U BAR 100 ŠKOLA CVETA ĐAČKI BIZNIS: Učeničke zadruge u kojima se obavljaju različite delatnosti postaju prava mala preduzeća
U VIŠE od 100 osnovnih i srednjih škola u Srbiji obrazovane su učeničke zadruge - prava mala preduzeća u kojima rade učenici, nastavnici, ali i roditelji. Oni se bave različitim delatnostima - proizvode prehrambene artikle, skupljaju sekundarne sirovine, uzgajaju cveće, bave se pčelarstvom...
Osivanje zadruga pri školama ima tradiciju, pa tako u Prvoj obrenovačkoj osnovnoj školi zadruga postoji od 1974. godine. Međutim, one su počele ozbiljnije da se osnivaju i razvijaju u posednjih nekoliko godina, nakon što je Ministarstvo prosvete propisalo način osnivanja i funkcionisanja zadruga. Propis je donet 2018. godine, kada je bilo 55 zadruga, a do danas taj broj se udvostručio.
Prosvetne vlasti svake godine izdvajaju određena novčana sredstva i dodeljuju ih zadrugama koje imaju najbolje projekte. Prošle godine za to je obezbeđeno oko 12 miliona dinara, a ugovori su potpisani sa 36 škola koje u svom sastavu imaju zadrugu.
- Ministarstvo je tu da podrži i osnaži škole da unapređuju vaspitno-obrazovni rad, između ostalog i kroz konkurse i sredstva koja obezbeđujemo, a 2023. smo zadrugama dodelili oko 12 miliona dinara, a od 2020. do sada 65 miliona - rekla je ministarka Slavica Đukić Dejanović.
Direktori škola čiji su projekti dobili "prolaz", a samim tim i novac, kažu nam da su ove organizacije za đake veoma korisne, oni tu stiču razne veštine, uče se preduzetništvu, a njihovi proizvodi imaju "prođu" i na tržištu pa se pomalo i zaradi. Takođe, navode da među učenicima vlada veliko interesovanje za ovakvu vrstu angažovanja.
Knjige i finansijski izveštaj
MINISTARSTVO prosvete izradilo je i poseban Pravilnik o školskim zadrugama, a koji reguliše osnivanje zadruga u osnovnim i srednjim školama. Koliko je ozbiljno ovakvo udruživanje govori i činjenica da su zadruge u obavezi da vode poslovne knjige, a podnose i finansijske izveštaje, koje škola dostavlja resornom ministarstvu uz izveštaj o radu učeničke zadruge.
- Zadruge predstavljaju vid podrške razvoju preduzetništva kod učenika, oni se tu pripremaju za izbor budućeg zanimanja, osposobljavaju i podstiču na racionalno korišćenje slobodnog vremena, prepoznaju svoje preduzetničke mogućnosti u lokalnoj sredini - kaže za "Novosti" Slobodan Stojićević, direktor požaravačke Poljoprivredne škole koja ima učeničku zadrugu "Riznica". - Cilj je da se učenicima omogući usvajanje znanja, veština i stavova za rad u poljoprivredi, prehrambenoj tehnologiji i veterinarskoj medicini. Delatnost učeničke zadruge deo je obrazovno-vaspitnog rada zasnovana na zadružnim vrednostima demokratičnosti, jednakosti, samoodgovornosti, solidarnosti.
Zadruga pri ovoj školi, inače, jedan je od dobitnika sredstava koje je dodelilo ministarstvo, a osnovana je 2018. godine. Direktor Stojićević naglašava da već tri godine učestvuju sa projektima na javnom pozivu Ministarstva prosvete za dodelu finansijskih sredstava, da su ti projekti među najboljima i svake godine dobiju novac.
- Prvi naš projekat "Unapredimo veštine za budućnost" realizovan je 2021. godine - pojašnjava on. - Tada su nabavljene mašine i oprema koje se koriste u školskoj pekari i radionici za preradu voća i povrća. Nabavljene su: sušara za lekovito bilje, voće i povrće, hladni sto i ručni mikser. Time ne samo da smo unapredili rad zadruge već su i učenici obrazovnih profila operater u prehrambenoj industriji, prehrambeni tehničar i pekar imali mogućnost da u okviru stručnih predmeta steknu nove veštine i ovladaju osnovnim elementima procesa proizvodnje.
Godinu dana kasnije realizovan je projekat pod nazivom "Od čokota do čaše zdravlja" kada su nabavljene mašine i oprema za preradu grožđa, a direktor pojašljava da su nabavkom opreme i mašina povezani tehnološki procesi i procesi proizvodnje gde su bili uključeni svi obrazovni profili.
- Naš projekat 2023. je bio "Mlečni put" - kaže naš sagovornik. - U pitanju je nabavka savremene opreme zatvorenog sistema za mužu krava sa tri muzne jedinice. Plan uprave škole je da u domu učenika opremi prostor za preradu mleka i proizvodnju mlečnih proizvoda i da ugradnjom zatvorenog sistema za mužu sa mlekovodom garantuje higijensku ispravnost mleka i uključi u proces proizvodnje sve obrazovne profile.
Gde ima posla, ima i novca. Pa se tako proizvodi iz "Riznice" prodaju na gradskoj pijaci u školskoj prodavnici koja je brendirana i nosi naziv "Naša tezga-zdrav kutak".
- Novac od prodaje se koriste za unapređivanje uslova rada u radionicama za preradu, proširenje kapaciteta i proizvodnje novih proizvoda - kaže Stojčević, koji navodi da je u planu da u narednim godinama konkurišu za finansijska sredstva za unapređenje rada učeničkih zadruga i kod drugih organizacija i donatora.
Inače, zadruge imaju različite "poslove", neke se bave uslužnim delatnostima, proizvodnjom i prodajom predmeta, izradom ukrasnih i upotrebnih predmeta...Tako, na primer, zadruga u Osnovnoj školi "Đorđe Jovanović" u Novom Miloševu proizvodi sapune na časovima hemije, uzgaja sobno cveće, a zadrugari se bave i pčelarstvom. Zadruge mogu da se bave i kulturnim delatnostima i informisanjem, pa tako ona u školi "Lazar Savatić" iz Zemuna ima radio-stanicu Talasi sa Dunava.
MAKRON SVE IZNENADIO: Evo šta kaže o pregovorima sa Putinom
FRANCUSKI predsednik Emanuel Makron rekao je da ne isključuje mogućnost pregovora sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom „kada kontekst dozvoljava“.
17. 11. 2024. u 21:03
ŠTA JE ATACMS KOJIM ĆE UKRAJINA UDARITI NA RUSIJU? Američka raketa ima domet 300 km, koristi se za gađanje ovih ciljeva
ADMINISTRACIJA američkog predsednika Džozefa Bajdena ukinula je danas ograničenja koja su dosad Ukrajini blokirala upotrebu američkog oružja za napade duboko na rusku teritoriju.
17. 11. 2024. u 19:48
DA ČOVEK NE POVERUJE: Pogrebni biznis - evo čime se Legija bavi u zatvoru
TAJ posao mu je plaćen.
18. 11. 2024. u 15:42
Komentari (0)