U DIJALOGU SA FRESKAMA: Umetnik iz Banjaluke Boris Eremić predstavlja dela u Prodajnj galeriji Beograd
LIKOVNI umetnik Boris Eremić, portret koristi kao predložak, kao povod za unutrašnji dijalog sa tradicijom, sa istorijskim konotacijama i ličnim, sasvim intimnim, shvatanjem dela istorije umetnosti, ocenjuje istoričar umetnosti Marijan Munjiza rad ovog banjalučkog autora čija će se dela naći na samostalnoj izložbi u Prodajnoj galeriji Beograd.

Foto Prodajna galerija Beograd
Njegova postavka, "Razgovori sa Đedom", koju čine slike iz najnovijeg ciklusa nastale u dijalogu sa potencijalnim uzorima iz nacionalne istorije umetnosti - od praistorije, preko srednjovekovnih fresaka, sve do savremenog slikarstva, biće otvorena na Kosančićevom vencu, večeras od 19 časova.
- Ova istorija je predstavljena kroz slojeve i nanose boje, izborom boja, crtežom koji namerno groteskno prikazuje ljudsko lice da bi izbegao identifikaciju bilo kog određenog lika, čineći ga, takvim pristupom, simbolom bilo kog pojedinačnog čoveka - objašnjava u tekstu kataloga Munjiza. - Groteskno lice ima i funkciju odmaka od tradicije fresaka koje imaju svoju jasnu funkciju i duhovni sadržaj. Eremić time jasno stavlja do znanja da se ne namerava upuštati u freskoslikarstvo sa njegovim kanonima i pravilima, ali zadržava svoje umetničko pravo na dijalog sa tom tradicijom isključivo na likovnim osnovama.
Ništa bez tradicije
EREMIĆ se upušta u veoma promišljenu i krajnje ozbiljnu analizu položaja umetnika i uloge umetnosti, nudeći novu komunikološku vrednost "Razgovora sa Đedom" kao stvaralačkog dijaloga u kome se zastupa ideja da bez utemeljenja u tradiciji i dobrog poznavanja zakonitosti likovnog jezika nema punog i sadržajnog dijaloga na relacijama: autor - recipijent, delo - kontekst, stvaralaštvo - kultura/civilizacija i autorsko - nasleđeno - tvrdi u katalogu Grandić.
Rođen 1981. godine, Eremić je diplomirao na Akademiji umjetnosti Banjaluka, smer slikarstvo, u klasi profesora Radomira Kneževića. Do sada je održao deset samostalnih izložbi i učestvovao na više od 100 kolektivnih postavki u Prijedoru, Banjaluci, Beogradu, Veneciji, Nišu, Trentu, Ankari, Briselu... Jedan je od osnivača umetničke grupe Tač.ka i međunarodne art laboratorije - Ars Kozara.
- U svom radu Eremić kao reperne tačke koristi vizantijsko nasleđe, srpsko slikarstvo druge polovine 20. veka i aktuelne zakonomernosti apstrakcije, s tim da ostaje veran i figuraciji - zaključuje istoričar umetnosti Aleksandar Grandić, u tekstu koji prati postavku.

VELIKA PROMENA U ŠKOLAMA U SRBIJI: Od danas ništa neće biti isto, odnosi se na roditelje
RODITELjI školaraca u Srbiji od danas dobijaju automatska zvučna obaveštenja kada nastavnik u elektronski dnevnik upiše izostanak deteta sa časa ili novu ocenu. Mada su deca godinama nalazila načine da ne kažu roditeljima baš sva dešavanja u školi, to sada više neće biti moguće.
17. 04. 2025. u 11:29

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

ZVANIČNO - KRAH BRAKA ANE IVANOVIĆ I BASTIJANA: Švajnštajger skinuo burmu (FOTO)
AKO se uopšte i sumnjalo u razvod Ane Ivanović i Bastijana Švajnštajgera, sada dileme više nema.
18. 04. 2025. u 07:51
Komentari (0)