IZLOŽBA O PRVOM SVETSKOM PUTNIKU: Milorad Rajčević iz Leskovca putovao više od tri decenije, obišao je obe hemisfere šest puta
U KUĆI Đure Jakšića u sredu, 24.marta, u saradnji sa Centrom za kulturu "Vuk Karadžić" Loznica – otvara se izložba "Milorad Rajčević - prvi Srbin koji je proputovao svet", autora iz Goran Vilića, kustosa istoričara i upravnika Muzeja Jadra.

Foto: Privatna arhiva
Milorad Rajčević iz Leskovca (rođen u Prokuplju 1890.) bio je prvi Srbin koji je proputovao ceo svet. Na vizit karti mu je pisalo samo "svetski putnik", jer je zaista to bio. Svako putovanje doživljavao je kao jednu vrstu upoznavanja života, pa se zato smatra prvim srpskim svetskim putnikom – novode organizatori izložbe.
Rajčević je više od tri decenije putovao je po svetu, obišavši obe hemisfere šest puta.
Upoznao se sa najznačajnijim ličnostima tog vremena iz celog sveta. Prikupio je preko trideset hiljada potpisa od najznačajnijih državnika, političara, naučnika i najviđenijih ljudi tog vremena.

SKANDAL U BRITANIJI, PORODICE U ŠOKU: Direktorka mrtvačnice gledala crtani film sa mrtvim bebama u svojoj kući
EJMI Apton (38), osnivačica udruženja Florrie’s Army u Lidsu u Engleskoj, našla se u centru velike afere nakon što su roditelji preminule dece otkrili da su tela njihovih beba držana u njenoj kući umesto u mrtvačnici.
27. 08. 2025. u 17:50

OVO JE DETALjAN SPISAK NAMIRNICA KOJIMA ĆE PASTI CENA: Nove ekonomske mere važne za građane
PRESEDNIK Srbije Aleksandar Vučić istakao je juče prilikom izlaganja o smanjenju marži na kućnu hemiju i prehrambene proizvode, a u okviru predstavljanja novih ekonomskih mera za građane, da sniženje koje će uslediti kao posledica ograničenja trgovačkih marži obuhvata 3000 proizvoda iz 23 grupe.
25. 08. 2025. u 13:15

SINČINI NADENULI IME - ORJEN! Srpski reprezentativac i influenserka postali roditelji (FOTO)
JELENA i Nemanja Vico su po drugi put postali roditelji u kratkom vremenskom razmaku.
02. 09. 2025. u 13:48 >> 13:48
Komentari (0)