ANDRIĆEVO PERO NA DAR NOBELOVOM MUZEJU: Muzej grada Beograda, pola veka od smrti pisca, danas i sutra obeležava u Stokholmu

Miljana Kralj

13. 03. 2025. u 13:22

OSTATI ravnodušan prema knjizi znači lakomisleno osiromašiti svoj život. Ova misao Ive Andrića (10. oktobar 1892 - 13. mart 1975) zapisana je u unutrašnjosti kutije sa njegovim naliperom marke "Parker", koje će sutra, povodom pola veka od smrti, predstavnici Muzeja grada Beograda, u čijem sastavu je muzej posvećen velikom piscu, predati Muzeju Nobelove nagrade u Stokholmu.

АНДРИЋЕВО ПЕРО НА ДАР НОБЕЛОВОМ МУЗЕЈУ: Музеј града Београда, пола века од смрти писца, данас и сутра обележава у Стокхолму

Foto Muѕej grada Beograda

A danas, na sam dan pedesetogodišnjice, u našoj ambasadi u Švedskoj biće otvorena simbolična postavka u čast našeg jedinog nobelovca.

- Reč je o svojevrsnoj instalaciji, sličnoj onoj kakvu je uradio muzej za naš kulturni centar u Pekingu, a koja će trajno ostati u srpskoj ambasadi u Stokholmu - otkriva, za "Novosti", direktorka Jelena Medaković, koja predvodi delegaciju Muzeja grada Beograda, koja će se naći na oba događaja u švedskoj prestonici. - Tu se nalazi izbor Andrićevih knjiga, kao i naslova posvećenih njegovom delu, koje su drugi pisali.

Domaćin ovog događaja biće ambasadorka Jelena Čukić Matić, a obogatiće ga projekcije virtuelnih tura kroz sve prostore u kojima je Andrić živeo i stvarao: od kuće u Travniku, iz koje je potekao, preko apartmana u Sokobanji, gde se lečio i pisao, kuće za odmor u Herceg Novom, do ličnog stana u Beogradu, u kome se sada nalazi njegov muzej.

Foto Nikola Skenderija

Direktorka Jelena Medaković sa piščevim penkalom marke "parker"

A sutra u 11 časova, prema rečima sagovornice, goste iz Beograda će, na posebno upriličenoj svečanosti, primiti direkorka Muzeja Nobelove nagrade. Tu će, u prisustvu naših i švedskih medija biti uručen dar, Andrićevo pero, koje nije iz stalne postavke, i nije u statusu kulturnog dobra. Ipak, njime je pisao Andrić.

- Pero je skromno, kakav je bio i njegov vlasnik - nastavlja Medakovićeva. - Tu speciijalno napravljenu kutiju u kome će se ono nalaziti, ćemo na tom događaju otvoriti, i priložiti pero za stalnu postavku "Stvari koje su promenile svet", tog jedinstvenog muzeja, svojevrsne banke sećanja na najveća ljudska dostignuća. Sticajem okolnosti, od kraja prošlog veka kada je počela da se stvara ova postavka, mi nismo bili uključeni, sve do sada. Postoji samo jedan kamen u muzeju koji je predala BiH, koji je asocijativan, ali nije lični predmet. Jer, u toj zvaničnoj postavci nalaze se isključivo lični predmeti svih svetskih nobelovaca. Tako da će ovo pero biti prvi i jedini Andrićev predmet u Muzeju Nobelove nagrade.

Kritičko izdanje - poduhvat zadužbine

PET decenija od smrti, Zadužbina Ive Andrića, danas u podne, obeležava predstavljanjem svog velikog izdavačkog poduhvata, kritičkog izdanja dela našeg nobelovca, u okviru koga ssu, od 2017. do danas, objavljene 24 knjige. O tome će govoriti akademik Miro Vuksanović, predsednik Uređivačkog odbora, profesor dr. Zorica Nestorović, rukovodilac projekta i urednik izdanja, kao i priređivač, profesor dr Milan Aleksić.

Bez obzira na zakašnjenje od nekoliko decenija, prema mišljenju direktorke MGB, način na koji smo Andrićevu zaostavštinu uključili u ovu izložbu nije mogao da ima svrsishodniji povod - 50 godina od smrti, odnosno bolju simboliku samog predmeta - pero kojim je nobelovac pisao:

- To neće biti samo komemorativni događaj, već i gest kojim jedinog srpskog, ali i jedinog nobelovca sa prostora cele bivše Jugoslavije, ponovo stavljamo u fokus svetske javnosti, posvećujući mu taj dan. Time ga vraćamo na mesto koje ga je učinilo besmrtnim i planetarno poznatim.

Već nekoliko godina Muzej Ive Andrića, pod okriljem MGB, u kontaktu je sa Muzejom nobelove nagrade (uz prekid zbog korone), a onda je uz, kako ističe Medakovićeva, svesrdnu i nesebičnu pomoć naše ambasadorke u Švedskoj, Jelene Čukić Matić, usledio poziv iz Stokholma:

- Njeno angažovanje je ubrzalo čitav ovaj proces, i pomoglo je da se oba događaja, izložba u ambasadi i uspostavljanje saradnje sa Muzejom Nobelove nagrade, sprovedu, baš na obeležavanje pola veka od Andrićeve smrti. To je veoma značajno i u kulturnom i u diplomatskom smislu. Polaskani smo predusretljivošću i željom slavnog stokolmskog muzeja da dobije jedan Andrićev predmet - dodaje Medakovićeva, uz koju su u delegaciji još i Marija Stošić, šef umetničkog odeljenja MGB, Filip Šolm, dizajner našeg muzeja, kao i kustos Ivan Milošević.

Izložba u Višegradu

U GALERIJI "Petar Lubarda" Andrićevog instituta danas u podne otvorena je izložba "Andrić i Višegrad: od prvih koraka do nezaborava", posvećena obeležavanju 50 godina od smrti jednog od najznačajnijih književnika južnoslovenskog prostora i dobitnika Nobelove nagrade za književnost. Organizator je Andrićev institut, a autori - dr Gordana Stančić, Slavko Garić, Gorica Ćećez i Željka Ostojić, uz saradnika Divnu Vasić. Korišćena je arhivska građa iz Zadužbine Ive Andrića, Muzeja grada Beograda, Arhiva SANU, Arhiva BiH, kao i ustanova iz Višegrada - Kulturnog centra, Narodne biblioteke, i srednjoškolskog centra sa imenom nobelovca, Turističke organizacije Višegrad i Arhiva Opštine Višegrad.

Pred publikom će se tako naći fotografije, dokumenata i prepiska, koje oslikavaju životni put Ive Andrića - od detinjstva, preko školskih dana i prvih književnih koraka, do zrelih godina, na vrhuncu stvaralačkog dostignuća. U okviru postavke biće izložena Andrićeva dela iz fonda biblioteke Andrićevog instituta.

Odbor formiran povodom obeležavanja pola veka od smrti, kako kaže sagovornica, događaje u ovoj godini usmerio je ka događajima, koji ovoga pisca pozicioniraju van granica Srbije, i šire od srpskog govornog područja:

- Naš prvi događaj, koji je organizovao naš muzej je tako bio u Pekingu, a onda smo u Herceg Novom učestvovali u jednoj izložbi sa originalnim eksponatima iz njegove radne sobe. Tim povodom je održala i predavanje naša kustoskinja Marija Stošić. A kruna svih dešavanja je naše prisustvo u Stokholmu, odakle je krenula njegova slava svetskog pisca.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

INTERVJU MILAN RAKITA, GENERALNI DIREKTOR DANUBIUSA: Od zlatnih zrna stvaramo zdravu osnovu svake trpeze