SVETSKI DAN BUDUĆNOSTI: Kako da stvorimo bolji svet za sve
NA Generalnoj konferenciji UNESCO, 2021 godine, jednoglasno je usvojen 2. decembar kao „Svetski dan budućnosti".

Foto: Shutterstock
Budućnost je nešto što nas sve zanima i intrigira. Šta će se desiti sa našom planetom, našim društvom, našom kulturom, našom tehnologijom, našom naukom? Kako ćemo se prilagoditi novim izazovima i iskoristiti nove prilike? Kako ćemo očuvati naše vrednosti i identitet? Kako ćemo ostvariti naše snove i aspiracije?
Ova i mnoga druga pitanja su ona koja nas pokreću i motivišu da razmišljamo o budućnosti i da učestvujemo u njenom stvaranju. Zato je Svetski dan budućnosti, koji se održava svake godine 04. decembra važan i značajan događaj koji nas podseća na našu odgovornost i moć da utičemo na tok istorije.
Održiv svet je onaj koji poštuje i štiti prirodne resurse i životnu sredinu. Pravedan svet je onaj koji obezbeđuje jednakost i dostojanstvo za sve ljude, koji eliminiše siromaštvo i diskriminaciju, koji promoviše ljudska prava i demokratiju. Miran svet je onaj koji rešava konflikte i nesuglasice na nenasilan i dijalogom, koji sprečava ratove i terorizam, koji gradi mostove i saradnju među nacijama i kulturama. Inkluzivan svet je onaj koji prihvata i vrednuje različitost i multikulturalnost, koji podržava i uključuje marginalizovane i ranjive grupe, koji podstiče i omogućava participaciju i doprinos svih građana. Kreativan svet je onaj koji podstiče i nagrađuje inovaciju i stvaralaštvo, koji podržava i finansira nauku i obrazovanje, koji ohrabruje i inspiriše umetnost i kulturu. Srećan svet je onaj koji zadovoljava i unapređuje osnovne i više potrebe ljudi, koji promoviše i širi pozitivne emocije i vrednosti, koji omogućava i podržava lični i kolektivni razvoj i blagostanje.

Foto: Shutterstock
Ova vizija budućnosti nije utopija ili fantazija. Ona je realna i ostvariva, ako se potrudimo i radimo zajedno. Već postoje mnogi primeri i dokazi koji pokazuju da je moguće napraviti pozitivne promene i postići bolje rezultate u različitim oblastima i sektorima. Naprimer, prema izveštaju Ujedinjenih nacija, globalna stopa ekstremnog siromaštva je opala sa 36% u 1990. godini na 10% u 2015. godini.
Prema izveštaju Međunarodne agencije za obnovljivu energiju, globalna proizvodnja obnovljive energije je porasla sa 19% u 2010. godini na 26% u 2018. godini. Prema izveštaju Instituta za ekonomiju i mir, globalni indeks mira je porastao za 0,09% u 2019. godini, što znači da je svet postao malo mirniji nego prethodne godine.
Ovi i drugi primeri pokazuju da je moguće napraviti napredak i poboljšati kvalitet života za milione ljudi.

FRANCUSKI DOKUMENT: Rusija će napasti Balkan za tri do pet godina, Evropi preti veliki rat
FRANCUSKE vlasti smatraju da je 2030. godine moguć veliki sukob u Evropi, a u koji bi bila uvučena Francuska i njeni saveznici, navodi se u „Strateškom nacionalnom pregledu“ te zemlje za 2025. godinu.
15. 07. 2025. u 11:22

"ZAŠTO NE UDARIŠ NA MOSKVU?!" Detalji razgovora Trampa i Zelenskog, na Rusiju će padati rakete koje Srbi pamte po zlu?
AMERIČKI predsednik Donald Tramp razmatra mogućnost da Ukrajini pošalje krstareće rakete Tomahavk, prenosi Vašington post pozivajući se na izvor upoznat sa razgovorima u Beloj kući. Navedene rakete se još uvek ne nalaze na zvaničnom spisku, ali bi mogle biti uključene u kasnijim paketima pomoći.
15. 07. 2025. u 09:36

Naučnici ajkulama spustili mrtvu kravu na 1.629 metara dubine - nisu mogli da veruju šta su ribe uradile (VIDEO)
"TO POKAZUJE strategiju preživljavanja kod vrsta koje se ne hrane usamljeno."
14. 07. 2025. u 13:06
Komentari (0)