ŽIVOTNA SREDINA PRIORITET: Australija izgubila više vrsta sisara nego bilo koji drugi kontinent
AUSTRALIJA ima jednu od najgorih stopa opadanja vrsta među najbogatijim zemljama sveta, navodi se u petogodišnjem izveštaju o životnoj sredini koji je vlada danas objavila.
U izveštaju, koji dolazi nakon što su suša, šumski požari i poplave pogodili Australiju u poslednjih pet godina, navodi se da povećanje temperature, promena trendova požara i padavina, porast nivoa mora imaju značajne posledice koje će i dalje trajati, preneo je Rojters.
- Izveštaj o stanju životne sredine je šokantan dokument, priča priču o krizi i padu životne sredine u Australiji - poručila je ministarka životne sredine Tanja Plibersek u saopštenju i dodala da će nova laburistička vlada životnu sredinu učiniti prioritetom.
Kako je rekla, novi nacionalni parkovi i zaštićena morska područja biće stvoreni, a kako bi se ispunio cilj zaštite 30 odsto australijskih kopnenih i okeanskih voda do 2030. godine.
Broj vrsta koje su dodate na listu ugroženih vrsta ili su u višoj kategoriji rizika porastao je u proseku za osam odsto u odnosu na prethodni izveštaj iz 2016. godine.
Prema ključnim nalazima izveštaja, u šumskim požarima 2019-2020. godine, više od osam miliona hektara vegetacije je izgorelo, a između jedne i tri milijarde životinja u zemlji je ubijeno ili raseljeno.
- Ti požari bili su ekološka bomba koja je razbila jugoistočnu Australiju - poručila je Plibersek u govoru u Nacionalnom pres-klubu u Kanberi.
Kako se navodi u izveštaju, za oživljavanje ugroženih vrsta potrebna je potrošnja od oko 1,7 milijardi američkih dolara godišnje.
Ministarka Plibersek je kazala da se nova Vlada obavezala da će potrošiti 250 miliona australijskih dolara na ugrožene vrste.
Izveštaj o životnoj sredini dao je strašnu sliku "loših i pogoršavajućih uslova".
Od početka 20. veka prosečna temperatura kopna u Australiji porasla je za 1,4 stepena Celzijusa zbog globalnog zagrevanja, ubrzavajući propadanje flore i faune.
- Nivo mora i dalje raste brže od globalnog proseka i ugrožava priobalne zajednice - navodi se u izveštaju.
Okeanski toplotni talasi izazvali su veliko izbeljivanje korala na Velikom koralnom grebenu 2016, 2017. i 2020. godine.
Izveštaj je takođe istakao opasnost od zakiseljavanja okeana, uzrokovanu apsorpcijom ugljen-dioksida iz vazduha, za koji se navodi da se približava prekretnoj tački koja bi izazvala opadanje mladih korala koji su ključni za oporavak grebena.
Naučnici i ekološke grupe rekli su da je izveštaj poziv za buđenje vladi da pojača smanjenje emisija ugljenika kako bi obuzdala klimatske promene, preispita zakone za zaštitu staništa i uloži više novca u zaštitu vrsta.
BONUS VIDEO:
SVINjA KAO KUĆNI LjUBIMAC: Posebno prijateljstvo Argentinke Brende i domaće životinje
Preporučujemo
VELIKI POŽAR U CENTRU VALjEVA: Vatra buknula u restoranu brze hrane, gori šest lokala (VIDEO)
19. 07. 2022. u 08:10 >> 08:38
STIGAO ŽESTOK ODGOVOR TRAMPU OD PREDSEDNIKA: To je naše i tako će ostati!
PREDSEDNIK Paname Hose Mulino poručio je da Panamski kanal pripada njegovoj državi i da oko toga neće biti pregovora.
23. 12. 2024. u 08:54
PRVI SNIMCI UKRAJINSKOG NAPADA NA RILSK: Najmanje šest mrtvih i desetine povređenih, gore automobili (VIDEO)
ŠEST osoba, među kojima i jedno dete, ubijeno je u Rilsku, u oblasti Kursk, kao rezultat raketnog udara ukrajinskih oružanih snaga, saopštio je vršilac dužnosti guvernera Kurske oblasti Aleksandar Hinštajn.
20. 12. 2024. u 17:07
"SRCE MOJE, DUŠO MOJA" Dajana grca u suzama zbog Žike, a on je grli: "Setila sam se naše svadbe" (VIDEO)
"ZASLUŽIO si da te zagrlim i poljubim..."
23. 12. 2024. u 10:06
Komentari (0)