LEKOVITO ŠTIVO ODRASTANJA: U desetoj deceniji života Zora Bokšan Tanurdžić postavila na scenu novu predstavu
MUZIČKOM predstavom "Igra snoviđenja" Zora Bokšan Tanurdžić (1930), reditelj, dramski pisac i pedagog - posle više od tri decenije vratila se na pozorišnu scenu. U Teatru "Vuk" prvi put je ovog vikenda izvedena predstava koja je njen autorski projekat.

foto B.Abdulović
Kako se ističe u najavi, "Igra snoviđenja" na najbolji način govori o težnji, postojanosti i nesagledivoj snazi kada postoji želja da se stvori delo, da se na najlepši način scenski ispriča priča o pravim vrednostima. Tekst ovog komada je nastao slučajno, kao odraz snage da ta ograničenja ne oslabe nego ojačaju, a Zora Bokšan Tanurdžić, već pomalo zaboravljeni dramski pedagog, autorka i rediteljka, ni u poznim godinama nije prestala da stvara i da se - igra. Njena poslednja izvedena predstava, "Pepeljuga na žuru", našla se na sceni još početkom devedesetih. Sada je iz njene velike ljubavi prema dramskoj umetnosti nastala adaptacija Andersenove bajke "Postojani olovni vojnik".
- Za prirodu posla kojim sam se bavila, osnovni pokretač najčešće mi je bila inspiracija - kaže, za naš list, Zora Bokšan Tanurdžić. - U ovom slučaju, prva faza rada bila je dramatizacija bajke Kristijana Andersena "Olovni vojnik". Autor bajke je životni put vojnika ukrstio sa životnim putem balerine, što mi je delovalo vrlo indikativno za mogućnosti razvoja dramskog zapleta. Kao kontrapunkt neobičnom paru priključila sam porodicu sa decom i roditeljima brižnim za njihovo vaspitanje i odrastanje. U kontekstu dva plana, realnog i fiktivnog, postojale su mogućnosti uvođenja različitih disciplina umetničkih delatnosti.

foto B.Abdulović
Dok je još radila na tekstu, objašnjava naša sagovornica, imala je jasna rediteljska rešenja za većinu scena:
- Često sam preslušavala klasičnu muziku tražeći odgovarajuće numere za bitne scene u komadu. Tražili smo dugo i mladog kolegu zainteresovanog za režiju komada. I našli, ali ne zadugo, jer je odustao! Nisam imala srca da budem odgovorna za gašenje sopstvenog projekta, pa sam se prihvatila režije i u radu doživela veliku radost. Sve ostalo moglo je da bude vrlo tegobno, da nije bilo mojih mladih saradnika.
Uverena da bajka predstavlja lekovito štivo dečjeg odrastanja, važno za njihovo sazrevanje i uvođenje u tokove životnih istina, odlučila se za bajku o olovnom vojniku:
- Sa razuđenim sadržajem i ne baš prijatnim dogodovštinama, ona poseduje vrlo suptilnu nit emotivnog odnosa vojnika prema papirnoj igračici na jednoj nozi. Njihove zajedničke peripetije završavaju se na surov način, u peći gde se telo vojnika pretvara u olovno srce, koje ostaje sa pepelom nastalim od gorućeg tela male igračice od papira! Može li se očekivati jeziviji, ali i dirljiviji kraj od ovoga? Podstaknuta ovom metaforom ljubavi nastala je moja dramatizacija "Postojanog olovnog vojnika" pod nazivom "Igra snoviđenja" u kojoj sam potražila mogućnost susreta dvoje posebnih bića, koja su iz čista mira isključena iz svojih redovnih životnih tokova jer su po ličnim kvalitetima iskočili iznad ravni koju je utvrdila njihova mediokritetska sredina.

foto B.Abdulović
Na Andersenovom citatu ("Gde reči ne vrede, progovara muzika"), objašnjava autorka, bazirana je njena muzička predstava u 11 slika koja na dramaturški opravdan način povezuje dramu, igru i operu, i kroz odabranu klasičnu muziku upućuje decu u zanimljiv teatarski sadržaj. Ali, posredno, i u životne istine o ljubavi, prijateljstvu, bratsko-sestrinskom odnosu i iskušenjima kroz koja treba da prođe jedno mlado biće da bi sazrelo.
Ono što ovu predstavu izdvaja od drugih predstava za decu, upravo je taj spoj dramske igre, baleta i operske umetnosti. Slike se nižu praćene odabranom muzikom vrhunskih klasičnih kompozitora (u izboru autorke), dok je tonsku sliku predstavi dao Zoran Jerković.
Glavni protagonisti bajke su Aleksandr Polupanov, Milana Matejser, Andrija Daničić, Nevena Đoković i Mirjana Nedeljković (u alternaciji), Bojan Lojković, Stela Računica, Nikola Korać, Stefan Nikolić i drugi.
Muzičko-romantična komedija u dramatizaciji i režiji Zore Bokšan Tanurdžić, ne samo da upućuje decu u zanimljiv teatarski sadržaj, već posredno i u životne istine o ljubavi, prijateljstvu, bratsko-sestrinski odnos i iskušenja kroz koja treba da prođe jedno mlado biće da bi sazrelo.
Koreograf je Aleksandar Ilić, scenograf Žorž Draušnik, a
kostimograf Staša Jamušakov.
Preplitanje sna i jave
U "Igri snoviđenja" prepliću se san i java. Brat i sestra, blizanci, dobijaju za rođendan igračke koje najbolje odražavaju njihove karaktere: Miloš olovne vojnike, a Maja muzičku kutiju sa balerinom.
Njihovi roditelji odlaze na put, da bi doveli baku na slavlje i poveravaju decu komšinici Marineli, operskoj divi, koja se sprema za koncert. Deca, kao i sva nestašna deca, koriste priliku što ostaju sami i prave žurku. To dovodi do niza nepredviđenih okolnosti, pa i dolaska policajca. Muzika spasava i decu i roditelje iz neprijatne situacije - na kraju priče olovni vojnik vraća dostojanstvo, balerina vraća veru u sebe, a vojnici se ponovo sastaju i (pod upravom pravičnog kapetana) postaju pravi pravcati vod.

VUČIĆ SE HITNO OGLASIO IZ AVIONA: Stigla mi je fantastična vest od Đorđe Meloni (VIDEO)
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić oglasio se iz aviona i rekao da mu je stigla fantastična vest iz Rima.
04. 04. 2025. u 12:49

SRBI VIŠE NE MOGU DA PUTUJU BESPLATNO U OVU EVROPSKU ZEMLjU: Treba vam posebna dozvola, evo koliko košta
EVROPSKI državljani koji putuju u Veliku Britaniju od danas moraju imati digitalnu propusnicu za ulazak u zemlju, za koju britanska vlada tvrdi da će poboljšati bezbednost granica.
02. 04. 2025. u 10:16

PRILAZE MU JEDAN PO JEDAN: Joca Amsterdam iz zatvora stigao na sahranu Rutovića (VIDEO)
DA SE oprosti od Željka Rutovića stigao je i Sreten Jocić, poznatiji kao Joca Amsterdam.
07. 04. 2025. u 13:36
Komentari (0)