AERODROMI BUDUĆNOSTI: Kako održive prakse oblikuju vazduhoplovstvo
SUOČENI sa globalnim izazovima klimatskih promena, vazduhoplovna industrija se sve više okreće ka održivim praksama kako bi smanjila svoj ekološki otisak.

Foto: Shutterstock
Održivo vazduhoplovstvo postaje ključno u smanjenju emisije ugljen-dioksida (CO2) i drugih štetnih gasova, uz istovremeno održavanje ekonomske efikasnosti i sigurnosti putnika. U ovoj tranziciji, aerodromi igraju ključnu ulogu, budući da su čvorišta koja povezuju vazduhoplovne aktivnosti sa lokalnim zajednicama i globalnim mrežama.
Vazduhoplovstvo trenutno doprinosi oko 2% globalnih emisija CO2, ali se očekuje da će se taj procenat povećati sa rastom broja putnika. Zbog toga, industrija mora pronaći načine da smanji emisije kroz inovacije i implementaciju novih tehnologija.
Električni i hibridni avioni takođe predstavljaju budućnost održivog vazduhoplovstva. Iako su ovi avioni još u fazi razvoja i testiranja, oni obećavaju značajno smanjenje emisija, posebno na kraćim letovima. Proizvođači poput Airbusa i Boeinga već rade na prototipovima koji bi mogli postati realnost u narednih desetak godina.
Aerodromi su kapija u naš svet i prvi utisak putnika o destinacijij
Aerodromi imaju ključnu ulogu u ovoj tranziciji, jer predstavljaju ulazne i izlazne tačke za milione putnika i tona tereta godišnje. Da bi smanjili svoj ekološki otisak, aerodromi širom sveta uvode niz održivih praksi.
Efikasne zelene inicijative uključuju energetski efikasnu infrastrukturu, usvajanje obnovljivih izvora energije i programe smanjenja otpada. Ove inicijative su vođene održivim gorivom za vazduhoplovstvo, flotom električnih vozila i korišćenjem pametnih tehnologija.
Energija i infrastruktura: Mnogi aerodromi prelaze na korišćenje obnovljivih izvora energije, poput solarnih panela i vetroparkova. Primer za to je amsterdamski aerodrom Schiphol, koji koristi 100% zelenu energiju iz vetroelektrana. Pored toga, modernizacija infrastrukture, uključujući energetski efikasne zgrade i osvetljenje, doprinosi smanjenju potrošnje energije.
Smanjenje otpada: Programi reciklaže i smanjenje upotrebe plastike postali su standard na mnogim aerodromima. Uvođenjem digitalnih tehnologija, aerodromi smanjuju potrebu za papirnim kartama i drugim materijalima, čime se dodatno smanjuje otpad.
Transport i povezanost: Promocija javnog prevoza i električnih vozila za putovanje do i sa aerodroma pomaže u smanjenju emisija. Aerodromi kao što je Heathrow u Londonu uvode električne autobuse i vozila za unutrašnji prevoz, čime doprinose čistijem vazduhu u okolini.
Zajednički napori i budućnost
Da bi održivo vazduhoplovstvo postalo stvarnost, potrebna je saradnja između vlada, industrije, akademskih institucija i nevladinih organizacija. Međunarodne organizacije poput Međunarodne organizacije civilnog vazduhoplovstva (ICAO) i Međunarodnog udruženja za vazdušni saobraćaj (IATA) igraju ključnu ulogu u postavljanju standarda i podsticanju inovacija.
U budućnosti, održivo vazduhoplovstvo neće biti samo opcija, već nužnost. Aerodromi kao ključni igrači u ovoj tranziciji moraju nastaviti da predvode primenom zelenih tehnologija i održivih praksi, kako bi obezbedili bolju i čistiju budućnost za sve nas.

"RECITE MI..." Tramp se nagnuo ka Porošenku, pa mu postavio pitanje koje ga je ostavilo u čudu
AMERIČKI lider Donald Tramp je tokom svog prvog predsedničkog mandata pitao bivšeg ukrajinskog lidera Petra Porošenka o tome da li je Krim Rusija.
13. 04. 2025. u 15:45

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

PRAVAC BEOGRAD: Hrvatski pevač posle hapšenja stigao u Srbiju - Mile Kekin došao dan posle skandala
MILE Kekin je uhapšen u petak ujutru, a posle ispitivanja u USKOK-u pušten je na slobodu, nakon što je izneo svoju odbranu.
12. 04. 2025. u 20:23
Komentari (0)