NAŠA SUDBINA VEZANA JE ZA KORENE: Poetska "prečitavanja" narodne poezije iz vizure profesorke Laure Kovač

Vojislava Crnjanski

26. 12. 2024. u 07:00

ZBIRKA pesama "Prečitavanja" Laure Kovač, profesorke književnosti i pesnikinje iz Subotice, dijalog je ove autorke sa narodnom poezijom i malo drugačije čitanje poznatih motiva.

НАША СУДБИНА ВЕЗАНА ЈЕ ЗА КОРЕНЕ: Поетска пречитавања народне поезије из визуре професорке Лауре Ковач

Privatna arhiva

Kako kaže za "Novosti", narodna književnost je još od studentskih dana njena velika ljubav, a toj oblasti posvetila je i dugogodišnje istraživanje pri izradi magistarske teze.

- Poznih devedesetih, u vreme mog intenzivnog življenja u svetu usmene poezije, nastali su ovi stihovi kao odjek i svojesvrno stupanje u dijalog sa njom. Dijalog kojim joj se potvrđuje da je vreme kroz vekove nije izbrisalo i obezvredilo, već se njeni obrasci i postulati čudesno i u savremeno doba aktualizuju, ali i protislovi kroz preispitivanje njome sugerisanih tradicionalnih vrednosti - kaže Laura Kovač.

U zbirci je tridesetak pesama, čiji naslovi nisu menjani u odnosu na literarni usmeni predložak. Jedina lirska je "Srpska devojka", ali tu su i Laurina viđenja nekih od najlepših epskih i epsko-lirskih pesama, poput "Banović Strahinje", "Hasanaginice" ili "Diobe Jakšića". Ono što je u narodnim stihovima posebno intrigira jeste položaj žene nekada i sada.

- Najviše "dira" spoznaja koliko je u odnosu na ono što nazivamo patrijarhalnim i anahronim, zapravo malo do danas promenjeno - objašnjava.

Na pitanje kako su reagovali njeni đaci i da li je njima narodna poezija uopšte razumljiva, kaže:

- Uvek im ponudim više od onoga što im je oficijelnim planom ponuđeno, a i u potonjim oblastima, sve do savremene književnosti, pronalazim paralele i povezujem gradivo sa našom narodnom tradicijom upravo u cilju poimanja koliko nam je svima taj svet blizak čak i kada pomišljamo da to nije. Na prvi pogled današnjim generacijama narodna poezija deluje daleko i nerazumljivo, ali kroz razgovor o pitanjima i vrednostima koje nameće, kroz tematska i motivska "osavremenjivanja", i njihov stav se glasnije čuje.

Privatna arhiva

Teško će, daje primer, prvak prihvatiti merila idealne ženske lepote sugerisan "Srpskom devojkom" i da je skromnost vrlina nad vrlinama, jer svet u kojem živi takvu tezu opovrgava. Skromni su neprimetni, sami sobom skrajnuti:

- Ali, kada kroz diskusiju dođu do spoznaje da je samo prazan pšenični klas visoko uzdignut i da skromnost ne isključuje svest o sopstvenoj vrednosti, možda se i njihov vrednosni sud promeni ili se nad njim makar zamisle.

KAO "SUMNjIVO LICE"

ZBIRKA Laure Kovač čekala je dugo u fiokama, sa afirmativnim recenzijama (B. Trifunović i S. Vujačić) i ilustracijama (po stihovima rađenim grafikama akademske slikarke Melinde Torok), sve do konkursa "Zlatni hrast" Nove poetike. U šali voli da kaže da je čekala još malo, pa kao "Sumnjivo lice" Branislava Nušića. Prethodno je objavila dve zbirke: "Minđušu od školjki" i "Međuvreme". Objavljivanje ove podržao je Grad Subotica.

Znači li to da je narodna poezija ipak savremena?

- Da li smo, zapravo, slike ponavljanja svojih roditelja, postoje li obrasci koji se po nekom psihološkom ključu prenose, bezmalo nasleđuju? Ponavljaju li kćeri sudbinu svojih majki? Mogu li žrtve "majki Jugovića" da budu dovedene u vezu sa belom kugom, u svetu u kojem i dalje najveći muški atribut ostaju "nož(ev)i pozlaćeni" i jatagani koji se sinovima stavljaju u kolevku? Naša lična i kolektivna sudbina neraskidivo je vezana za ono što iz svojih korena crpimo. Ako neke elemente sistema iskonskog moralnog vrednovanja i stavimo pod pitanje, to ne znači da ga potcenjujemo, nego da je zapravo nemoguće da ga u potpunosti u sebi prevaziđemo - zaključuje pesnikinja.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

Stigla vam je jedna 110 godina stara poruka sa fronta