SVETSKI DAN PANTOMIME: Dan kad je rođen Marsel Marso, 22.mart, obeležava se širom planete
SVETSKI dan pantomime, 22.mart, obeležava se u preko 60 zemalja na pet kontinenata. Prepoznao ga je i Međunarodni pozorišni institut (UNESKO), a inicijativa je potekla upravo iz Beograda 2011.godine i Marka Stojanovića, glumca, pantomimičara i predsednika Svetske organizacije pantomimičara.

foto Privatna arhiva
Tog dana je rođen Marsel Marso, legendarni francuski i svetski pantomimičar koji je najviše učinio na popularizaciji ove scenske umetnosti u dvadesetom veku. U svojoj Međunarodnoj školi mimodrame u Parizu, odškolovao je veliki broj novih generacija pantomimičara.
Na različite načine Svetski dan pantomime obeležava se u svetu. Ove godine planirana je promocija knjige "Marsel Marso - Poetika gesta" italijanske novinarke i spisateljice Patricije Iovine u Biblioteci Žusom u Parizu.
Iako Srbija nema tradiciju u umetnosti pantomime, njome su se bavili Pepi Laković, Petar Božović, a na televizijskim minjonima Ivice Klemenca osamdesetih godina odrasle su čitave generacije.Zanimljivo je i da se pantomimom između dva svetska rata bavila pre svih Jelena Trumić (odnosno Edita Milbaher kako se prvobitni zvala), glumica Narodnog pozorišta u Beogradu.
Danas postoje dva festivala u Srbiji - Međunarodni festival monodrame i pantomime u Zemunu (od 1973. godine) i Međunarodni festival pantomime - P(h)antomfest u Vranju, kojeg organizuje Međuopštinska organizacija gluvih I nagluvih Vranje od 2012.godine.

POGOĐENA KLjUČNA TAČKA ZA TRANZIT GASA U EU: Velika eksplozija i požar u Sudži, sumnja se na ukrajinski napad (VIDEO)
VELIKI požar izbio je u petak rano ujutru na gasnoj merno-regulacionoj stanici Sudža u ruskoj Kurskoj oblasti, ključnoj tački za tranzit ruskog gasa ka Evropskoj uniji, prema izveštajima ruskih medija.
21. 03. 2025. u 08:03

RODITELjI POGINULE DECE FORMIRALI ŽIVI ŠTIT: Ne dozvoljavaju da se tela odnesu na obdukciju
RODITELjI koji su u požaru izgubili svoju decu u diskoteci "Puls" u Kočanima ne dozvoljavaju da se tela nastradalih odnesu na dodatnu obdukciju u Skoplje, tražeći da im se odmah predaju kako bi pripremili sahrane, javlja Plusinfo.
16. 03. 2025. u 19:40

DOBILA DETE SA TINEJDžEROM: Islandska ministarka podnela ostavku zbog afere
BIVŠOJ ministrarki preti potencijalna zatvorska kazna zato što je na Islandu ilegalno imati seksualne odnose sa osobom mlađom od 18 godina ako ste njihov učitelj ili mentor.
21. 03. 2025. u 18:31
Komentari (0)