DA LI JE FOSIL ČUVENOG MORSKOG ČUDOVIŠTA FALSIFIKAT? Nova naučna studija baca sumnju na prethodno otkriće (FOTO)

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

14. 01. 2025. u 00:11

NOVA vrsta mozasaurusa Xenodens calminechari opisana 2021. možda je zasnovana na falsifikovanom fosilu, pokazuje nova naučna studija.

ДА ЛИ ЈЕ ФОСИЛ ЧУВЕНОГ МОРСКОГ ЧУДОВИШТА ФАЛСИФИКАТ? Нова научна студија баца сумњу на претходно откриће (ФОТО)

Foto: EPA

Istraživači sada zahtevaju kompjutersku tomografiju (CT) ostataka da bi potvrdili da li je vilica navodno stara od 66 do 72,1 miliona godina prava ili je reč o lažnjaku.

-Ako je fosil zaista falsifikat, onda bi trebalo da bude ustanovljeno u literaturi da je ovo lažnjak, rekao je Henri Šarp, istraživač Univerziteta u Alberti i glavni autor studije.

Autori originalne studije objavljene u „Cretaceous Research“ opisali su novu vrstu na osnovu delimične vilične kosti i četiri zuba otkrivena u rudniku fosfata u Maroku. Ovi zubi doveli su do tvrdnji da je vrsta bila jedinstvena, a upravo to je probudilo sumnje naučnika koji stoje iza nove studije, objavljene u „The Anatomical Record“.

Mozasaurusi su bili reptili predatori koji su dominirali okeanima u doba krede (pre 145 do 66 miliona godina). Bili su veoma različiti, dugi od tri do 15 metara, i imali su različite oblike zuba zbog različite ishrane.

Tim je 2021. izneo tvrdnju da je Xenodens calminechari, opisivan i kao morsko čudovište, imao „male, kratke zube nalik sečivima koji su zajedno formirali oštricu nalik testeri“. Ovo nije bilo jedinstveno samo među ljuskašima, kojima pripadaju, već među svim tetrapodima ili kopnenim kičmenjacima sa četiri uda.

To je privuklo Šarpovu pažnju, a vežba u kritičkom pogledu na studiju dovela je do otkrića kontradiktornosti u biologiji mozasaurusa. Kako se navodi, dva zuba mozasaurusa bila su u jednoj zubnoj čašici, što je u suprotnosti sa dosadašnjim znanjem da ova vrsta ima po jednu zubnu čašicu za zub.

Fosil nisu iskopali paleontolozi, već je otkriven u rudniku fosfata, u oblasti koja je poznata po falsifikovanim fosilima, navodi se u studiji.

Šarp i njegove kolege pokušale su da kontaktiraju sa Nikom Longričem, paleontologom sa Univerziteta u Batu i glavnim autorom studije iz 2021, ali nisu uspeli u tome.

Paulina Himenez-Huidobro, paleontolog sa Univerziteta u Batu, koja nije bila uključena ni u jedno od dva istraživanja, slaže se sa zaključcima nove studije.

- Zaista zubi izgledaju neobično i kada je reč o morfologiji, i kada je reč o rasporedu zuba. Moguće je da ti zubi ne pripadaju toj vilici, preneo je „Lajv sajens“.

(sputnikportal.rs)

BONUS VIDEO - PIJAN VOZIO 200 NA SAT PO SURČINU: Presretači zaustavili džip kanadskih tablica

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

OVO OD RONIJA OSALIVENA NIKO NIJE OČEKIVAO: Tužio snuker federaciju, traži milione