KAD PAUCI POSTANU ZOMBIJI: Zašto je jedna gljivica nazvana vrstom iz noćnih mora (VIDEO)
VRSTA iz noćnih mora, gljivica koja pretvara pauke u zombije, pronađena je u barutani u Severnoj Irskoj. Otkrio ju je i klasifikovao tim naučnika koj je predvodio dr Hari Evans iz organizacije CAB, a nazvana je po legendarnom britanskom voditelju i prirodnjaku ser Dejvidu Atenborou.

Foto: Printscreen/Jutjub/Amazin Animal Experience
Gljivica je primećena prvo na jednom primerku pauka Metellina merianae, pronađenom na plafonu barutane, a zatim i na jedinki vrste Meta menardi, saopštio je CABI. Nakon toga, speleolozi su pomogli u otkrivanju gljivice u pećinama, a nakon dodatnih analiza nova vrsta nazvana je – Gibellula attenboroughii.
Tokom ispitivanja, otkriveno je da su svi pauci, iako pripadnici vrsta koje se skrivaju u pećinama i imaju jazbine ispod kamenja, zaraženi stizali do plafona ili zidova. Ovi pauci, koji se po prirodi skrivaju na mračna mesta, kada ih gljivica napadne napuštaju svoje jazbine i mreže i odlaze da uginu na izloženim mestima. To je, navodi se, ponašanje slično ponašanju mrava u brazilskim šumama koje napada gljivica Ophiocordyceps.
Otkako su prvi put otkrivene gljivice koje pretvaraju životinje u zombije to je inspirisalo nekoliko knjiga, video-igrica i TV serija poput „The Last of Us“.
Evans je za „Lajv sajens“ rekao da je proces infekcije ovom gljivicom složen i da je Gibellula attenboroughii evoluirala zajedno sa pećinskim paucima.
Kako je objasnio, spore prodiru u pauka i inficiraju njegov hemocoel, šupljinu u kojoj se nalazi ekvivalent krvi beskičmenjaka. Nakon što pauk napusti jazbinu, gljivica proizvodi toksin koji ubija domaćina, a onda koristi antibiotike da mumificira leš. Gljivica uzima sve nutrijente iz tela pauka, pa raste i izbacuje duge strukture koje služe za izbacivanje i širenje spora.
„Ova gljivica je pravi medicinski kovčeg s blagom. A postoji još mnogo gljivica koje ćemo tek otkriti. Carstvo gljivica možda ima 10, 20 miliona vrsta, ali je samo 1 odsto njih do sada opisan“, rekao je Evans.
Studija o novoj vrsti gljivica objavljena je u žurnalu „Fungal Systematics and Evolution“.
Kada je reč o Dejvidu Atenborou, u njegovu čast dosad je nazvano više od 50 različitih vrsta i to od biljaka, preko pleziosaurusa i riba do ptica i guštera.
(sputnikportal.rs)
BONUS VIDEO - PIJAN VOZIO 200 NA SAT PO SURČINU: Presretači zaustavili džip kanadskih tablica
Preporučujemo

ZA SAMO DVA DANA: Kako su dabrovi uštedeli Češkoj Republici više od milion evra (FOTO)
04. 02. 2025. u 00:43

CRVENA, ZELENA, ŽUTA - KOJA JABUKA JE NAJZDRAVIJA: Stručnjaci dali odgovor
03. 02. 2025. u 23:00

HOROR KOD AUSTRALIJSKOG OSTRVA: Ajkula napala i usmrtila maloletnicu
03. 02. 2025. u 22:00

VELIKA PROMENA U ŠKOLAMA U SRBIJI: Od danas ništa neće biti isto, odnosi se na roditelje
RODITELjI školaraca u Srbiji od danas dobijaju automatska zvučna obaveštenja kada nastavnik u elektronski dnevnik upiše izostanak deteta sa časa ili novu ocenu. Mada su deca godinama nalazila načine da ne kažu roditeljima baš sva dešavanja u školi, to sada više neće biti moguće.
17. 04. 2025. u 11:29

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

"KOMPLITLI FRI OF ČARDž": Da li ste čuli kako Putin priča engleski? (VIDEO)
RUSKI predsednik Vladimir Putin imao je u februaru telefonski razgovor s američkim predsednikom Donaldom Trampom o okončanju rata u Ukrajini, a iako tada nije saopšteno kojim su jezikom pričala dvojica državnika verovatno se svako koristio svojim maternjim i oslonio na prevodioce.
17. 04. 2025. u 15:25
Komentari (0)