TAJNA „KRVAVE PEĆINE“: Šta su radile drevne Maje da bi umilostivile boga kiše
RANIH devedesetih ispod arheološkog nalazišta Dos Pilas u Petenu otkriveno je više desetina pećina korišćenih u vreme Maja, između 400. godine pre nove ere i 250. godine nove ere.

Foto: Pixabay
Jedna od njih, Kueva de Sangre ili „Krvava pećina“, imala je najveću kolekciju ljudskih kostiju razbacanih po podu, od kojih su mnoge imale tragove traumatičnih povreda.
Arheolozi su utvrdili da su u pećinama Gvatemale ljudi bili žrtvovani u okviru rituala kojim su drevne Maje pokušavale da umilostive boga kiše Čaka.
-Obrazac koji ovde vidimo jeste da postoje komadi tela, a ne cela tela. U ritualu Maja komadi tela su jednako vredni kao celo telo, rekla je za Lajv Sajens Mišel Bleuz, bioarheolog sa Državnog univerziteta Kalifornije u Los Anđelesu.
U prezentaciji na susretu Društva američkih arheologa ona je detaljno predstavila analize kostiju u „Krvavoj pećini“ i objasnila zašto su zaključili da je ona bila mesto žrtvenog rituala drevnih Maja pre oko dva milenijuma.
-Postoji nekoliko nizova dokaza koji pokazuju da je ovo najverovatnije bilo mesto za žrtvene rituale, rekla je Elen Frikano, forenzička antropološkinja na Zapadnom univerzitetu nauka o zdravlju u Kaliforniji, koja je pregledala kosti.
Primera radi, kosti su bile na površini, a ne zakopane, a povrede na njima ukazuju na ritualno kasapljenje. Fragment na levoj strani čela, na primer, imao je znak koji ukazuje da je tu neko udario alatom sa oštrom ivicom, poput sekire, u glavu. Na dečjem kuku postoji sličan trag. Oba su nastala u vreme smrti.
Neki od ljudskih ostataka nisu bili raspoređeni anatomski, što ukazuje na postojanje rituala. Na jednom mestu pronašli su i četiri dela različitih lobanja postavljenih jedne kraj druge.
-Kombinacija povreda sa brojem ljudskih ostataka, kao i prisustvo ritualnih predmeta poput okera i sečiva od opsidijana jasno sugerišu da je pećina Kueva de Sangre bila mesto za rituale drevnih Maja, a ne tipično mesto za sahranjivanje, rekla je Frikanova.
„Krvava pećina“ je ispod površine i uglavnom je u nju prodirala voda, pa je i danas i u prošlosti bila preplavljena veći deo godine. Jedino je moglo da se uđe u nju u vreme suša, od marta do maja, pa istraživači zato veruju da su rituali bili posvećeni Čaku, bogu kiše i groma.
(sputnikportal.rs)
BONUS VIDEO - PONUDA NA SAJMU AUTOMOBILA: Pogledajte kako izgledaju novi modeli
Preporučujemo

MISIJA OSUĐENA NA PROPAST: Sovjetska sonda vratila se nakon 53 godine u svemiru
10. 05. 2025. u 23:22

TRAMP ŽESTOKO UDARIO NA EU: Poslao pismo Ursuli fon der Lajen, carine od 30 posto stupaju na snagu 1. avgusta
CARINE od 30 odsto na svu robu koja se iz Meksika ili zemalja Evropske unije uvozi u Sjedinjene Američke Države stupiće na snagu 1. avgusta, saopštio je danas američki predsednik Donald Tramp.
12. 07. 2025. u 14:55

OTKRIVEN UZROK PADA BOINGA SA 260 PUTNIKA: Audio snimak pilota iz kokpita samo produbljuje misteriju
ISTRAŽITELjI su otkrili uznemirujuće detalje u okviru preliminarne istrage pada aviona kompanije Air India, na letu 171, u kojem je u junu stradalo 260 osoba.
12. 07. 2025. u 15:36

SLAVIMO PETROVDAN: Šta se danas ne radi i šta treba umesiti
SRPSKA pravoslavna crkva i njeni vernici danas proslavljaju Petrovdan, praznik koji je posvećen svetim apostolima Petru i Pavlu.
12. 07. 2025. u 07:34
Komentari (0)