NOVA STUDIJA: Dužina životnog veka stagnira širom Evrope - evo šta je uzrok

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

20. 02. 2025. u 22:00

DUŽINA životnog veka Evropljana stagnira širom starog kontinenta, a najveće usporavanje u tom smislu beleži Engleska, pokazala je najnovija studija.

НОВА СТУДИЈА: Дужина животног века стагнира широм Европе - ево шта је узрок

Foto Shutterstock

U istraživanju se navodi da je za tu pojavu kriva alarmantna kombinacija loše ishrane, masovne fizičke neaktivnosti i sve veće gojaznosti stanovništva, navodi Gardijan.

U proseku je godišnji porast dužine životnog veka u Evropi opao sa 0,23 godine u periodu od 1990. do 2011. godine na 0,15 godina u razdoblju od 2011. do 2019., navodi se u istraživanju objavljenom u žurnalu Lanset Pablik helt.

Od 20 zemalja obuhvaćenih istraživanjem, rast dužine životnog veka je opao svuda osim u Norveškoj.

U Engleskoj se beleži najveće usporavanje dužine životnog veka, a slede Severna Irska, Vels i Škotska.

-Ova važna studija dokazuje da je prevencija ključ za zdravije društvo, pa je upravo zato ona vitalni deo 10-godišnjeg zdravstvenog plana na kojem radimo zajedno sa britanskom vladom, izjavila je direktorka engleske službe za javno zdravlje NHS, Sara Prajs.

Ona je dodala da usporavanje produženja životnog veka, posebno usled kardiovaskularnih bolesti i karcinoma, ukazuje na hitnu potrebu za snažnijom akcijom u borbi sa ključnim uzrocima tih oboljenja, a to su loša ishrana, fizička neaktivnost i gojaznost.

Studija, koju su sačinili naučnici na čelu sa ekspertima Univerziteta Istočna Anglija, ispitala je promene u dužini životnog veka u 20 evropskih zemalja tokom perioda od 1990. do 2021.

Jedan od faktora koji su doprineli usporavanju produženja životnog veka bila je svakako i pandemija kovida 19, navode eksperti.

Stručnjaci ukazuju da zemlje gde je produženje životnog veka najmanje usporeno, kao što su Norveška, Island, Švedska, Danska i Belgija, imaju manji broj smrtnih slučajeva zbog bolesti srca i kancera.

Vođa tima istraživača, Nikolas Stil, kazao je da je upravo u tim zemljama zdravstvena politika njihovih vlada doprinela smanjenju rizika od srčanih bolesti.

Kako se navodi, zaključci studije govore da je potrebna snažnija politika vlada kojom bi se suzbila gojaznosti i podstakla fizička aktivnost.

-Radi se o obimnoj, dugoročnoj politici zaštite populacije od rizika, uključujući angažovanje kako bi prehrambena industrija poboljšala proizvodnju i učinila ishranu jedne nacije zdravijom, kazao je Stil.

On je zaključio da maksimum dugovečnosti u Evropi još nije dostignut, jer se u mnogim zemljama dužina veka još uvek produžava kod starijih ljudi.

-Problem je smrtnost kod mlađih osoba, gde ima mnogo prostora za smanjenje rizika i prevenciju prevremene smrti, poručio je Stil.

(sputnikportal.rs)

BONUS VIDEO - PIJAN VOZIO 200 NA SAT PO SURČINU: Presretači zaustavili džip kanadskih tablica

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

OVO NIKO ŽIV NIJE OČEKIVAO: Evo šta je Nikola Jokić poželeo za 30. rođendan (VIDEO)