SMEJ SE AKO IMAŠ ZUBE: O romanu poljske autorke Zite Rucke u UK „Parobrod“
RAZGOVOR o romanu ''Smej se ako imaš zube'' poljske autorke Zite Rucke, održaće se u utorak 14. januara, u Ustanovi kulture „ Parobrod“.
foto promo
O ovom delu ( koje je 2023. godine nagrađeno najvećom poljskom nagradom „Nike“), govoriće prevodilac Milica Markić i književni kritičar Marija Nenezić. Tokom iste večeri Snežana Kovačev, dramska umetnica iz Zrenjanina, pročitaće odabrane delove knjige koja je ocenjena kao jedan od najboljih poljskih romana poslednjih godina.
Po mišljenju književnog kritičara Vojćeha Šota, „ Zita Rucka vaja u jeziku, kleše u frazi, sa zadovoljstvom brusi, ali ne hobluje preterano angažovano, dotiče većinu nezaobilaznih tema poljske proze ( smrt, ratna trauma, sećanje, starenje, drugost, ženskost, telesnost) čineći to prema sopstvenim principima, ne posežući za onim što je lako i glatko.“
Zita Rucka, književnica, dramaturg i psiholog, rođena je 1964. godine u Varšavi. Debitovala je 1989. godine pesničkom zbirkom „Pokretna stvarnost“. Dobitnica je brojnih književnih nagrada.
Restoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOPreporučujemo
INSTITUCIJA KOJA ČUVA NAŠ IDENTITET: Obeležena stogodišnjice Arhiva Vojvodine (FOTO)
19. 05. 2026. u 16:44
"TREBA ODATI PRIZNANjE VUČIĆU I SRBIJI, MORAMO ZAŠTITI SRBE OD KURTIJA" Montgomeri očitao lekciju medijima u CG o Kosovu i Metohiji
U INTERVJUU za crnogorski "Dan", Vilijam Montgomeri, bivši američki ambasador u SR Jugoslaviji, osvrnuo se na situaciju na Kosovu i Metohiji.
15. 05. 2026. u 13:16
KRAĐA VEKA U NBA! Nikola Jokić ovakvu nepravdu nije zaslužio, bruka i sramota
NBA liga donela je odluku o MVP igraču NBA lige!
17. 05. 2026. u 16:04 >> 16:14
FARMER OSTAVIO 5 KRAVA NA PUSTOM OSTRVU: 130 godina kasnije naučnici nisu mogli da veruju šta vide
PRIČA o pet krava ostavljenih na izolovanom ostrvu Amsterdam u Južnom okeanu prerasla je u jedno od najneobičnijih poglavlja moderne biologije.
14. 05. 2026. u 14:24 >> 20:55
Komentari (0)