BUDUĆNOST JE SADA: Očuvanje prirode za naredne generacije
U SRBIJI se 11. aprila obeležava Dan zaštite prirode. Ovo je prilika da se ukaže ne samo na značaj očuvane prirode za opstanak živog sveta i kvalitet životne sredine i življenja ljudi, već i značaj upravljanja zaštićenim područjima.

Foto: Predrag Kostin, divlja_srbija
Za Dan zaštite prirode u Srbiji odabran je 11. april, jer je na taj dan 1949. godine prvi put ustanovljen status jednog područja kao zaštićenog prirodnog dobra, a to su vodopadi u okviru Spomenika prirode „Velika i Mala Ripaljka“ na teritoriji opštine Sokobanja. Ovaj datum u našoj zemlji se obeležava od 2009. godine.
Srbija predstavlja jedan od šest centara biodiverziteta Evrope, a naši najočuvaniji i najznačajniji delovi prirodne baštine čuvaju u okviru sistema 471 zaštićenog područja koja zauzimaju površinu od 7,66 odsto teritorije naše zemlje
Naša zemlja ima 471 zaštićeno područje: 5 nacionalnih parkova (Šar planina, Tara, Fruška gora, Kopaonik, Đerdap),18 parkova prirode (Radan, Grmija, Golija, Zlatibor, Stara planina, Mokra Gora, Sićevačka klisura), 21 predela izuzetnih odlika, 70 rezervata prirode, 6 zaštićenih staništa, 315 spomenika prirode, 36 područja od kulturnog i istorijskog značaja, kao i 1783 strogo zaštićenih divljih vrsta i 860 zaštićenih divljih vrsta biljaka, životinja i gljiva.
Svake godine, Nacionalni dan zaštite prirode nas podseća na neophodnost očuvanja prirodnih bogatstava koja nas okružuju. Ovaj dan je prilika da se osvrnemo na lepote i vrednosti našeg prirodnog okruženja, ali i na izazove sa kojima se suočavamo u njegovoj zaštiti.

Foto: Predrag Kostin, divlja_srbija
U savremenom svetu, sve veći uticaj čoveka na životnu sredinu zahteva od nas da budemo svesni posledica naših aktivnosti i da preduzmemo konkretne korake ka zaštiti prirode. Priroda je izvor života na Zemlji i neophodno je da je sačuvamo radi opstanka budućih generacija.
Srbija je zemlja koja se može pohvaliti izuzetnom raznolikošću flore i faune, kao i brojnim zaštićenim područjima koja su dom retkim i ugroženim vrstama. Međutim, suočavamo se sa brojnim izazovima, uključujući ilegalnu seču šuma, zagađenje voda i vazduha, kao i gubitak staništa usled industrijskog razvoja. Nacionalni dan zaštite prirode je prilika da se podigne svest o ovim problemima i da se podstakne aktivno učešće građana u zaštiti i unapređenju prirodnog okruženja.

Foto: Predrag Kostin, divlja_srbija
Obeležavanje Nacionalnog dana zaštite prirode je više od simboličnog akta; to je poziv na akciju i podsećanje da je zdravlje naše planete direktno povezano sa zdravljem svakog pojedinca. Zajedno možemo raditi na stvaranju održive budućnosti i zaštiti prirodnih lepota Srbije za buduće generacije.

FRANCUSKI DOKUMENT: Rusija će napasti Balkan za tri do pet godina, Evropi preti veliki rat
FRANCUSKE vlasti smatraju da je 2030. godine moguć veliki sukob u Evropi, a u koji bi bila uvučena Francuska i njeni saveznici, navodi se u „Strateškom nacionalnom pregledu“ te zemlje za 2025. godinu.
15. 07. 2025. u 11:22

"ZAŠTO NE UDARIŠ NA MOSKVU?!" Detalji razgovora Trampa i Zelenskog, na Rusiju će padati rakete koje Srbi pamte po zlu?
AMERIČKI predsednik Donald Tramp razmatra mogućnost da Ukrajini pošalje krstareće rakete Tomahavk, prenosi Vašington post pozivajući se na izvor upoznat sa razgovorima u Beloj kući. Navedene rakete se još uvek ne nalaze na zvaničnom spisku, ali bi mogle biti uključene u kasnijim paketima pomoći.
15. 07. 2025. u 09:36

Naučnici ajkulama spustili mrtvu kravu na 1.629 metara dubine - nisu mogli da veruju šta su ribe uradile (VIDEO)
"TO POKAZUJE strategiju preživljavanja kod vrsta koje se ne hrane usamljeno."
14. 07. 2025. u 13:06
Komentari (0)