"NASELJAVANJE VUKOVA OBNOVILO BI ŠUME" Studija: Ovo bi pomoglo u suzbijanju populacije crvenog jelena, evo zašto
PONOVNO naseljavanje vukova u škotskoj oblasti Hajlends moglo bi da doprinese obnavljanju šuma koje godišnje apsorbuju i do milion tona ugljen dioksida, zaključili su istraživači u najnovijoj studiji.
FOTO: Novosti
Kako se navodi u istraživanju Univerziteta u Lidsu, vraćanje vukova u ovu oblast pomoglo bi u suzbijanju populacije crvenog jelena koji se hrani mladicama drveća sprečavajući prirodno obnavljanje šuma, prenosi britanski Gardijan.
Za sada u tom području Škotske živi 167 vukova, ali povećanje njihovog broja bilo bi dovoljno da se suzbije prisustvo crvenog jelena čija populacija se znatno proširila.
Kako ukazuju naučnici, to bi moglo doprineti da šume Ujedinjenog Kraljevstva apsorbuju do oko 5 posto ugljenika, što je milion tona.
Autor studije Dominik Spraklen kaže da se mora sagledati potencijalna uloga prirodnih procesa, kao što je vraćanje pojedinih vrsta , u oporavku narušenih ekosistema.
Nakon što su vukovi skoro istrebljeni u Škotskoj pre oko 250 godina, populacija crvenog jelena nije imala prirodnog neprijatelja, pa je njihov broj u poslednjih 100 godina porastao na 400.000.
Istraživači ukazuju da je danas samo 4 odsto Škotske pod šumom, pa je to čini jednim od najmanje pošumljenih delova Evrope. Istraživači očekuju i negativne reakcije na svoje predloge, posebno od farmera koji brinu zbog svog stočnog fonda, ali ističu da se moraju uzeti u obzir benefiti predloženih mera.
(Tanjug)
BONUS VIDEO:
DžINOVSKE PANDE SE SPREMAJU ZA PUT: Crno-bela diplomatija.
Preporučujemo
ZA SAMO DVA DANA: Kako su dabrovi uštedeli Češkoj Republici više od milion evra (FOTO)
04. 02. 2025. u 00:43
MINISTARSTVO SPOLjNIH POSLOVA: Iznenađeni smo komentarima Zaharove na račun Srbije i predsednika Vučića
DRŽAVNA sekretarka u Ministarstvu spoljnih poslova (MSP) Republike Srbije Nevena Jovanović oglasila se na društvenoj mreži "X" povodom komentara portparola Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marije Zaharove na račun Srbije i predsednika Republike Aleksandra Vučića, istakavši da oni kao MSP izražavaju iznenađenje povodom istih.
07. 11. 2025. u 14:04
SAD IZDALE GENERALNU DOZVOLU DO APRILA: Odlažu se sankcije ruskoj naftnoj kompaniji
SJEDINjENE Američke Države su danas izdale tzv. "generalnu dozvolu" kojom se privremeno odlažu sankcije Rosnjeftu u Nemačkoj do 29. aprila 2026. godine, objavilo je američko ministarstvo finansija.
29. 10. 2025. u 16:17
Hrvat čistio bunar - zbog onog što je pronašao, momentalno ZVAO POLICIJU
POLICIJSKA uprava Požeško-slavonske županije u Hrvatskoj imala je dvostruku intervenciju u subotu, nakon što su građani u dva navrata pronašli veću količinu eksplozivnih sredstava.
09. 11. 2025. u 13:28
Komentari (0)