JUNACI I ČAPLIN I LINČ: Filmom "Arhitekton" Viktora Kosakovskog, započinje DOK, festival namenjen celovečernjim dokumentarcima
SEDMI međunarodni festival dugometražnog dokumentarnog filma DOK #7 započinje u četvrtak, 30. decembra, u sali 6 "MTS dvorane", filmom "Arhitekton" Viktora Kosakovskog, jednim od 25 ostvarenja koja će biti prikazana do nedelje.

Kadar iz filma o Čarliju Čaplinu, Foto DOK promo
Od toga, glavni program čini 13 filmova među kojima su i dokumentarci o Dejvidu Linču, Ernestu Koulu i Leni Rifenštal. U programu je i film unuke Čarlija Čaplina Karmen Čaplin - "Čarli Čaplin: duh skitnice", koji pruža intiman pogled na život filmskog velikana, istražujući njegove porodične veze i romsko poreklo koje je bilo inspiracija za stvaranje kultnog lika. Na festival dolazi i dokumentarac iz produkcije Martina Skorsezea "Made in England: Filmovi Majkla Pauela i Emerika Presburgera", posvećen dvojici majstora britanske kinematografije i njihovom uticaju na istoriju filma. Filmovi "Siva zona", "Mi i noć" i "Tuga" na DOK dolaze sa festivala u Jihlavi.

Foto DOK promo
Gost festivala biće reditelj Igor Ivanov Izi koji će predstaviti film "Vreme betona" dokumentarno putovanje kroz arhitektonsku i urbanističku istoriju Skoplja, kao i rediteljke Karolin fon der Tan i Laura Garsija Perez, kao i profesor Dejv Dejvidson sa Njujorškog univerziteta, koji će održati masterklas sa rediteljem Darkom Lungulovim, njegovim nekadašnjim studentom. Na festivalu će biti prikazano njegovih pet ostvarenja među kojima su "Bioskop i utočište" i "Hans Rihter: Sve se kreće, sve se okreće". Film "Bioskop i utočište" dokumentuje istoriju Instituta filmskih tehnika u okviru Njujorškog univerziteta na kom je nastala prva škola dokumentarnog filma u SAD, dok "Hans Rihter: Sve se kreće, sve se okreće" predstavlja buran život dadaističkog slikara i pionirskog filmskog stvaraoca čiji uticaj na modernu umetnost u Evropi i Americi ostaje kao jedna vrsta neistraženog polja.

RULjA IZVUKLA BRITANCA IZ STANICE I ZAPALILA GA: Policija nije reagovala iz straha za sopstvenu bezbednost
BRITANSKI državljanin preminuo je od posledica teških opekotina nakon što ga je, prema navodima lokalnih medija, grupa ljudi izvukla iz policijske stanice i zapalila na ulici, javlja Skaj njuz.
22. 04. 2025. u 12:01

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

Halid Bešlić "težak" 13 miliona €, a živi od kirije - "uvalio" se u kredit
"SADA iznajmljujem sve i živim od kirije, tako je najbolje."
21. 04. 2025. u 18:56 >> 18:56
Komentari (0)