ČUVENA NAUČNA INSTITUCIJA OSNOVANA PRE 70 GODINA: I u Srbiji se obeležava rođendan CERN-a
CERN, najveća i najznačajnija međunarodna naučna organizacija, ove godine proslavlja 70 godina od osnivanja i isto toliko godina vrhunskih dostignuća i doprinosa kako svetskoj nauci, tako i razvoju i primeni vrhunskih tehnoloških inovacija.

privatna arhiva
Srbija je takođe planirala obeležavanje 70. rođendana ove institucije, uglavnom kroz obrazovne aktivnosti.
Prof. dr Petar Adžić, naučni predstavnik Srbije u Savetu CERN-a, najavljuje seriju popularnih predavanja koja će biti otvorena za javnost i održavaće se svakog četvrtka, u 18 časova, u Kolarčevoj zadužbini, a prvo je na redu u četvrtak, 4. aprila. Kasnije u toku godine planira se organizacija jedne od čuvenih CERN-ovih izložbi koje su izuzetno cenjene i vrlo posećene u Evropi.
- Glavna ceremonija proslave na najvišem nivou održaće se 1. oktobra u CERN-u uz prisustvo najviših predstavnika država članica - kaže ovaj profesor. - Svoje prisustvo potvrdila je već predsednica Evropske komisije, a očekuje se i da ulogu glavnog domaćina preuzme predsednik Francuske Emanule Makron. Predsednik Srbije će, takođe, dobiti zvaničan poziv da prisustvuje ovoj ceremoniji.
On naglašava da su tokom cele godine planirane mnoge aktivnosti i događaji koji bi kroz istorijski pregled i prikaz podsetili ceo naučni i napredni svet bar na neka najveća dostignuća ove dominantne naučne međunarodne organizacije.
- Savet, najviše upravno telo CERN-a, preporučio je svim državana članicama da i u svojim sredinama obeleže ovu 2024. godinu organizacijom adekvatnih naučnih aktivnosti prvenstveno u popularizaciji nauke, kao što su izložbe, prezentacije i predavanja, javni skupovi... gde će uglavnom javnost moći da se upozna sa značajem naučnih dostignuća i direktnom njihovom koristi za mnoge segmente društva - ističe prof. Adžić.
Podsećajući na početke CERN-a, profesor Adžić navodi da je ova ustanova zvanično, svoju naučoistraživačku misiju započela 29. septembra 1954. godine, da je to bio pokušaj da se sačuva intelektualna elita Evrope i da se uspori odlazak u SAD vrhunskih evropskih naučnika, pre svega fizičara.
- Danas može da se kaže da je taj evropski projekt u potpunosti uspeo, jer je CERN već nekoliko decenija svetski lider u oblasti fizike visokih energija i u razvoju i primeni najnovijih tehnologija - ističe naš sagovornik. - Uspeh potvrđuje i činjenica da danas gotovo sve najznačajnije naučne institucije Amerike, Azije, Australije,... šalju svoje najbolje naučnike, inženjere i studente u CERN. Do sada, tu je radilo i stvaralo oko sedam dobitnika Nobelove nagrade za fiziku. Kao i veliki broj vrhunskih naučnika, oni su svojim izuzetnim dostignućima i obrazovnim aktivnostima ostavili dubok trag u istoriji CERN-a. Danas, to je međudržavna organizacija koju čine 23 evropske države i deset pridruženih članica. Srbija je bila poslednja država, 23. po redu koja se pridružila ovoj naučnoj porodici 2019. godine. Očekuje se da ove godine u punopravno članstvo budu primljene Estonija i Slovenija.
Profesor Adžić je uveren da će i narednih 70 godina CERN ostati veran jednom od svojih glavnih prioriteta, a to je nastavak istraživanja kroz najsloženije eksperimente koji bi omogućili bolje razumevanje sastava univerzuma, načina na koji on funkcioniše, kao i razotkrivanje tajni koje nas sprečavaju u tom izučavanju.
- U CERN-u se na gotovo idealan način preklapaju ili ujedinjuju rezultati osnovnih i primenjenih istraživanja koji zajedno često dovode do iniciranja, a onda i razvoja novih tehnologija - kaže prof. Adžić.

TRAMP OTKRIO KOLIKO LjUDI NEDELjNO GINE U UKRAJINI: "Putin ubija mnogo ukrajinskih vojnika"
PREDSEDNIK Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je danas da je nezadovoljan ponašanjem ruskog predsednika Vladimira Putina i naveo da razmatra nove sankcije protiv Rusije.
08. 07. 2025. u 20:36

SKANDAL! PLENKOVIĆ O USTAŠKOM KONCERTU TOMPSONA: "Ponosni smo, jedino on može da okupi pola miliona"
PREMIJER Hrvatske Andrej Plenković održao je konferenciju za medije nakon sednice Predsedništva Hrvatske demokratske zajednice (HDZ). Glavna tema bila je koncert Marka Perkovića Tompsona na Hipodromu i ustaška ikonografija koja se tamo mogla videti, ali i čuti.
07. 07. 2025. u 18:33

KINEZI NAPALI NEMAČKI AVION LASEROM? Berlin potvrdio - brod je naciljao lovca, ambasador hitno pozvan na razgovor
KINESKI ratni brod laserski je ciljao nemački avion iznad Crvenog mora tokom misije EU, tvrdi nemačka vlada. Berlin je ocenio incident kao ozbiljan bezbednosni propust i pozvao kineskog ambasadora na hitan razgovor.
10. 07. 2025. u 12:53
Komentari (0)