MISTERIJA SNIMAKA IZ SVEMIRA: Zašto je Zemlja jednako osvetljena, a ne bi trebalo da bude
KADA se gledaju snimci Zemlje iz svemira, vidi se da je ona ujednačeno osvetljena. Međutim, to nije ono što bi moglo da se očekuje, pošto bi nesrazmerno prostranstvo tamnih okeanskih voda južne hemisfere trebalo da reflektuje manje sunčeve svetlosti nego severna hemisfera, na kojoj je veća površina kopna.

Foto: Profimedia/Ilustracija
Misterija ujednačene osvetljenosti Zemlje intrigira naučnike još od ranih sedamdesetih godina 20. veka, kada su prvi sateliti iz orbite počeli da mere reflektovano sunčevo zračenje, koje je poznato kao albedo.
Sada je ta misterija možda rešena: nova teorija naučnika je da dok okeani južne hemisfere apsorbuju više sunčeve svetlosti, zbog čega bi deo naše planete iz svemira trebalo da izgleda tamniji, oni takođe proizvode veći broj oluja - a nastali olujni oblaci deluju kao reflektori koji prave ravnotežu i odbijaju svetlost nazad u svemir.
„Novo istraživanje rešava osnovno naučno pitanje i produbljuje naše razumevanje ravnoteže zračenja Zemlje i njenih efekata“, kaže Johai Kaspi, geofizičar sa Vajcmanovog instituta za nauku u Izraelu.
Dok različiti faktori utiču na albedo naše planete – na primer, da li ima snega ili ne – merenja bliže Zemljinoj površini pokazuju razliku u albedu između hemisfera. Međutim, to nije slučaj kada se planeta posmatra iz daljine.
Naučnici su, na osnovu podataka iz različitih izvora, uporedili podatke iz poslednjih 50 godina o oblačnosti u odnosu na lokaciju oluje i informacije o njihovom intenzitetu.
Na osnovu obrazaca ciklona koji stvaraju oblake i anticiklona koji potiskuju oblake, istraživači su uspeli da pokažu balansiranje Zemljinog albeda, navodi se u istraživanju objavljenom u časopisu PNAS.
„Utvrđeno je da albedo oblaka koji nastaju usled jakih oluja iznad južne hemisfere, „preslikava“ albedo velikog kopna na severnoj hemisferi, i na taj način je očuvana simetrijaosvetljenosti“, kaže klimatski naučnik Ori Hadas sa Vajcmanovog instituta za nauku.
On dodaje kako to sugeriše da su oluje faktor koji povezuje sjaj Zemljine površine i oblaka, čime se rešava misterija simetrije osvetljenosti između dve hemisfere, prenosi Sajens alert.
sputnikportal.rs
Preporučujemo

NEVEROVATNA PRIČA IZ SRBIJE: Dva brata i sestra osvojili 300 medalja - oni su pravi genijalci (VIDEO)
ONI su Ilija, Jovana i Vasilije Hadži-Purić, polaznici Centra za talente "Nikola Tesla".
10. 09. 2025. u 12:13

OVO JE DETALjAN SPISAK NAMIRNICA KOJIMA ĆE PASTI CENA: Nove ekonomske mere važne za građane
PRESEDNIK Srbije Aleksandar Vučić istakao je juče prilikom izlaganja o smanjenju marži na kućnu hemiju i prehrambene proizvode, a u okviru predstavljanja novih ekonomskih mera za građane, da sniženje koje će uslediti kao posledica ograničenja trgovačkih marži obuhvata 3000 proizvoda iz 23 grupe.
25. 08. 2025. u 13:15

Imaju mesečnu platu 109.050$, a SIROTINjA su! Sve im pojede kirija
IMA i takvih slučajeva...
10. 09. 2025. u 09:24
Komentari (4)