KUĆE OD PEČURAKA?: Naučnici otkrili novu alternativu za gradnju
TIM istraživača sa Državnog univerziteta Montane razvio je inovativan građevinski materijal koji kombinuje micelijum gljiva sa specijalnim bakterijama

Foto: Profimedia
U potrazi za održivijim pristupima gradnji, tim istraživača sa Državnog univerziteta Montane razvio je inovativan građevinski materijal koji kombinuje micelijum gljiva sa specijalizovanim bakterijama. Cilj ove inovacije je da se pronađe alternativa cementu, čija proizvodnja trenutno doprinosi čak 8% globalnim emisijama ugljen-dioksida, prenosi građevinarstvo rs.
Micelijum, mrežasta struktura slična korenu koju formiraju gljive, u ovom slučaju potiče od vrste Neurospora crassa. Ova gljiva se ističe brzom sposobnošću rasta i potencijalom za tzv. mikrobiološki izazvanu karbonatnu precipitaciju (MICP), proces kojim se rastresite čestice poput peska mogu pretvoriti u čvrstu masu sličnu cementu.
U ovu biološku matricu istraživači su uveli i bakteriju Sporosarcina pasteurii, poznatu po svojoj sposobnosti biomineralizacije - stvaranja čvrstih mineralnih struktura. Ova bakterija se ranije koristila za popravku oštećenih cigli, pa čak i u eksperimentima sa lunarnim tlom.
Jedna od glavnih prepreka kod tzv. inženjerskih živih materijala (ELM) bila je njihova ograničena izdržljivost - većina takvih materijala gubi svoja svojstva nakon svega nekoliko dana ili nedelja. Međutim, nova kombinacija gljiva i bakterija pokazala je daleko veću postojanost: mikroorganizmi su ostali metabolički aktivni najmanje četiri nedelje, što je značajno duže u poređenju sa prethodnim pokušajima u ovoj oblasti.
Asistentkinja sa Državnog univerziteta Montane Čelsi (Chelsea) Heveran, koja je i koautorka studije objavljene u časopisu "Cell Reports Physical Science", istakla je dodatnu prednost korišćenja micelijuma gljive N. crassa.
Objasnila je da gljivične "skeletne" strukture omogućavaju preciznu kontrolu unutrašnje arhitekture materijala. U okviru eksperimenta, tim je uspeo da oblikuje geometriju koja podseća na kortikalnu kost, poznatu po svojoj snazi i krutosti, što otvara mogućnosti za kreiranje različitih složenih struktura u budućnosti.
To predstavlja prvi pokušaj da se micelijum koristi kao osnova za biomineralizovane ELM materijale. Snimci koje su istraživači podelili prikazuju male grede izrađene upravo od ovog novog materijala - kombinacije micelijuma i bakterije S. pasteurii. Uzorci su pokazali obećavajuće mehaničke karakteristike, uključujući čvrstinu, otpornost i mogućnost samopopravljanja.
(Telegraf)
Preporučujemo

COMMODORE 64 RAZGOVARAO SA CHATGPT: Italijani uspeli da učine nemoguće
04. 05. 2025. u 15:57

PIJEMO JE SVAKI DAN: Naučnici ozbiljno upozoravaju na pretnju koju ne vidimo
03. 05. 2025. u 00:00

REŠENA MISTERIJA MUMIJE: Zovu je „Kapelan osušen na vazduhu“ (FOTO)
02. 05. 2025. u 23:00

"POJEDOH SE ŽIV, IZLUDE ME TO" Vučić o otvaranju auto-puta do Požege: To su već foliranja i glupiranja, krajnji rok do ponedeljka
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić govorio je iz Čačka o otvaranju auto-puta do Požege.
03. 07. 2025. u 11:49

"MOGLO BI UMRETI 4.500 LjUDI" Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi
JUŽNA Evropa suočava se sa žestokim toplotnim talasom - temperature prelaze 40 stepeni Celzijusa, a u španskoj pokrajini Uelva izmereno je rekordnih 46 stepeni, što je najviša junska temperatura u istoriji zemlje. Istovremeno, Italija, Grčka, Portugalija i Zapadni Balkan takođe beleže rekordne vrućine, praćene šumskim požarima i ljudskim žrtvama.
01. 07. 2025. u 11:45

ISPOVEST RADNICE: "Kad biste ovo znali, nikad ne biste kročili na kruzer"
DRUŠTVENIM mrežama kruže viralni snimci u kojima osoba koja se predstavlja kao radnica na kruzeru deli detalje iz života na brodu. U jednom takvom videu podelila je niz fotki u kojima tvrdi da otkriva tajne života na kruzeru i tako šokirala mnoge.
05. 07. 2025. u 11:33
Komentari (0)