DIJAMANTSKA KIŠA: Neobična pojava u svemiru mnogo češća nego što se ranije mislilo

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

10. 01. 2024. u 01:20

NOVA studija pokazala je da planete mogu imati dijamantsku kišu na nižim temperaturama, što dovodi u pitanje dosadašnje pretpostavke o dinamici kosmičkih padavina.

ДИЈАМАНТСКА КИША: Необична појава у свемиру много чешћа него што се раније мислило

Foto: Novosti

Ledene planete bi mogle imati čestu pojavu - dijamantsku kišu. Suprotno ranijim verovanjima, dijamanti se mogu formirati na manje ekstremnim temperaturama nego što se ranije mislilo, što potencijalno čini taloženje dijamanata uobičajenim u ledenim divovima.

Raniji eksperimenti su stvorili zabunu oko uslova za formiranje dijamanata na planetama poput Urana i Neptuna. Izvedene su dve vrste eksperimenata - dinamička kompresija koja uključuje iznenadne udare i statička kompresija koja uključuje postepenu kompresiju. Prethodni eksperimenti dinamičke kompresije zahtevali su više temperature i pritiske da bi se formirao dijamant.

Mungo Frost i kolege iz američke Nacionalne akceleratorske laboratorije SLAC izveli su inovativne eksperimente statičke kompresije sa dinamičkim zagrevanjem. Stisli su polistiren, sličan stiroporu, između dijamanata i izložili ga impulsima rendgenskih zraka. Dijamanti su se pojavili na približno 2.200°C i pod pritiskom od 19 gigapaskala, odražavajući uslove u plitkim unutrašnjostima planeta poput Urana i Neptuna.

Za razliku od rezultata ranije dinamičke kompresije, ovi pritisci su bili znatno niži, što dovodi u pitanje one ranije utvrđene rezultate, prenosi portal Nju sajentist.

-Naši rezultati se nisu poklapali sa prethodno utvrđenim rezultatima i to nije bilo ono što smo očekivali da vidimo, ali su se lepo uklopili i na neki način povezivali sve zajedno, objasnio je Frost. Razlika u vremenskim okvirima može objasniti zašto je formiranje dijamanata pod niskim pritiskom izostalo u ranijim eksperimentima dinamičke kompresije.

Otkriće studije, koje je objavljeno u časopisu Nejčr Astronomi, sugeriše mogućnost dijamantskih pljuskova na manjim egzoplanetama. Među više od 5.600 potvrđenih egzoplaneta, više od 1.900 može imati dijamantske kiše, menjajući prethodne pretpostavke o učestalosti takvih planetarnih pojava u univerzumu.

Pored toga, u našem solarnom sistemu, dijamanti bi se mogli formirati na manjim dubinama nego što se ranije mislilo, što utiče na naše razumevanje unutrašnjosti džinovskih planeta. Plića formacija mogla bi uticati na prolazak dijamantske kiše kroz sloj leda ka centrima ovih planeta, utičući na slabo poznata magnetna polja. Novo otkriće takođe otvara nove perspektive planetarne dinamike i pojave padavina.

sputnikportal.rs

BONUS VIDEO - ŠOJGU IZNEO PODATKE O KONTRAOFANZIVI Ukrajina izgubila 125.000 vojnika i 16.000 komada vojne tehnike

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

RUSIJA JE ZGROŽENA: Ova devojka je šokirala sve ponašanjem na Svetskom prvenstvu, a njena zemlja je sad povukla neverovatan potez