EKSPERIMENT SA PRODAJOM ALKOHOLA: Na današnji dan uvedena je prohibicija u SAD
Na današnji dan, 15. januara 1920. godine, Sjedinjene Američke Države su uvele prohibiciju, zabranivši proizvodnju, prodaju i transport alkoholnih pića.

Foto: Shutterstock
Usvajanje 18. amandmana, poznatije kao Voldstedov zakon, po kongresmenu Endrjuu Volstedu, koji je bio ključna ličnost za njegovo donošenje, izazvalo je tektonske promene u SAD.
Reformisti su verovali da će zabrana alkohola dovesti do smanjenja kriminala, zlostavljanja, siromaštva i drugih društvenih problema. Međutim, rezultati su bili daleko od očekivanih, a posledice ovog zakona duboko su oblikovale američko društvo i kulturu tokom narednih 13 godina.
Jedan od najneočekivanijih i najdrastičnijih efekata prohibicije bio je porast organizovanog kriminala. Sa zabranom alkohola, ilegalno tržište piva, vina i žestokih pića postalo je profitabilno. Mafijaši poput Ala Kaponea u Čikagu profitirali su od ilegalne proizvodnje i prodaje alkohola.
S obzirom na to da su ljudi i dalje želeli da konzumiraju alkohol, razvijeni su tajni barovi u kojima je zabrana konzumacije alkohola bila prekršena u poverljivom društvu. Ovi barovi su postali simboli otpora prema vlasti i bili su društveni centri za mnoge Amerikance tokom doba prohibicije.
Jedan od većih ekonomskih efekata prohibicije bio je gubitak ogromnih prihoda koje je država imala od poreza na alkohol. Pre donošenja 18. amandmana, alkohol je predstavljao veliki izvor prihoda za federalnu i lokalnu vladu. Bez tih prihoda, vlasti su se morale nositi sa smanjenjem budžeta i povećanjem državnog duga. Mnoge destilerije, fabrike piva i vinogradi su zatvoreni, što je izazvalo i nezaposlenost.
Zabranom prodaje alkohola, vlasti su se nadale smanjenju problema sa alkoholizmom i povezanim bolestima. Međutim, efekti su bili suprotni. Mnoge osobe su se okrenule samostalnoj proizvodnji alkohola, koji nije bio pod kontrolom struke, a često je bio toksičan i izazivao je ozbiljne zdravstvene probleme. Ilegalna proizvodnja alkohola poznata kao bathtub gin (alkohol proizveden u domaćim uslovima) dovela je do brojnih smrti i ozbiljnih trovanja.
Iako su mnogi verovali da će prohibicija smanjiti alkoholizam, ona je zapravo izazvala promene u društvenim normama. Pojačana je ilegalna konzumacija alkohola, a mladi, posebno žene, postale su simboli protivljenja prohibiciji. To je izazvalo promene u rodnim normama tog vremena.
Posle 13 godina primene prohibicije, bilo je jasno da je zakon propao. U 1933. godini, zbog velikih ekonomskih problema i stalnog rasta kriminala, 21. amandman je ukinuo 18. amandman, vraćajući legalnost alkoholu u SAD-u. Time je završen eksperiment sa zabranom alkohola, koji je postao simbol jedne od najvećih neuspelih reformi u američkoj istoriji.

"NEĆU MOĆI DA PRISUSTVUJEM DOGAĐAJIMA" Država EU zabranila Ficu prelet do Moskve, traže se alternativne rute
SLOVAČKI premijer Robert Fico je izvestio da Estonija nije dozvolila slovačkom avionu za Rusiju da preleti preko njene teritorije i da se traži alternativni put.
07. 05. 2025. u 21:01

"TO JE SKANDAL!" Orban žestoko udario na Ursulu fon der Lajen zbog Ukrajine
MAĐARSKI premijer Viktor Orban oštro je kritikovao predsednicu Evropske komisije Ursulu fon der Lajen na društvenim mrežama zbog poziva Ukrajini da ubrza pristupanje Evropskoj uniji.
07. 05. 2025. u 15:26

INCIDENT NA EVROVIZIJI: Albanski navijači napali Princa, u grupu navijača uletelo obezbeđenje
PREDSTAVNIK Srbije na Evroviziji u Bazelu, Princ od Vranje završio je prvu probu u Bazelu, koja je protekla veoma burno
08. 05. 2025. u 16:27
Komentari (0)