SVE IZGLEDA KAO NA ZEMLJI Peščane plaže na Marsu: Tamo je po svemu sudeći bilo života

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

26. 02. 2025. u 00:00

ISTRAŽIVAČI su saopštili da je Mars nekada imao plaže.

СВЕ ИЗГЛЕДА КАО НА ЗЕМЉИ Пешчане плаже на Марсу: Тамо је по свему судећи било живота

Foto: Piksabej

Prethodna istraživanja, koja su otkrila mreže dolina i sedimentne stene, ukazivala su na to da je Crvena planeta nekada imala reke, ali naučnici se spore oko toga da li je takođe imala okeane, piše „Gardijan“.

Novi dokazi podržavaju tu ideju, jer su istraživači otkrili podzemne plaže na Marsu.

U članku objavljenom u naučnom časopisu „Proceedings of the National Academy of Sciences“, naučnici izveštavaju o svom otkriću, do kojeg su došli analizom podzemnih podataka koje je prikupio kineski rover „Curong“.

Foto: Printscreen/Tvitter/

„„Curong“ je poslat u blizini lokacija gde su iz satelitskih podataka mapirane paleobalne linije", rekao je jedan od autora istraživanja Bendžamin Kardenas.

Autori navode da dobijeni rezultati podsećaju na obale na Zemlji. Istraživači smatraju da se plaža na Marsu pomerala tokom vremena.

-To je jednostavna struktura, ali govori nam da su postojale plime, talasi, reke koje su donosile sediment, rekao je on.

Prema njegovim rečima, to otkriće je značajno za razumevanje prošle nastanjivosti Marsa.

-Mislim da bi bilo sjajno poslati misiju koja bi tražila znakove prošlog života, dodao je Kardenas.

(sputnikportal.rs)

BONUS VIDEO - PIJAN VOZIO 200 NA SAT PO SURČINU: Presretači zaustavili džip kanadskih tablica

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
TRAMP UPUTIO PISMO ORBANU: Evo šta mu je poručio

TRAMP UPUTIO PISMO ORBANU: Evo šta mu je poručio

PREMIJER Mađarske Viktor Orban objavio je na društvenoj mreži Iks pismo koje je dobio od Donalda Trampa, u kojem predsednik Sjedinjenih Američkih Država ističe da su odnosi SAD i Mađarske jači nego ikada i da se zasnivaju na zajedničkim vrednostima.

09. 01. 2026. u 10:22

VODITELJKA OTKRILA ISTINU O CECI I ČEDI: Umešan i Aleksandar Kos - šta se dešavalo između političara i pevačice

VODITELjKA OTKRILA ISTINU O CECI I ČEDI: Umešan i Aleksandar Kos - šta se dešavalo između političara i pevačice

BLIZAK prijatelj i saradnik Čedomira Jovanovića, Aleksandar Kos, poslednjih meseci našao se u žiži interesovanja javnosti. O njegovom profesionalnom angažmanu, ali i privatnom životu, u poslednje vreme sve se češće spekuliše, dok je javnosti i dalje malo poznato čime se zapravo bavi i kakav je njegov put bio do pozicije na kojoj se danas nalazi.

09. 01. 2026. u 08:42

Komentari (0)

Stručnost, poverenje i humani pristup pacijentima je stub zdravstva