TRANSPARENTNOST U BORBI PROTIV KLIMATSKIH PROMENA: Srbija kao lider u regionu
KLIMATSKE promene predstavljaju jedan od najvažnijih izazova savremenog društva, sa dalekosežnim posledicama po životnu sredinu, ekonomiju i kvalitet života ljudi širom sveta.

Foto: Shutterstock
Izveštavanje o klimatskim promenama predstavlja osnovu za razumevanje i delovanje u suočavanju sa ovim globalnim izazovom. Primer Srbije pokazuje da transparentnost i posvećenost mogu dovesti do konkretnih koraka u borbi protiv klimatskih promena. Istovremeno, globalni podaci upozoravaju na hitnost i neophodnost zajedničkog delovanja kako bi se ograničilo globalno zagrevanje i zaštitila budućnost naše planete.
Primer Srbije: Usvajanje Prvog dvogodišnjeg izveštaja o transparentnosti
Srbija je prepoznala važnost transparentnog izveštavanja u oblasti klimatskih promena i, kao prva zemlja u regionu, usvojila Prvi dvogodišnji izveštaj o transparentnosti prema Okvirnoj konvenciji Ujedinjenih nacija o promeni klime i Sporazumu iz Pariza. Ovaj izveštaj predstavlja značajan korak ka ispunjavanju međunarodnih obaveza i potvrđuje posvećenost Srbije u borbi protiv klimatskih promena. Ministarka zaštite životne sredine, Irena Vujović, istakla je da je Srbija prva zemlja u regionu koja je ispunila ovu međunarodnu obavezu.
Prvi dvogodišnji izveštaj o transparentnosti važan je kao mehanizam izveštavanja iz oblasti klimatskih promena i deo je Unapređenog okvira transparentnosti Sporazuma iz Pariza - rekla je ona.
Pored toga, tokom 2024. godine, Srbija je izdala prve dozvole za emisiju gasova sa efektom staklene bašte, čime je uspostavljen mehanizam za monitoring, izveštavanje i verifikaciju tih gasova. Ovaj sistem omogućava pouzdano planiranje i sprovođenje mera za smanjenje emisija, što je ključni aspekt u naporima za ublažavanje klimatskih promena.
Globalni kontekst: Premašivanje kritičnog praga temperature
Na globalnom nivou, izveštavanje o klimatskim promenama donosi alarmantne podatke. Svetska organizacija za zaštitu prirode (WWF) objavila je da je 2024. godina bila prva u kojoj je prosečna globalna temperatura premašila kritični prag od 1,5°C iznad predindustrijskog nivoa. Ovaj podatak ukazuje na ubrzanje klimatskih promena i potrebu za hitnim i odlučnim akcijama na globalnom nivou.
Prema podacima WWF-a, svaka od proteklih deset godina bila je među deset najtoplijih ikada zabeleženih, a 2024. godina je prva koja je probila granicu od 1,5°C. Jedanaest od dvanaest meseci te godine premašilo je ovu granicu, što dodatno potvrđuje ozbiljnost situacije.
Lokalni uticaji
Transparentnost u poslovanju je važan deo zaustavljanja klimatskih promena. Odgovorne kompanije tako javnost redovno izveštavaju o svojim naporima na polju održivog poslovanja. U Srbiji sve više kompanija objavljuje izveštaje o održivom razvoju, gde značajan prostor zauzimaju i napori za dekarbonizaciju. Pionir u ovoj vrsti korporativnog izveštavanja u našoj zemlji je kompanija NIS koja od prvog Izveštaja o održivom razvoju za 2010. godinu do danas kontinuirano informiše javnost o aktivnostima i postignućima u oblasti održivog razvoja. U ovakvoj vrsti dokumenata svi zainteresovani mogu da steknu uvid u to šta naša naftna kompanija čini kako bi doprinela ekonomskom napretku, zaštiti životne sredine, unapređenju ljudskih resursa i razvoju zajednice. Ovakvi izveštaji su značajni, jer omogućavaju poređenje sa različitim kompanijama na tržištu, zatim poređenje sa učinkom iz prethodnih godina, a sadrže i planove za dalji doprinos globalnim ciljevima UN, među kojima je i borba protiv klimatskih promena.

ČETIRI ZEMLjE EU ODBILE TRAMPOV PLAN: Neće da kupuju američko oružje za Ukrajinu!
ČETIRI evropske zemlje odbile su da učestvuju u projektu predsednika SAD Donalda Trampa o kupovini američkog oružja za Ukrajinu.
16. 07. 2025. u 14:12

BEBA IZ SRBIJE SE UGUŠILA NAOČIGLED RODITELjA: Nezapamćena tragedija na Halkidikiju
BEBA iz Srbije, stara svega 13 meseci, iznenada je izgubila život u jednom ugostiteljskom objektu na Halkidikiju. Kako navode grčki mediji, ova nezapamćena tragedija odigrala se pred očima detetovih roditelja.
16. 07. 2025. u 14:33

Naučnici ajkulama spustili mrtvu kravu na 1.629 metara dubine - nisu mogli da veruju šta su ribe uradile (VIDEO)
"TO POKAZUJE strategiju preživljavanja kod vrsta koje se ne hrane usamljeno."
14. 07. 2025. u 13:06
Komentari (0)