SPORT: Moćno oruđe za jačanje društvenih veza i promovisanje održivog razvoja
SPORT ima moć da promeni svet jer snažno utiče na jačanje društvenih veza i promovisanje održivog razvoja, mira, solidarnosti i poštovanja.
Sport je oduvek bio sastavni deo čovekovog života, važan deo društva i razvoja. On je, bez ikakve sumnje, jedna od najplemenitijih i najčistijih formi u kojima ljudi širom sveta učestvuju.
Bavljenje sportom od velikog je značaja i za pravilno formiranje ličnosti. Kada ode na prvi trening i zaigra se sa drugarima iz ekipe, dete započinje proces osamostaljivanja i socijalizacije koji će biti od ključnog značaja za razvoj ličnosti i usvajanje sopstvenog sistema vrednosti. Karakter i moralni principi se formiraju kroz igru i fer nadmetanje sa drugarima sličnog starosnog doba.
Bilo da je reč o takmičarskom sportu, fizičkoj rekreaciji ili igri, krajnji je rezultat zdravo telo i zdrav duh.
Godine 1978. UNESCO opisuje sport i fizičko vaspitanje kao osnovno pravo za sve ljude
Zbog svog ogromnog dometa i obima, velike popularnosti i utemeljenosti na pozitivnim vrednostima, sport daje idealan doprinos ispunjavanju globalnih ciljeva održivog razvoja.
Sport je važan faktor u omogućavanju održivog razvoja
Prepoznaje se sve veći doprinos sporta u promovisanju tolerancije i poštovanja, kao i pri osnaživanju žena i mladih ljudi, pojedinaca i zajednice, kao i u ostvarivanju ciljeva zdravstva, obrazovanja i socijalne inkluzije.
Fond za ciljeve održivog razvoja (SDG fond) smatra da je doprinos sporta suštinski važan u obezbeđivanju mira i promociji poštovanja prema ljudima bez obzira na socio-ekonomsko poreklo, rasu, pol ili godine.
Uloga sporta u postizanju ciljeva održivog razvoja
Održivi razvoj ima tri dimenzije: ekonomsku, socijalnu i ekološku. Sport može imati pozitivan uticaj na sve tri dimenzije na sledeće načine:
- Ekonomski: Sport može stvoriti radna mesta, podstaći turizam, povećati produktivnost i smanjiti troškove zdravstvene zaštite. Takođe, može doprineti smanjenju siromaštva i nejednakosti kroz pristup obrazovanju i stipendijama.
- Socijalni: Sport može poboljšati zdravlje i dobrobit pojedinaca i zajednica kroz prevenciju i lečenje bolesti, smanjenje stresa i depresije, jačanje samopoštovanja i samopouzdanja. Takođe, može podstaći socijalnu koheziju i inkluziju kroz dijalog, saradnju, mentorstvo i volontiranje. Sport takođe može promovisati mir i bezbednost, izgradnju poverenja i poštovanje različitosti.
- Ekološki: Sport može podići svest o važnosti zaštite životne sredine i klimatskih promena kroz edukaciju i primer.
Ujedinjene nacije su prepoznale važnost sporta za održivi razvoj i usvojile su Agendu 2030 koja sadrži 17 ciljeva održivog razvoja (SDG) i 169 namera
Mnogi od tih ciljeva i namera su povezani sa sportom:
- COR 3 (Dobro zdravlje) : Evidentna je korelacija između fizičke aktivnosti i hormona dopamina i endorfina koji su zaslužni za motivaciju i dobar osećaj. Dobrobit sporta se kod mladih pokazuje u smanjenju društvene anksioznosti i izolacije, a jačanju samopouzdanja.
- COR 4 (Kvalitetno obrazovanje): Inkluzivne sportske aktivnosti , fizičko obrazovanje i igra, mogu motivisati mlade da pohađaju školu i budu više uključeni kako u formalno tako i u neformalno obrazovanje tokom celog života.
- COR 5 (Rodna ravnopravnost): Sport može biti snažna platforma za podizanje svesti protiv svih vidova diskriminacije i rodne neravnopravnosti.
- COR 8 (Dostojanstven rad i ekonomski rast) Sportski događaji i projekti koje podržavaju kako vladin sektor, tako i kompanije i javnost, daju pozitivne rezultate u segmentu zaposlenja i socijalnog napretka.
- COR 11 (Održivi gradovi i zajednice): Pažljivo kreirani urbani prostori i infrastruktura koja zadovoljava potrebe sportskih aktivnosti i fizičkog obrazovanja, počev od nacionalnog pa sve do lokalnog nivoa doprinose inkluzivnim i održivim zajednicama.
- COR 16 (Mir pravda i pravne institucije) : Oblast gde je uticaj sporta najvidljiviji jeste podsticanje mira. Sport može da obnovi društva i zajednice u kojima je bilo ranije konflikata i da motiviše na uvažavanje, poštovanje i zaštitu ljudskih prava.
Sport je, dakle, globalni akcelerator mira i održivog razvoja za sve. Sport je način života koji može transformisati naš svet na bolje. Sport je naša zajednička odgovornost i naša zajednička prilika.
Da bi sport ostvario svoj puni potencijal kao pokretač održivog razvoja, potrebna je saradnja svih aktera: vlade, privatnog sektora, civilnog društva i pojedinaca. Takođe je potrebno obezbediti da sport bude dostupan, siguran, pravedan i etičan za sve.
Sportske igre mladih
Sportske igre mladih su najveća manifestacija amaterskog sporta za decu i omladinu na ovim prostorima, čiji je osnovni cilj promocija zdravog načina života i prijateljstva. Ideja Igara rasla je iz godine u godinu i Igre su postale prepoznatljiv brend koji se danas razvija u zemljama regiona. Igre su time postale najveća manifestacija amaterskog sporta u Evropi priznata od Međunarodnog Olimpijskog komiteta.
Već 25 godina osnovcima i srednjoškolcima iz Republike Hrvatske, 11 godina iz Bosne i Hercegovine i 8 godina iz Republike Srbije, omogućeno je potpuno besplatno učestvovanje u takmičenjima u 10 sportskih disciplina, (mali fudbal, odbojka na pesku, ulični basket, rukomet, odbojka, igra između dve vatre, stoni tenis, tenis, atletika i šah).
TRAMP ZAPALIO SVET IZJAVOM: Ne mogu da isključim mogućnost upotrebe vojne sile!
NOVOIZABRANI predsednik SAD Donald Tramp izjavio je danas da ne može da isključi mogućnost upotrebe vojne sile ili ekonomske prinude, uključujući povećanje carina, kada je u pitanju preuzimanje kontrole nad Grenlandom i Panamskim kanalom.
07. 01. 2025. u 18:50
"OSVETA MAĐARSKOJ ZBOG PODRŠKE DONALDU TRAMPU" Sijarto oštro o sankcijama SAD-a Orbanovom šefu kabineta
MINISTAR spoljnih poslova Mađarske Peter Sijarto danas je kritikovao odluku Vašingtona da uvede sankcije šefu kabineta mađarskog premijera Viktora Orbana, Antalu Roganu, zbog sumnje da je umešan u korupciju u Mađarskoj.
07. 01. 2025. u 18:12
NIJE NI SLUTIO TRAGIČNU VEST: Memedović podelio sliku sa Miloradom dan pre njegove smrti (FOTO)
MILINKOVIĆ je otišao u crkvu na liturgiju gde mu je iznenada pozlilo.
07. 01. 2025. u 13:21
Komentari (0)