VELIKO OTKRIĆE U BiH: Arheolozi otkrili dvorac na liticama iznad Sane
DA li ste nekada prošli pored Prizrena na Sani, tajanstvenog lokaliteta neobične lepote?
Dok gledate prema kanjonu reke Sane, možda se zapitate ko je, kada i zašto podigao arhitektonski kompleks na vrhu te teško pristupačne litice, nekoliko stotina metara iznad rečnog toka. Šta se krije iza zidina ove misteriozne građevine?
Odgovore na ova pitanja otkrila je arheološka ekipa Muzeja Republike Srpske, predvođena arheologom i muzejskim savjetnikom Goranom Simonovićem. Kažu da je reč o ostacima luksuzne rezidencije ili manjeg dvora.
I dok predanje i lokalna tradicija kažu da se na tom mestu nalazio grad Crne kraljice, koja ga je napustila pred turskim osvajačima sa konjima naopako potkovanim, natovarenim ogromnim blagom, arheolozi više veruju da bi ličnost koja je podigla ovaj manji dvorac na Prizrenu trebalo tražiti među vlastelom koja je stolovala u gradu Ključu i upravljala župom Banjicom, jednom od župa Donjih Krajeva, krajine srednjovekovne Bosne. Ipak, pitanja o prvobitnoj nameni kompleksa i o onome ko ga je podigao, ostaće otvorena do kraja iskopavanja.
ŠTA JE SVE PRONAĐENO NA PRIZRENU?
Simonović i njegova ekipa od sredine oktobra nastavili su arheološka istraživanja koja traju već devet sezona, otkrivajući da su zidovi manjeg kasnosrednjovekovnog kompleksa građeni na način karakterističan za to razdoblje.
„Zidovi su izrađeni od lomljenog i pritresanog kamena, vezani krečnim malterom, slagani u neuredne horizontalne redove s okruglim otvorima, a tu su i tragovi drvenih nosača za skele“, objašnjava Simonović.
U srednjoj celini kompleksa pronađen je objekat koji je imao dvoranu i podrum.
„U njemu su u građevinskom šutu, 2013. godine, u arheološkim sitima zablistali ukrašeni delovi arhitekture ovog zagonetnog kompleksa. Bilo je tu delova doprozornika ili dovratnika izrađenih od mekog peščenjaka, ukrašenih motivom plastične tordirane vrpce i urezanim geometrijskim motivima. Luksuzni karakter nekih od ovih nalaza, za sada, upućuje na pretpostavku da bi prvobitna namena kompleksa na Prizrenu mogla biti rezidencijalna” dodaje Simonović.
Između slojeva zemlje, koji su više od 500 godina prekrili ruševine kompleksa, arheolozi su otkrili još jedan sloj sa značajnim sadržajem. Ovi nalazi, uključujući delove kasnosrednjevekovnog oružja, grnčariju, životinjske kosti, delove žrvnjeva, staklene posude, konjsku opremu, frulu, udicu i građevinske okove, pružili su ključne informacije o tajanstvenoj prošlosti ovog mesta.
STRADANjE KOMPLEKSA
Istražujući, arheolozi su došli do zaključka da je kompleks najverovatnije stradao 1463. godine, prilikom prvog pada Bosne pod Turke.
„Nedugo posle toga, kompleks je zauzela vojna posada koja je prilagođavala, delimično uklanjala i rušila zatečene ostatke radi komunikacije,“ objašnjava Simonović.
On dodaje da sve ukazuje na to da je osmatračnica na Prizrenu funkcionisala u okviru lanca utvrđenja i osmatračnica koje su pripadale Jajačkoj banovini, strateškoj zoni prema Turskoj carevini, formiranoj nakon što je Ugarska država preotela Turcima delove nekadašnje bosanske kraljevine. Vojna posada je, najverovatnije, napustila lokalitet krajem XV veka, nakon čega je ovo mesto zapustilo i prepušteno zubu vremena.
I ILIRI SU BILI OVDE?
Baveći se Prizrenom, arheolozi su, uz pomoć lokalnih stanovnika, na vrhu otkrili ostatke utvrđenog praistorijskog naselja, baštenskog tipa, naselja sa koga su došli oni koji su na vrhu stene odbacili fragmente polomljenih lonaca.
„Da se na ovu stenu iznad hučne i kanjonom stešnjene Sane izlazilo i mnogo pre nego što su na njoj otpočeli graditi srednjovekovni neimari, svedoči nekoliko fragmenatapraistorijskih lonaca, pronađenih na samom početku istraživanja, i to sasvim slučajno, na površini lokaliteta. Neobično je to, ali ovi neugledni, odbačeni parčići razbijenih posuda od pečene zemlje u trenu nas uvode u lavirinte istorije nesagledive dubine, u neko drevno vreme, u gvozdeno doba, negde, u prvi milenijum pre Hrista, kada su na najvišem vrhu brda Prizrena, u nemirna vremena, pripadnici nekog lokalnog ilirskog plemena sklanjali sebe i svoje bližnje, tražeći utočište od neprijatelja ili prirodnih katastrofa, postavljali prve temelje za ono što će kasnije postati grad sa bogatom istorijom,” piše Simonović.
BUDUĆNOST PRIZRENA NA SANI
Ove godine istraživanje će se fokusirati na iskopavanje južne celine, koja je za sada najslabije istražena. Simonović napominje da će sistematsko arheološko istraživanje Prizrena na Sani omogućiti formiranje kvalitetne baze podataka koja će značajno doprineti istraživanju srednjovekovne baštine Republike Srpske i Bosne i Hercegovine. Pronađeni predmeti mogu poslužiti kao osnova za budući zavičajni muzej Mrkonjić Grada.
Nakon istraživanja, biće izrađena monografija o lokalitetu koja će pratiti završnu izložbu. Arheolozi su uvereni da Prizren na Sani ima svetlu budućnost, sa rekonstruisanim kompleksom, muzejskom postavkom i atraktivnim sadržajima koji će privlačiti posetioce.
Na kraju, važno je napomenuti da sistematska arheološka istraživanja lokaliteta traju u kontinuitetu od 2011. godine. Sprovode se u organizaciji Muzeja Republike Srpske, uz finansijsku podršku Opštine Mrkonjić Grad i Ministarstva za prosvetu i kulturu Republike Srpske, prenosi portal Buka.
sputnikportal.rs
BONUS VIDEO - RUSIJA LANSIRALA RAKETU: Pogledajte trenutak lansiranja
Preporučujemo
NEVEROVATNO OTKRIĆE: U Egiptu pronađena netaknuta grobnica iz 20. veka pre naše ere
06. 10. 2024. u 00:22
PERUANSKI ARHEOLOZI: Pronašli 600 godina staro mesto gde su žrtvovana deca
05. 10. 2024. u 00:23
VELIKO OTKRIĆE: Ruski arheolozi otkrili blago iz 10. veka u Velikom Novgorodu
04. 10. 2024. u 23:33
MERKELOVA PROGOVORILA O PUTINU: Jednu stvar posebno istakla - "Imao je osećaj za to"
BIVŠA nemačka kancelarka Angela Merkel opisala je u svojim memoarima prvi susret sa Donaldom Trampom, a takođe je govorila o ruskom predsedniku Vladimiru Putinu i Ukrajini. Odlomke iz knjige objavili su nemački mediji.
21. 11. 2024. u 11:45
RUSIJA POSTALA GLAVNI "IGRAČ" U EVROPI: Ovo se desilo prvi put od proleća 2022. godine
RUSIJA je u septembru prvi put od proleća 2022. postala glavni snabdevač gasom Evropske unije, prenosi RIA Novosti, pozivajući se na podatke Evrostata.
21. 11. 2024. u 11:32
DESILO SE ČUDO: Krenuli da mu isključe sina sa aparata, otac ULETEO SA PIŠTOLjEM u bolnicu (VIDEO)
LEKARI su rekli da za njega više nema nade i naložili su da se isključi s aparata za održavanje vitalnih funkcija, ali to njegov otac nije mogao da dozvoli, uprkos tome što se mladićeva majka, Pikeringova bivša supruga, saglasila sa doktorima.
21. 11. 2024. u 15:31
Komentari (0)