Legata Branislava Nušića koja se od 1958. godine, (kao poklon njegove ćerke Gite Predić - Nušić), koja se čuva u Muzeju grada Beograda i sadrži 490 eksponata koji su bili zatečeni u piščevoj radnoj sobi prilikom primopredaje. Legat, u kojem se nalaze predmeti primenjene i likovne umetnosti, fotografije, rukopisi, dokumenta, prepiska, ordenje i lični predmeti pisca, pruža jedinstven uvid u intimni prostor u kome je Nušić boravio i stvarao, a na osnovu sačuvanih fotografija radne sobe moguće je rekonstruisati i njen izgled.
Izložba predstavlja sastavni deo manifestacije "Slavimo Nušića" koju Narodno pozorište u Beogradu organizuje tokom oktobra u slavu velikog srpskog komediografa, koji je od 14. jula 1900. do 19. januara 1902. godine bio na čelu našeg nacionalnog teatrau Beogradu u kome su praizvedeni gotovo svi njegovi najpoznatiji pozorišni komadi.

NUKLEARNE SILE BILE NA IVICI RATA, A ONDA JE USLEDIO OBRT: "Ključan je bio poziv jednog čoveka"
U DRAMI koja je privukla pažnju svetske javnosti, američki predsednik Donald Tramp juče je na društvenim mrežama objavio da su Indija i Pakistan, nakon četiri dana žestokih sukoba duž granice, pristali na „potpuni i trenutni prekid vatre“.
11. 05. 2025. u 10:48

PANIKA U UKRAJINI: Da li je ovo znak da Putin sprema novi napad "orešnikom"?
RUSIJA će 12. i 13. maja privremeno zatvoriti vazdušni prostor iznad vojnog poligona i kompleksa za lansiranje raketa Kapustin Jar, prenosi ukrajinski odbrambeni portal Militarnyi 10. maja, navodeći mogućnost testiranja balističke rakete srednjeg dometa.
10. 05. 2025. u 12:06

VANREDNA SITUACIJA, NAPADNUT TAKMIČAR: "Dignuto" 1.300 policajaca, počeli neredi - eho rata na ulicama Bazela (FOTO)
KAKO bi obezbedile sigurnost tokom Evrovizije, u svetlu povećanog rizika od terorističkih akcija, švajcarske vlasti su angažovale više od 1.300 policajaca, uz dodatne snage iz švajcarske vojske, kao i iz susednih zemalja - Nemačke i Francuske.
12. 05. 2025. u 15:25 >> 16:10
Komentari (0)