UPOZORENJE: Obrišite ovih 17 opasnih aplikacija ako ih imate na telefonu
KORISNICI pametnih telefona širom sveta suočavaju se s novom pretnjom u obliku 17 finansijskih aplikacija za koje se otkrilo da sadrže zlonamerni softver. Ovaj digitalni Trojanski konj, koji ima potencijal da krade osetljive podatke sa telefona, uključujući finansijske informacije.

Foto Pixabay free images
Aplikacije, poznate kao SpyLoan, pronađene su kako u Google Play prodavnici, tako i u Apple App Store-u, kako je prošlog meseca izvestio "Forbes". Istraživači iz kompanije za sajber-bezbednost ESET, predvođeni Lukasom Stefanom, zabeležili su zabrinjavajući porast ovih obmanjujućih Android aplikacija za kredite od početka 2023. godine. Te aplikacije, koje se često nalaze i na sumnjivim veb-sajtovima i u prodavnicama aplikacija trećih strana, maskiraju se kao legitimne usluge ličnih zajmova, obećavajući brz i lak pristup sredstvima, piše piše News.com.au.
Međutim, nakon preuzimanja, ovi "digitalni vukovi u jagnjećoj koži" instaliraju sofisticirani zlonamerni softver koji može "izvući širok spektar ličnih podataka od ništa ne slutećih korisnika", navodi ESET. Podaci koji se često kradu uključuju sve, od detalja o računu do kontaktnih listi pa čak i SMS poruka.
ESET je obavestio Google o 18 takvih aplikacija u njegovoj Play prodavnici, od kojih su sve osim jedne uklonjene jer više nisu smatrane SpyLoan aplikacijama. Ukupno, ove aplikacije su pre njihovog uklanjanja generisale više od 12 miliona preuzimanja iz Google Play prodavnice.
Aplikacije koje bi korisnici trebali odmah obrisati sa svojih pametnih telefona uključuju:
- AA Kredit
- Amor Cash
- GuayabaCash
- EasyCredit
- Cashwow
- CrediBus
- FlashLoan
- PréstamosCrédito
- Préstamos De Crédito-YumiCash
- Go Crédito
- Instantáneo Préstamo
- Cartera grande
- Rápido Crédito
- Finupp Lending
- 4S Cash
- TrueNaira
- EasyCash
Korisnici koji pronađu bilo koju od ovih aplikacija na svom telefonu trebali bi ih odmah obrisati, a zatim promeniti lozinke za svoj uređaj, finansijske naloge i Wi-Fi.
Takođe, trebali bi biti na oprezu za simptome potencijalne infekcije zlonamernim softverom, uključujući sumnjive e-mailove ili upozorenja. U međuvremenu, korisnici pametnih telefona trebali bi instalirati antivirusni softver, redovno ažurirati svoje telefone, izbegavati preuzimanje aplikacija iz izvora trećih strana i preduzimati druge mere zaštite od rizika od zaraze zlonamernim softverom.

NUKLEARNE SILE BILE NA IVICI RATA, A ONDA JE USLEDIO OBRT: "Ključan je bio poziv jednog čoveka"
U DRAMI koja je privukla pažnju svetske javnosti, američki predsednik Donald Tramp juče je na društvenim mrežama objavio da su Indija i Pakistan, nakon četiri dana žestokih sukoba duž granice, pristali na „potpuni i trenutni prekid vatre“.
11. 05. 2025. u 10:48

PANIKA U UKRAJINI: Da li je ovo znak da Putin sprema novi napad "orešnikom"?
RUSIJA će 12. i 13. maja privremeno zatvoriti vazdušni prostor iznad vojnog poligona i kompleksa za lansiranje raketa Kapustin Jar, prenosi ukrajinski odbrambeni portal Militarnyi 10. maja, navodeći mogućnost testiranja balističke rakete srednjeg dometa.
10. 05. 2025. u 12:06

VANREDNA SITUACIJA, NAPADNUT TAKMIČAR: "Dignuto" 1.300 policajaca, počeli neredi - eho rata na ulicama Bazela (FOTO)
KAKO bi obezbedile sigurnost tokom Evrovizije, u svetlu povećanog rizika od terorističkih akcija, švajcarske vlasti su angažovale više od 1.300 policajaca, uz dodatne snage iz švajcarske vojske, kao i iz susednih zemalja - Nemačke i Francuske.
12. 05. 2025. u 15:25 >> 16:10
Komentari (0)